Back

ⓘ E penguara - Requiem per Linda B. Roman me Autor Ismail Kadare. Shtepia botuese Onufri. Botuar ne nentor 2009. Faqet e librit 216. ISBN 978-99943-42-48-8 Ky lib ..
                                     

ⓘ E penguara

"E penguara - Requiem per Linda B". Roman me Autor Ismail Kadare. Shtepia botuese Onufri. Botuar ne nentor 2009. Faqet e librit 216. ISBN 978-99943-42-48-8

Ky liber, afron me nje roman, ku, veç te tjerash, flitet per nostalgjine e Tiranes. "Kafe Flora", kryqezimet e rrugeve rreth sheshit Skenderbe", kopshtet e Akademise, ne ish-pallatin mbreteror, gjethet e rena parkun perballe hotel "Dajtit". Kjo nostalgji epokash te perziera per kryeqytetin e vendit, merr nje ngjyrim te skajshem dramatik kur jepet nepermjet vizionit te nje vajze qe e ka te ndaluar te shkele ne kryeqytet. Kjo eshte "e penguara", vajza tetembedhjete vjeçare, e cila, ashtu si personazhet antike qe ngrihen kunder fatit, perpiqet te kaperceje pengesen e shtetit. Fundi i saj, eshte teper tragjik, perfundon me vetevrasje.

Kryedramaturgu Rudia Stafa, eshte, bartesi kryesor i kesaj ngjarjeje, i cili padjallezisht i nenshkruan nje liber nje vajze te panjohur. Shkas per nenshkrimin e ketij libri, behet shoqja e Lindes, Migena. Migena krijon nje marredhenie me dramaturgun, te cilen e mban te fshehur nga shoqja e saj e ngushte. Ne te njejten kohe, ky veprim i Migenes i pafalshem, ishte tradheti ndaj shoqes se saj, por edhe fillimi i problemeve te medha per Rudianin. Rudiani therritet ne komitetin e partise, pa e ditur perse-ne. Atje ai perballet me nje sprove te dyfishte, ku nga njera ane mundohej te kuptonte veshtiresite ku ndodhej dhe nga ana tjeter perpiqet te kuptoje te verteten qe ka te beje me Linda B. Kapercimi i zonave te rrezikshme, eshte nje kapercim i ankthshem e trondites por dhe hulumtues e ndergjegjes. Ne kete menyre ai arrin te kuptoje shume gjera rreth fatit te tij dhe fatit te tjereve.

Vetevrasja e Lindes ka motive konkrete, por dhe te panjohura. Duke mbyllur jeten tragjikisht, Linda na jep te kuptojme iluzionin jetesor qe tingullon si nje metafore e zeze ekzistenciale. Figura e Lindes eshte nje realitet i zymte e rrenqethes. Ajo pernjemend eshte nje qenie njerezore, por pa te drejta jetesore. Fati tragjik i Lindes, lidhur me dramen e Rudianit eshte nje gershetim teper i nderlikuar, nje drame me thelb te dyfishte, nje rreshqitje e padukshme nga rrafshi i zhvillimit te gjalleruar ne perzierje te gjerave me prejardhje te kundert.

Kjo veper mer permasa te gjera dramatike ne brendine e vet, si nje strukture qe ngrihet mbi vete zhanerin e drames artistike dhe mbi vete dramen reale qe zhvillohet para syve te njeriut gjate regjimit totalitar.

Ne romanin" E Penguara”, zeri I rrefimtarit nderkembehet me ate te personazhit. Ligjerimet e brendshme te personazhit, mendimet apo perjetimet e tij qe ndertojne diskursin e personazhit, depertojne ne ligjerimin e rrefimtarit te jashtem. Rastet e nje perzierje te tille te ligjerimit te rrefimtarit me ane te personazhit nuk jane te rastesore. Ato shtrihen pergjate gjithe vepres dhe I sherbejne qellimit final te eksistencesse ketij romani. Nderthurja e ligjerimeve ne kete roman eshte I dukshem dhe mjaft efikas. Rrefimi objektiv ne veten e 3, qe I takon rrefimtarit jashtediegjetik, ngjyroset me nuancat emocionale te Rudianit, personazhit kryesor te vepres.Gjithashtu diskursi I rrefimtarit organizohet duke shfrytezuar motive apo tituj te meparshem te shkrimatrit, Kadare.Romani" E Penguara” na deshmon nje rrefim, I cili shfaq te dy tipet e rrefimit:

