Back

ⓘ Mitologjia shqiptare ..
                                               

Bukurosha e Strumit

Sipas te dhenave te deritanishme ngjarja qe prodhoi "Mitin" per "Bukuroshen e Strumit" ka ndodhur ne gjysmen e dyte te shek XIX ne Strum, ne lagjen afer kishes se Shen Gjergjit. Nje çift kishte lindur shume femije, por kishte rritur vetem nje vajze. Vajza ishte aq e bukur sa bien ne dashuri me te gjithe djemte e fshatit. Madje nga bukuria e saj marroset edhe prifti qe sherbente ne kete fshat. Vajza, si gjithe myzeqaret, merrej me punet e shtepise. Ndersa shpesh ndihmonte edhe te atin ne punet e bujqesise. Kete e deshmojne edhe vargjet e kenges:" Me dy qete e zeze, punoje ne are/ Me fustan ...

                                               

Eni

En/i, eshte nje nga hyjnite me te rendesishme ilire, qe quhej ndryshe dhe zoti i rrufeve. Emri i tij u luftua ashper nga krishterimi dhe sot ka mbetur vetem ne emertimin e dites se enjte.