Back

ⓘ Dashnim Hebibi. Mr. sc. Dashnim Hebibi, gazetar, publicist shqiptar nga Presheva, ku vete z. Hebibi, kete treve e quan Peonia Dardane. Dashnim Hebibi, vjene nga ..
                                     

ⓘ Dashnim Hebibi

Mr. sc. Dashnim Hebibi, gazetar, publicist shqiptar nga Presheva, ku vete z. Hebibi, kete treve e quan Peonia Dardane.

Dashnim Hebibi, vjene nga Presheva, nje qytet qe quhet edhe ndryshe nga vete Dashnimi si Albania e vogel dhe Peonia Dardane. Si i ri, ka filluar te shkruaje, per keto treva, si per Presheve, Medvegje dhe Bujanoc. Ne shkollen fillore dhe ne ate te mesmen, Dashnimi u dallua, nga nxenesit e tjere, duke treguar se po lind nje yll i gazetarise per keto treva. Jo rastesisht, Dashnim Hebibi, u quajt yll dhe keshtu njihet, sepse e ka deshmuar veten me shkrime te ndryshme dhe qe ka mbaruar fakultetin e gazetarise ne Tirane, qe eshte i pari gazetare i kesaj ane me fakultet te kryer ne kete profesion. Dashnim Hebibi gjate studimeve ne Tirane ushtroi profesionin e gazetarise thuajse ne te gjitha gazetat e asaj kohe qe botoheshin ne Shqiperi. Dashnim Hebibi, ka mbaruar edhe disa studime pasdiplomike, si Akademine Diplomatike dhe Menaxhimin e Krizave ne Tirane dhe me sukses po mbaron edhe magjistraturen ne nje teme shume interesante "MEDIAT SHQIPTARE DHE DIPLOMACIA E DIASPORES 2000-2010", ku me sukses, perfundoi ne qershor te vitit 2011 ne UEJL. Dashnimi, punoi disa vite redaktor i diaspores ne te perditshmen "Bota sot", redaksia ne Cyrih, punoi korrespodent ne Televizionin e Maqedonise redaksia ne gjuhen shqipe per tre vjete nga Zvicra. Ka redaktuar dhe recenzuar shume vepra, gjithmone si gazetare i lire. Te gjithe intelektualet e mirefillte, jo te korruptuar, e dine si ne atdhe ashtu edhe ne diaspore, se Dashnimi eshte edhe njeri nga themeluesit e Bibliotekes se pare shqiptare ne Zvicer, i cili punoi jo me pak se kater vite per kete projekt te madh dhe eshte pershendetur nga shume intelektuale. Ishte editor per diaspore i agjencise se lajmeve INA me seli ne Maqedoni, ndersa tash, eshte deri me 2010 shkurt drejtor i Albanian Media Center Qendres se vetme mediale ne diaspore, drejtor dhe editor i agjencise se lajmeve www.kosovaere.ch, si dritare informative per diasporen tone, ne bashkepunim me shume media tjera, edhe ketu ne punone ne cilesine e gazetarit te lire.

Dashnimi, ka realizuar shume intervista me personalitet te ndryshme poliktike si te atdheut ashtu edhe me ata nderkombetare, duke u nisur nga kryeministri Sali Berisha, presideni i ndjere Dr. Ibrahim Rugova, i ndjeri Azem Hajdari, Fehmi Mujota, Jakup Krasniqi, Ramush Haradinaj, Behgjet Pacolli, Jakup Krasniqi, Lulzim Basha dhe shume e shume personalitete, ndersa me nderkombetare Wesli Klark, Calmy Rey dhe shume te tjere. Njihet si ambasador i Kosoves Lindore per Zvicer, sepse eshte organizatori numer nje, per te miren e ketyre trevave.

