Back

ⓘ Futboll Amerikan. Futbollit amerikan, i njohur ne Shtetet e Bashkuara thjesht si futbollit dhe shpesh si fushe futbolli apo trajtuar jashte futbollit ne Amerike ..
Futboll Amerikan
                                     

ⓘ Futboll Amerikan

Futbollit amerikan, i njohur ne Shtetet e Bashkuara thjesht si futbollit dhe shpesh si fushe futbolli apo trajtuar jashte futbollit ne Ameriken e Veriut, eshte nje sport ekip konkurrues i njohur per kombinuar strategji me luajne fizike. Objektivi i lojes eshte te pike duke avancuar topin ne zonen e ekipit kundershtar ne fund. Topin mund te afrohen me mbajtjen e saj ose duke hedhur ate ne nje shok grupi. Pikat mund te vleresohen ne menyra te ndryshme, duke perfshire mbante topin mbi linje kundershtari qellimi, kapjen e nje te kaloje hedhur mbi ate vije qellim, kicking topin me postimet qellim ne zonen e kundershtarit per fund, apo trajtimin e nje zgare kundershtare topin brenda tij Zona fund. Fituesi eshte ekipi me shume pike, kur perfundon koha.

Futbollit amerikan eshte i lidhur ngushte me futbollit kanadez, por me dallime te rendesishme.

Ne Shtetet e Bashkuara, forma te medha jane te futbollit te shkolles se mesme, futbolli kolegj dhe futbolli profesional, te cilat jane ne thelb te ngjashme, por tipar rregullat pak te ndryshme.

Nuk kane qene te shumta leagues kryesore profesionale te futbollit ne SHBA, edhe pse i vetmi ne ekzistence eshte aktualisht Liges Kombetare te Futbollit NFL.

Sport eshte luajtur edhe jashte Shteteve te Bashkuara. National leagues profesional dhe kolegji ekzistojne ne Mbreterine e Bashkuar, Gjermania, Italia, Zvicer, Finlanda, Suedia, Japonia, Meksika, Izrael, Spanje, Austri, dhe disa vende Pacific Island.

                                     

1. Historia

Forma primitive e regbi, pastaj mbulohen te gjitha nga emrin "e futbollit", po luhet ne SHBA qysh me vitet 1840, ne Harvard, Yale dhe Princeton, qe rrjedhin pjeserisht prej amerikaneve, te cilet ishin shkolluar ne shkollat angleze. Historine e futbollit amerikan mund te gjurmohen ne versionet e para te futbollit regbi dhe futbolli shoqate e quajtur te futbollit ne Shtetet e Bashkuara. Te dy lojera kane origjinen e tyre ne varietete te futbollit luajti ne Mbreterine e Bashkuar ne mes te shekullit te 19, ne te cilin nje top i nisur me nje qellim dhe/ose ndeshi ne nje linje.

                                     

1.1. Historia Walter Camp

Futbollit amerikan rezultoi nga disa divergjenca te medha nga futbolli regbi, me veçanerisht ndryshimet rregull krijuar nga Walter Camp, konsiderohet si "Ati i American Football". Nder keto ndryshime te rendesishme ishin futjen e vijes se kacafytje dhe poshte-dhe-rregullat distance. Ne fund te shekujve 19 dhe fillim 20, zhvillimet luajne loje nga trajneret kolegj si Eddie Cochems, Amos Alonzo Stagg, Knute Rockne, dhe Glenn "Pop" Warner ndihmuar te perfitojne te paraqitur rishtazi te kaloje perpara.

Popullariteti i futbollit studentor u rrit si ajo u be dominonte versionin e sportit per gjysmen e pare te shekullit XX. Lojera Bowl, nje kolegj tradite futbolli, terhoqi nje audience kombetar per ekipet studentor. Perforcuar nga rivalitetet e ashpra, futbolli kolegj mban ende apelin e perhapur ne SHBA.