-zeri I te cilit nenkuptohet pa rrefimin heterodiegjetik, qe shfaq shenjuesit e vet,

- edhe rrefimin homodiegjetik, personazhet. Ne roman, fragmented na paraqesin ngjarjet qe zhvillohen ne mendjen e personazhit kryesor, ndertohen permes nje ligjerimi qe shkrin ne nje idiomat dhe njohurite baze te protagonistit. Ne kete menyre, mendimet e personazhit na vijne permes zerit te rrefimtarit te gjithedijshem, por me fjalorin e personazhit. Dialogu I perfytyruar i Rudian Stefes me Linda-B, qe me shume se nje situate e mendimit te brendshem te protagonistit eshte gati – gati nje ndodhi qe na rrefehet si cdo ngjarje tjeter. Diskursi I zhvensosur I perdorur nga shkrimatri, per te rrefyer cafre ndodh ne mendjen e Rudianit, ka si synim te ruaje linjen rrefyese dhe jot e sjelle thjesht nje dialog midis personazhesh, I cili raportohet tek lexuesi midis ligjerates se zhdrejte. Dialogu imagjinar ne koken e protagonistit, midis tij dhe Lindes, si nje pjese e konsiderueshme e situatatve te paralelizuara konkretisht, na vjen permes diskursit te zhvendosur.Ne brendi te ketij diskursi, te cilin autori e quan dialog, kemi te bejme me shkembimet e batutave midis personazheve.Ne nje situate te zakonshme dialogjike, kemi te bejme me nderkembim te vazhdueshem te personazhit me rrefimtarin. Ky nderkembim krijon mundesine e ndryshimit te zerit qe flet, por pa ndryshuar pozicionin jashtediegjetik te rrefimtarit. Perfundimi i gjithe kesaj ligjerate per nje liber shpifarak. me kete veper Kadere hedh balte mbi gjithe vakjzat e intrenuara, shembell krenarie e heroina ndaj mizorive te diktatures qe kerkonte ti poshteronte. Ato dolen krenare te pampshtura, ndresa kadareja i sehembullon me nje vajze te internuar ne nje qyete e penguar per Tiranen. po qendrat e vajzave te Tepelenenes çishin per Kadarene? Hiçe, sa ai i krahason me Linda B te tij.

                                     
 • Onufri Faqet e librit 552. Në këtë vëllim botohen tre romanet e fundit në kohë të autorit, Aksidenti Darka e gabuar dhe E penguara Aksidenti
 • Kamarja e turpit roman i autorit shqiptar Ismail Kadare botuar nga shtëpia botuese Onufri në vitin 2016. Kamarja e turpit ka qenë botuar për herë të
 • 200px Lulet e ftohta të marsit është një roman i shkruajtur nga Ismail Kadare. Është hera e parë që Kadareja del hapur përballë realitetit shqiptar, i
 • liritë : E para që kishat e tyre të mos kthehen në xhamia  E dyta Martesat, Vorrimet dhe adetet krishtere vazhdojnë sipas traditës të pa penguara E trata
 • Mjegullat e Tiranës është romani i parë i shkrimtarit Ismail Kadare, i shkruar që në vitet 1957 - 58, kur ishte student në Fakultetin e Gjuhës dhe Letërsisë
 • Vajza e Agamemnonit është një roman i shkruar nga Ismail Kadare. Bashkë me romanin pasues, Pasardhësi, përbëjnë një diptik të cilin disa kritikë e kanë
 • Skeda: Kush e solli Doruntinën Roman jpg Kush e solli Doruntinën është një roman nga Ismail Kadare në fund të viteve 70ta dhe i botuar për herë të parë
 • haptas e më së shumti, në fshehtësi, e vërteta e darkës ka mbetur ende sot e pashpjeguar plotësisht. Në këtë roman bëhet fjalë për ngjarjet në qytetin e Gjirokastrës
 • shtëpia e tezeve dhe pasi e ftoi, për gati dy vjet 1957 - 58 jetoi me Nasho Jorgaqin. Më 1958 mbaroi degën e Gjuhës e të Letërsisë në Universitetin e Tiranës
 • Kopertina e romanit Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut është një roman i shkruajtur nga Ismail Kadare. Në këtë roman Kadareja nëpërmjet Lul Mazrekut
 • pjesa e dytë e diptikut i cili lidhet me romanin e parë Vajza e Agamemnonit nëpërmjet personazhit kryesor. Vajza e Agamemnonit, pjesa e parë e diptikut