Njihet, gjithashtu edhe si intelektual i unitetit, i cili ne vitin 2009 ne Zvicer, ishte i vetmi intelektual qe mblodhi te gjithe subjektet politike shqiptare qe veprojne ne Zvicer, si dege dhe disa shoqata humanitare dhe i dergoi tek ambasadori i shtetit ame Shqiperise ne Bern, z. Mehmet Elezi, te cilin e ka pasur edhe profesor. Ne ate takim shume miqesore, te gjithe te pranishmit edhe bene nje foto. Dashnim Hebibi, ka mbi dhjeter mirenjohje ne diaspore per kontributin e tij te madh qe e ka dhene per integrimin e shoqerise shqiptare. Dashnimi, ka marrur pjese ne evenimente te ndryshme qe kane pasur te bejne me atdheun tone, si ne aspektin politik, kulturore ashtu edhe ne ate sportiv e social. Ishte i vetmi gazetar, qe para disa viteve, mori pjese si gazetare ne Vatikan, me lumturimin e Nene Terezes, qe u takua me Gjon Palin e dyte te ndjerin dhe shume e shume personalitete te skenes politike shqiptare, nderkombetare dhe atyre fetare.

Dashnimi, thene shkurt e shqip, eshte intelektual i kalibrit te larte. Shkruan publicistike, komenton ngjarje te ndryshme dhe nuk shpejton ne analizat dhe qasjet, por kur lexohen, shihet, se kane nje studim vertete te qarte te situates. Botoi, gazeten e diaspores, AMC Press, Kosova e re, por per shkaqe ekonomike, u desht qe te nderprese, por pritet qe shpejt drita jeshile e ketij gazetari te madh, do te beje bum prap me gazete. Nje reviste shqiptare VIP, para nje kohe, e pershkruan Dashnim HEBIBIN, si gazetarin me te dalluar ne diaspore, i cili per 30 dite, realizoi mbi 30 intervista edhe ate me personalitetet me ze dhe temat e ketyre intervistave ishin shume aktuale dhe ka thyer rekord gazetaresk ne diaspore dhe mundemi te themi edhe me gjere ne tokat shqiptare. Ka shkruar edhe disa kenge patriotike per kengetaret tane me ze, si Arif Vladi etj. Dashnim Hebibi ka shtetesine e Zvicres, ku per kete shtet ka shume respekt. Eshte apolitike. Ndihmon edhe TV Diaspora-RTK per edicionin e Zvicres dhe eshte gazetare i lire dhe apolitike. Perndryshe njihet edhe si moderator i shkelqyer, i cili ka realizuar me dhjetera mbremje argetuese, sportive ne diaspore, duke moderuar me nje modesti te madh profesionale. Dashnimi, mbaroi me sukses te shkelqyer Akademine Nderkombetare te Kriminalistikes tek i njohuri Avi Bleier ne Tel Aviv te Izraelit. Dashnimi eshte i martuar dhe jeton e vepron ne Zvicer, ku ka edhe tre femije. Ne prill te vitit 2011, Dashnim Hebibi, u nominua edhe ambasador i paqes nga" AMBASADOR PER PAQEN” –" AMBASSADOR FOR PEACE” nga organizata UPF, Federata e Paqes Universale, nje Organizate me status te veçante ne Keshillin Ekonomik dhe Social te Kombeve te Bashkuara OKB. Ka punuar edhe redaktore ne redaksine e revistes dhe agjencise se lajmeve Dialogplus, me qender ne Cyrih te Zvicres. Per momentin eshte drejtor i Institutit Shkencor Helvetik i Europes Juglindore me qender ne Zvicer.

                                     

1. Tituj te veprave

 • Lexim i tokes ;
 • Njeqind ore udhetim ;
 • Dialog me gurin ;
 • Kohe me shume vrima ;
 • Monografia e Shoqates Humanitare "Medvegja" me titull 30 vjet ne sherbim te kombit"
 • Intervista ne Tranzicion II.
 • Intervista ne Tranzicion I ;
 • Kosova, nje zjarr ame ;
 • Intervista ne Tranzicion IV;
 • Se shpejti nje liber tjeter me proze poetike.
 • Hene e fshehur ;
 • Lugina e Presheves, pjese e unit kombetar
 • 16 Plumbat e Fjales" ;
 • Intervista ne Tranzicon III;
 • Monografia e Shoqates Humanitare "Lugina e Presheves" me titull "10 vjet per kombin"
 • Aristokracia e shpirtit ;

Disa nga veprat jane te perkthyera edhe ne gjermanisht, anglisht, italisht dhe frengjisht.