Origjina e futbollit profesional mund te ndiqet ne 1892, me kontrate $ 500 William "trashaman" Heffelfinger per te luajtur ne nje loje per te Shoqates Sportiv Allegheny kunder Athletic Club Pittsburgh. Pare profesionale "lige" ishte Lidhjes Ohajo, i formuar ne vitin 1903, dhe loja e pare profesionale Futboll kampionatit ishte midis perspektivat bualli dhe Bulldogs kantonit ne 1919. Ne vitin 1920, futbolli amerikan profesionale u formua. Loja e pare u luajt ne Dejton, Ohajo me 3 tetor 1920 me prites trekendeshat mposhtur Panhandles Kolombit 14-0. Lige ndryshoi emrin e saj per te Liges Kombetare te Futbollit NFL dy vjet me vone, dhe perfundimisht u be lige te medha te futbollit amerikan. Fillimisht nje sport te qyteteve Midwestern industriale ne Shtetet e Bashkuara, futbolli profesional ne fund u be nje fenomen kombetar. Popullariteti ne rritje i futbollit eshte zakonisht per te gjurmuar 1958 Game NFL kampionatin, nje gare qe ka qene quajtur "Greatest Game Ever luajtur". Nje kampionat rivale te NFL, Futboll Amerikan Lidhja AFL, filloi te luaje ne 1960, eshte vene ne presion te larte te lige çoi ne nje shkrirje mes dy leagues dhe krijimin e Super Bowl, e cila eshte bere me i shikuar rast televiziv ne Shtetet e Bashkuara ne nje baze vjetore.

                                     

2.1. Rregullat Terreni dhe lojtaret

Numrat ne kete fushe tregojne se numri i oborreve ne zonen me te afert fund.

Futbollit amerikan eshte luajtur ne nje fushe 120 jard 110 m e gjate dhe 53 1⁄3 48.8 m e gjere. Linjat me te gjate kufitare jane menjane, ndersa vijat kufitare te shkurter linja fund. Menjane dhe linjat e fund jane jashte caqeve. Prane çdo fund te fushe eshte nje linje qellim, ata jane 100 yards 91.4 m larg. Nje fushe rezultatin e quajtur nje zone fund shtrihet 10 jard 9.1 m pertej çdo linje qellim qe çdo vije fundi. Zona perfshin vijen fund qellimi, por nuk rreshtin e fundit. Ndersa fushen e lojes eshte efektivisht banese, eshte e zakonshme per nje fushe qe do te ndertohet me nje kurore te vogel-me mes te fushes me e larte se palet-per te lejoje te ujit edhe ta humbim nga fushe.

Linjat nder Yard fushe çdo 5 jard 4.6 m, dhe jane numeruar çdo 10 jard nga çdo linje qellim per te 50-linje oborr, ose midfield te ngjashme me nje fushe tipik rugby league. Dy rreshtat e linjave te shkurter, te njohur si linja inbounds ose shenja te hash, e drejtuar ne 1-oborr 91.4 cm intervale pingul me menjane afer mesit te fushes. Te gjitha te filloje luan me topin ose mes shenjave hash. Per shkak te marreveshjes se linjave, fushe eshte permendur here pas here si nje fushe futbolli.

Ne pjesen e pasme te çdo zone fund jane dy portat i quajtur edhe uprights lidhur me nje 10 kembet terthore 3.05 m nga toka. Per nivelet e aftesi te larte, keto funksione jane 222 inç 5.64 m larg. Aftesi per nivele te uleta, keto jane zgjeruar per te 280 inç 7.11 m.

Secili ekip ka 11 lojtare ne fushe ne nje kohe. Megjithate, skuadra mund te zevendesim per ndonje ose te gjithe lojtaret e tyre, ne qofte se e lejon koha, gjate pushim mes luan. Si rezultat, lojtaret kane role shume te specializuara, dhe, nganjehere edhepse rralle pothuajse te gjithe te pakten 46 lojtare aktive ne nje ekip NFL do te luaje ne ndonje loje te dhene. Keshtu, ekipet jane ndare ne tri njesi te veçanta: ne sulm, mbrojtja dhe ekipet speciale.

Ne menyre te ngjashme ne futboll shoqate, loja fillon me nje monedhe hedhje te percaktuar se cila ekip do te filloje te filloje te lojes dhe te cilat qellimi çdo ekip do te mbroje. Nese nje denim i jep ekipit ofensive te mjaftueshme per te fituar yardage nje poshte e pare, ata marrin nje te pare poshte, si zakonisht.

