Back

ⓘ Persona - Persona, 8 persona plus, Internet Movie Database, .sr, 28 Korrik, Shqiptarët në Austri ..
                                               

Persona

Nje persona ne varesi te kontekstit, mund ti referohet imazhit publik te personalitetit te dikujt, ose rolit shoqeror qe ai adopton, ose nje karakteri te trilluar. Fjala rrjedh nga latinishtja, ku fillimisht i referohej nje maske teatrale. Personazhi, per psikiatrin zviceran Carl Jung, ishte fytyra shoqerore qe individi i paraqiti botes - "nje lloj maske, e krijuar nga njera ane per te bere nje pershtypje te caktuar mbi te tjeret, dhe nga ana tjeter per te fshehur natyren e vertete te individual".

                                               

8 persona plus

Suela Konjari. Flora Luiza Xhuvani. Meremja Yllka Mujo. Ermenxhilda Luftar Paja. Cercizi Pavlina Mani. Ballkizi Vangjel Toçe. Bojaxhiu Roland Trebicka. Filipi

                                               

Internet Movie Database

Internet Movie Database eshte nje baze te dhenash ne internet, ku jane memorizuar detaje te hollesishme nga shume filma, serite, lojrat vizuale dhe videofilma nga bota, si dhe persona qe kane luajtur dhe kontribuar per prodhimin e tyre. Ne arkivin e IMDb-se gjenden nje pjese e madhe e gjithe filmave te kinemase dhe shume filma televizive, te cilet jane xhiruar qysh prej fillimit te kinematografise.

                                               

.sr

.sr eshte prapashtesa e fletave te internetit dhe paraqet domenin zyrtar te Surinamit, nje shtet ne Ameriken latine. Ky domen ndihmohet nga Telesur-i dhe eshte nga kompania DotSR, Inc. Dhume organizata dhe persona nga Serbia e adhuroje kete pershkak te shkurteses dhe e marrin ate si te ishte domen zyrtar i Serbise. Autoritete zyrtare te Serbis perdorin edhe me tutje domenin e parapare per Jugoslavin.

                                               

28 Korrik

28 korriku eshte dita e 209-te e kalendarit gregorian - keshtu qe deri ne fund te vitit kane mbetur edhe 156 dite. 1887 - Marcel Duchamp, piktor francez 1945 - Jim Davis animator, vizatues amerikan Garfield 1951 - Santiago Calatrava, arkitekt spanjoll 1938 - Arsen Dedić, kantautor kroat 1954 - Slavisha Zhungull, futbollist kroat 1954 - Hugo Chávez, politikan i Venezueles 1986 - Arian Agushi, kengetar shqiptar i njohur si Gold AG 1938 - Alberto Fujimori, politikan peruan 1981 - Alfred Hoxha, Regjisor i TV NEWS24 Albania 1874 - Joaquín Torres García, piktor uruguaian 1941 - Ricardo Muti, dir ...

                                               

Shqiptarët në Austri

Shqiptaret ne Austri perbejne nje komunitet mergimtaresh me rreth 140.000 banore, shumica te cileve vijne nga Kosova, ndersa nje pakice vjen nga Shqiperia dhe Republika e Maqedonise. Sipas censusit te vitit 2001, ne Austri jetojne 28.212 foles amtare te gjuhes shqipe. Ne vitin 2017, ne Austri jetonin 24.445 persona me shtetesi kosovare dhe 81.809 persona te lindur ne Kosove. Numri i shqiptareve nga Maqedonia llogaritet te jete rreth 22.000. Po ate vit ne Austri jetonin 2.378 persona me shtetesi shqiptare dhe 33.861 persona te lindur ne Shqiperi.