Back

ⓘ Teknikë - Kakashi Hatake, Cipher Pol, Grammy Award, Animimi, Overclocking, Stampa, Aparati për shuarjen e zjarrit ..
                                               

Kakashi Hatake

Kakashi Hatake eshte nje personazh fiktiv ne mangat dhe animet Naruto dhe Naruto Shippuuden. Ai njihet si kopja-ninxha Kakashi, me ndihmen e Sharinganit te klanit Uchiha ai mundet te kopjoje te perdor teknikat e kundershtareve dhe mendohet se arsenali ti te jete me mijra teknika. Kakashi eshte sensei i Team 7, dhe keshtu stervites i Naruto Uzumakit, Sakura Harunos dhe Sasuke Uchihas, ne Shippuuden edhe i Sai-t. Ai eshte nje ninxha i rangu Jonin dhe njihet si nje nga shinobit me te forte te botes se Narutos, ka qene anetare e kapiten i ANBU. Sensei i Kakashit ka qene Hokage i katert, ai ish ...

                                               

Cipher Pol

Cipher Pol eshte organizate fiktive qe shfaqet ne anime dhe manga One Piece. Organizata eshte e lidhur me Qeverine Boterore. Anetaret veprojne si persona te fshehte te cilet bejne hetime, vrasje dhe spiunazh per Qeverine Boterore.

                                               

Grammy Award

Grammy Award eshte nje çmim muzike qe nga viti 1957 jepet çdo vit ne gjithsej 108 kategori per artistet me te dalluar, drejtues te prodhimit dhe teknike akustik. Grammy jepet nga National Academy of Recording Arts and Sciences ne Los Angeles. Grammy vlen si shperblimi me i larti per artistet dhe xhiruesit. Shfaqja e ketij shperblimi transmetohet nga CBS. Per vitin 2011, ceremonia e ndarjes se çmimeve u mbajt ne "Nokia Theatre".

                                               

Animimi

Stampa:Portal Animim Animimi, eshte çdo teknike ku pamjet dhe figura perpunohen per te dhene idene e levizjes. Ne metoden tradicionale te animimit, panelet filmike dhe sfondet vizatohen me dore ne filma transparent dhe fotografohen. Fotografite e nje pas njeshme perbejne panelet filmike qe ngjiten ne shiritin filmik perfundimtar i cili kur luhet ne projektor krijon idene e levizjes. Ne kohen e sotme eshte shume e perhapur teknika e pamjeve prej perllogaritjeve numerike qe krijojne pamje me shume detaje ne tre apo ne dy dimensione. Teknika te tjera edhe me te hershme se ajo tradicionale jan ...

                                               

Overclocking

Overclocking eshte teknike e cila mundeson rritjen e frekuences se procesorit ne menyre qe ai te punoje me shpejt.Per kete duhet bere nje modifim ne bios apo menyra tjeter duke e rregulluar nje jumper ne nje pozite tjeter. Por kjo teknike ka edhe pasojat negative pasi rritja e frekuences se procesorit mund ta shpjere deri te djegia e tij.

                                               

Stampa

Fjala "stampa" ka disa kuptime te cilat jane: Stampat e kepuceve Stampa teknike ose siç quhet ndryshe edhe shabllon eshte nje kallep prej metali me trajta e permasa te paracaktuara, i cili sherben per prodhimin e veglave, pjeseve apo sendeve te ndryshme me derdhje, me prerje, me shtypje etj. Shembuj ne praktike jane pshm. Stampa tekst ose siç quhet ndryshe edhe shabllon eshte nje pjese e tekstit, e cila mund te perdoret si nje bllok i vetem, d.m.th. si tekst i parapergatitur, i cili mund te futet ne nje tekst tjeter dhe qe perseritet here pas here. Stampat e çelsave Stampat e lopatave

Aparati për shuarjen e zjarrit
                                               

Aparati për shuarjen e zjarrit

Aparati per shuarjen e zjarrit, apo aparati zjarrfikes, eshte nje pajisje aktive per mbrojtje kunder zjarrit e cila perdoret per te shuar ose vene nen kontroll zjarret e vogla, shpesh ne situata emergjente. Kjo nuk eshte menduar per perdorim ne zjarret jashte kontrollit, te tilla te cilat kane arritur ne tavan, qe rrezikojne perdoruesit,