Nese nje faull ndodh gjate nje poshte, nje zyrtar i hedh nje flamur i verdhe denim prane vend i urryer. Kur perfundon poshte, ekipi qe nuk e zoton i urryer ka mundesine e pranimit te denimit, apo renie denimi dhe pranuar rezultatin e poshte. Dallimet

Dallimet ne keto ekzistojne rregulla themelore, veçanerisht kontakt dhe futbolli flamur, te cilat jane projektuar si jo-kontaktoni ose alternativa kufizuar kontakti me dhune relative te rregullt te futbollit amerikan. Ne kontakt dhe futbolli flamur, trajtimi nuk eshte e lejuar. Lojtare ofensive jane "trajtuar" kur tags mbrojtes largon ata apo nje flamur nga trupi i tyre, perkatesisht. Te dyja keto lloje jane luajtur kryesisht ne settings informale si brendshem apo lojra te rinjte. Nje tjeter ndryshim eshte "mbyllur", ku nje lojtar eshte "trajtuar" kur nje tjeter lojtar i perfundon rreth armeve te tij transportuesi topin. Profesionale, nderuniversitar, dhe universitet te nivelit te futbollit te shkolles se mesme perdorin pa ndryshim rregullat standarde trajtimin.

Nje tjeter ndryshim eshte me numrin e lojtareve ne fushe. Ne zonat e populluara pakte, kjo nuk eshte e pazakonshme qe te gjejne ekipe te larte te futbollit shkollor luan futboll prej nente-njeri, tete-futboll njeri apo gjashte-futboll njeri. Lojtaret shpesh luajne ne sulm, si dhe mbrojtje. Futboll Arena Liga eshte nje kampionat qe luan futboll tete-njeri, por edhe luan ne shtepi dhe ne nje siperfaqe shume te vogel duke luajtur me ndryshime te shtetit per te inkurajuar nje loje me ofensive.

Nje tjeter ndryshim luajtur shpesh nga femijet amerikan quhet Catch and Run. Ne kete loje, femijet e ndare ne dy grupe dhe te vije deri ne anet e kunderta te fushen e lojes. Nje ane e gjuan topin ne anen tjeter. Nese ekipit kundershtar kap topin, lojtar qe perpiqet per te kandiduar per hedhjen gol ekipet pa u pajisur me etikete / trajtuar. Nese nuk e kap topin, ose ne qofte se lojtari eshte i pajisur me etikete / trajtoi, pra se ekipi ka per te hedhur topin te ekipit kundershtar. Ky perserit deri loje ose periudhe pushimi konsiderohet Ove                                     
  • edhe si 17 nëntori Tirana kampione e Shqipërisë në futboll 31 maj - Navene Koperweis, muzikant amerikan Animals as Leaders 14 korrik - Altuna Sejdiu
  • Muzikë KS Dinamo e njohur si Dinamo Tirana kampione e Shqipërisë në futboll Fillon punë Instituti Mjekësor. Fillon punë Instituti Ekonomik. 1 Janar
  • edhe si 17 Nëntori Tirana kampione e Shqipërisë në futboll 13 Janar - Andrew Stanton, regjisor amerikan 21 Janar - Arben Imami, politikan dhe aktor shqiptar
  • SK Tirana, e njohur edhe si 17 Nëntori Tirana kampione e Shqipërisë në futboll 16 shtator - Themelohet Universiteti Shtetëror i Tiranës. 6 Shkurt - Simon
  • Presidenti amerikan Harry S. Truman deklaroi se do të zhvillonin bombë hidrogjeni. KS Dinamo e njohur si Dinamo Tirana kampione e Shqipërisë në futboll 5 Janar
  • Shqipërisë në futboll 20 maj - Rrahaman Fetahu aktor nga Kosova 2 shkurt - Shakira, këngëtare kolumbiane 23 prill - John Cena, mundës amerikan 15 shtator
  • njohur si Dinamo Tirana kampione e Shqipërisë në futboll 26 janar - Matt Heafy, muzikant amerikan 8 shkurt - Agnesa Vuthaj, Miss Kosova dhe Miss Albania
  • Pavarësimi i Kamerunit. KS Dinamo Dinamo Tirana u bë kampion o Shqipërisë në futboll 24 janar - Kryengritja e Madhe në Allgjeri kundër kolonialistëve francez
  • kampion i Shqipërisë në futboll Filloi punë Uzina e Superfosfatit në Laç. 7 shkurt - Chris Rock, aktor dhe komedian amerikan 14 shkurt - Afrim Zhitia
  • Strip Muzikë KS Dinamo Dinamo Tirana u bë kampion i Shqipërisë në futboll Filloi punë Uzina e Plehrave Azotike në Fier. Shqipëria u shpall shteti