Back

ⓘ Gisele Bündchen. Gisele Caroline Bundchen eshte nje modele braziliane dhe aktore e rastit e filmit. Sipas Forbes, ajo eshte modeli me i larte i paguar ne bote d ..
Gisele Bündchen
                                     

ⓘ Gisele Bündchen

Gisele Caroline Bundchen eshte nje modele braziliane dhe aktore e rastit e filmit. Sipas Forbes, ajo eshte modeli me i larte i paguar ne bote dhe gjithashtu nder gjashtembedhjete femrat me te pasura ne boten argetuese, me nje pasuri rreth 150 milion dollare. Bündchen vepron gjithashtu si nje ambasadore e vullnetit te mire per Mjedisin e Programit te Kombeve te Bashkuara.

                                     

1. Familja dhe jeta e hershme

Bündchen ka lindur ne qytetin brazilian te Três de maj dhe u rrit deri ne Horizontina, Rio Grande do Sul, te Vania Nonnenmacher, nga nje nepunes banke pensionist, dhe Valdir Bündchen, nje mesuese universiteti dhe shkrimtare. Bündchen eshte katolike dhe flet portugalisht si gjuhen e saj amtare. Ajo gjithashtu flet spanjisht dhe anglisht.

"Une kam lindur ne Horizontina, nje qytet Brazilian ne shtetit Rio Grande do Sul. Qyteti ishte dikur i kolonizuar kryesisht nga gjermanet. Ne shkollen qe une kam ndjekur, per te mesuar gjermanisht ne te vertete ishte i detyrueshem nga klasa e trete me radhe. Por qe nga kontaktet e pakta me gjuhe te tille per nje kohe te gjate, une per fat te keqe kam harruar. Une i perkas brezit te gjashte ne familjen time ne Brazil.” Karriera Si Modele

                                     

2. Karriera si modele

Ne 1993, Bündchen u bashkua me nje kurs modelimit me motrat e saj Patrícia dhe Gabriela ne kembenguljen e nenes se saj. Vitin e ardhshem, Bündchen shkoi ne São Paulo ne nje ekskursion shkollor per ti dhene atyre nje mundesi per te ecur ne nje qytet te madh. Ne nje qender tregtare, ndersa po hanin ne McDonalds me miqte e saj, Bündchen u zbulua nga nje agjenci e modelimit. Ajo u zgjodh me pas per nje konkurs kombetar, Elite Look i Vitit, ne te cilen ajo u rendit e dyta - Claudia Menezes, nga Bahia, zuri vendin e pare. Bündchen zuri vendin e trete ne konkursin e botes, te mbajtur ne Ibiza, Spanje. Ne vitin 1996, Bündchen levizi ne New York City per te filluar karrieren e modelimit te saj, debitues ne Fashion Week.

Ajo fitoi Modeli VH1/Vogue e Vitit te 1999, dhe nje mbuluar janar 2000 i dha nderin e saj te rralla te tre Vogue rresht mbulon.

Bündchen vazhdimisht punon me fotografet vleresua si Mario Testino, Steven Meisel, Nick Knight, Mert dhe Marcus, Rankin, Annie Leibovitz, Karl Lagerfeld, Peter Lindbergh, David LaChapelle, Mario Sorrenti, Nino Munoz, dhe Patrick Demarchelier, dhe me drejtoret e njohur si Jean Baptiste Mondino dhe Bruno Aveillan.

                                     

3. Perkrahjet dhe fitimet

Qe debutimin e saj, Bündchen ka qene perballe nje shumellojshmeri e fushatave te reklamave duke perfshire disa sezonet e Christian Dior, Balenciaga, Mervyn se, Dolce & Gabbana, Missoni, Versace, Givenchy, BVLGARI, Lanvin, Guerlain, Valentino, Ralph Lauren, Earl Jean, Zara, Chloe, Michael Kors, Louis Vuitton dhe Victorias Secret. Ajo eshte shfaqur ne reklama per locion Nivea dhe eshte fytyra e disa markave Brazilian perfshire Vivo, Multiplan Blerje kompleksesh, Colcci, Credicard Citibank dhe Volkswagen do Brasil. Pas C & A Brazil pajtuar Bündchen si nje spokesmodel dhe filloi transmetimin e reklama televizive, shitjet u rriten me 30 %.

Ne Rio Moda Inverno 2006. Me maj 2006, Bündchen nenshkroi nje marreveshje shume-milione dollaresh, kete here me gjigandin amerikan Apple Inc. Ajo luajti ne nje fushate per te nxitur reklamat re Macintosh permes reklama Get a Mac. Gjithashtu ne vitin 2006, Bündchen u be fytyre re e Zvicres Ebel orendreqes luksoze.

Ajo ka linje te saj sandale me kompanine kepuce Grendene quajtur Ipanema Gisele Bündchen. Forbes ve ate ne listen e 53 te tyre te famshem me te fuqishme te vitit 2007, per shkak te suksesit nderkombetar te linjes se saj kepuceve, duke e bere Ipanema marke me te shitur Brazilian flip-bie ne bote, duke tejkaluar Havaianas legjendar. Custom Ipanema flip -flops te shese per sa me shume qe eshte 230 $ nje pale. Ajo eshte gjithashtu pronar i nje hoteli ne jug te Brazilit, Ekzekutiv Palladium.

Nje ekonomist amerikan i quajtur Fred Fuld zhvilluar nje indeks te aksioneve per te matur e permiresimit te performances fitim te kompanive te perfaqesuara nga Bündchen krahasuar me Dow Jones Industrial Average. Sipas Fuld, Gisele Bündchen Stock Index ishte deri 15 % nga maji deri ne korrik 2007, ne thelb tejkaluar Dow Jones Industrial Average qe u rrit vetem 8.2 %.                                     
  • kompozitor meksikan 1979 - Miklos Feher, futbollist hungarez 1980 - Gisele Bündchen manekene braziliane 1031 - Roberti i II - të, mbret francez 1937 - Guglielmo
  • botë duke lënë pas Angelina Jolie, Scarlett Johansson, Heidi Klum, Gisele Bündchen dhe Adriana Lima. a b Victoria s Secret Wikipedia, the free encyclopedia