Back

ⓘ Fruits Basket. Furuutsu Basuketto eshte nje shojo manga i vizatuar nga Natsuki Takaya dhe eshte publikuar ne Japoni ne revisten Hana To Yume te shtepise botuese ..
Fruits Basket
                                     

ⓘ Fruits Basket

Furuutsu Basuketto eshte nje shojo manga i vizatuar nga Natsuki Takaya dhe eshte publikuar ne Japoni ne revisten Hana To Yume te shtepise botuese Hakushensha. Publikimi ka mbaruar me volumin e 23 i shfaqur ne Japoni ne mars 2008. Çdo volum ka ne kopertine nje nga personazhet e historise. Nga manga eshte krijuar nje anime prej 26 episodesh. Ne Shqiperi manga nuk eshte e publikuar dhe seriali nuk eshte i dubuluar ne shqip.

                                     

1. Origjina e Titullit

Ne Japoni Fruits Basket eshte edhe emri i nje loje per femije. Loja ka te beje me formimin e nje rrethi nga femijet dhe secilit femije i vendoset emri i nje fruti. Me pas thirren frutat nje e nga nje. Kur Tohru ishte ne kopesht dhe femijet e luanin kete loje, asaj i vendosin emrin e onigiri qe ne te vertete nuk eshte nje frut por nje embelsire japoneze me oriz. Gjate lojes thirreshin te gjithe femijet perveç saj e cila qendronte gjithmone ulur. Ajo nuk e dinte qe onigiri nuk ishte frut dhe femijet kete gje e benin me qellim qe ajo te mos luante.

                                     

2. Historia

Toru Honda, studente gjimnazi dhe jetime nga te dy prinderit, jeton ne nje tende ne pyll qe kur gjyshi nga babai i ka thene qe te fleje per pak kohe tek shoqet pasi duhet te restauroje shtepine ne menyre qe me pas te kete me shume hapsire sepse do vijne te jetojne edhe xhaxhai me teton.

Gjate nje shetitjeje zbulon se Yukio Sohma, shoku i saj i klases, jeton pikerisht aty prane. Kur takohet me Yukin dhe kusheririn e tij Kyo, zbulon rastesisht se pjestaret e familjes Sohma, kur perqafohen nga nje person me seks te kundet ne kete rast nga nje vajze, transformohen ne nje nga kafshet e horoskopit kinez.

Ajo bindet nga Shigure, padroni i shtepise, qe te jetoje me to derisa shtepia e gjyshit te restaurohet dhe nderkohe te mos i tregoje askujt per sekretin e tyre. Keshtu Tohru fillon te takoje nje e nga nje te gjithe pjestaret e familjes Sohma dhe zbulon se Kyo, i cili transformohet ne nje mace, trajtohet nga familja e tij si nje fatkeqesi per shkak te nje legjende e cila tregon se Zoti kur i ftoi te gjitha kafshet ne nje feste, macja ishte e vetmja qe nuk shkoi sepse miu e genjeu. Torhu mundohet qe ta largoje me çdo kusht mallkimin nga familja por ne kete menyre nuk ben gje tjeter veçse arrin te urrehet akoma dhe me shume nga Akito, kryetari i familjes, i cili mban brenda tij nje sekret te erret.

                                     

3. Anime

26 episodet e serialit permbledhin 6 volumet e para te manges. Seriali perqendrohet me shume tek raporti i Tohrut me Yukin dhe Kyon sesa tek mallkimi i familjes. Seriali perfundon ne episodin kur vajza zbulon formen e vertete te maces, ne kete rast te Kyo.

                                     
  • Detectives Miho Umeda I My Me Strawberry Eggs Megumi Hanajima Fruits Basket Doorknobder S - 109 and Nanako SuperS - 152 Sailor Moon Hel Mythical
  • L Forza Hidemaru Forza, Sugar Frau Pfeffertopf Frogman Show The Fruits Basket Fuku - chan Fullmetal Alchemist Full Metal Panic Full Metal Panic? Fumoffu
  • në Revolutionary Girl Utena Arisa Uotani dhe Akito Sohma fëmijë në Fruits Basket Chihiro Fujimi në Oh My Goddess Filmi Scarlet Ohara Angel Salvia
  • Future GPX Cyber Formula Katsuhiko Jinnai në El Hazard Shigure Sohma në Fruits Basket Scar në Fullmetal Alchemist Byakuya Kuchiki në Bleach Reever Wenhamm
  • Tamako Nobi Excel Saga Excel Flame of Recca Kagebōshi, Kagerō Fruits Basket Kagura Sohma Fullmetal Alchemist Gracia Hughes Future GPX Cyber
  • anime ose manga për fëmijë të vegjël të gjinisë femërore. Shembull: Fruits Basket ose Mermaid Melody Pichi Pichi Pitch. Shonen: Anime për fëmijë të gjinisë
  • Layer engjëllor Asuka Kitamura Partia Comic Rena Tsuchiya Fruits Basket vajzë paidentifikuara në PE. 11 InuYasha Rin Mahoromatic nëna
  • Okada 2001 Angelic Layer Asuka Kitamura Comic Party Rena Tsuchiya Fruits Basket Unnamed girl in Ep. 11 PaRappa the Rapper Rosa Paddle in Ep. 7 InuYasha