Back

ⓘ Shkumë me limon. Perberesit. Per 6 persona, 2 limona, 3 te bardha vezesh, 3 flete xhelatine, 34 L krem qumesht, 160 g sheqer. Pergatitja. Grini lekuren e limona ..
                                     

ⓘ Shkumë me limon

  • Perberesit. Per 6 persona, 2 limona, 3 te bardha vezesh, 3 flete xhelatine, 3/4 L krem qumesht, 160 g sheqer.
Pergatitja. Grini lekuren e limonave, shtrydhini keto te fundit, filtrojuni lengun dhe hidheni ne tigan te vogel me sheqerin. Le te zjejne per dhjete minuta. Hiqeni nga zjarri, shtoni xhelatinen e zbutur ne uje te shtrydhur. Beni shkume te bardhat e vezeve, hidhni siper shurupin e nxehte duke vazhduar te perzjeni me rrahese. Vazhdoni te perzjeni derisa pergatesa te ftohet. Shtoni lekurat e grira te limonit dhe krem qumeshtin. Hidheni masen ne nje forme te veshur me nje leter te lyer me vaj dhe mbajeni ne frigorifer per tre ore. Permbyseni formen dhe zbukurojeni sipas deshires me fruta te fresketa.
                                     
  • bardhë Shkumë me djathë të bardhë Shkumë me limon Shkumë me mollë Shkumë mousse me çokollatë Strudel me mollë Sultjash Tullumbat Xupat Zemër kremi me djathë