Back

ⓘ Marco van Basten. Marsel Marco van Basten van Basten, lindi me 31 tetor 1964 ne Utreht eshte ish futbollist holandez dhe asistent menaxher aktual i reprezentaci ..
                                               

Kombëtarja hollandeze e futbollit

Ne 1974, Holanda drejtohej nga trajneri Rinus Michels qe me pare kishte drejtuar "Ajaxin" dhe "Barcelonen". Trajneri Michels zhvilloi stilin e futbollit total qe e pershtati mjaft mire te kombetarja. Formacioni i Holandes ishte: 13. Johan Neeskens, 20. Wim Suurbier, 6. Wim Jansen, 15. Rob Rensenbrink, 8. Jan Jongbloed, ose Van Desar 14. Johan Cruyff, 12. Ruud Krol, 17. Wim Rijsbergen, 3. Wim van Hanegem, 2. Arie Haan, 16. Johnny Rep. Cruyff ishte simboli i ekipit te tulipaneve. Holanda ndeshet ne finale me Gjermanine vendase qe drejtohej nga trajneri Helmut Schoen dhe qe kishte ne perberje ...

                                               

Robin van Persie

Robin van Persie eshte nje futbollist hollandez dhe luan sulmues per Fenerbahçe S.K. dhe Kombetaren Hollandeze. Ai eshte produkt i akademise se Feyenordit. Ai u transferua tek Arsenali ne vitin 2004, dhe u be Kapiten me 16 gusht 2011, 1 vit perpara se te transferoheshe tek rivalet e Manchester United. Ai u transferua tek Fenerbahçe ne vitin 2016. Nga stili i lojes, Robin van Persie krahasohet me legjenden hollandeze Marco van Basten. Me 7 qershor 2013, u be Kapiten i Hollandes. Ai eshte djali i dy artisteve, van Persie u inkurajua per te ndjekur gjurmet e prinderve te tij, por ai preferoi ...

                                               

Lista e lojtarëve të famshëm të A.C. Milan

A.C. Milan gjate historise se klubit si dhe tani gjithmone ka angazhuar lojtare te njohur nga e gjithe bota keshtu duke u bere nje nder klubet me te suksesshme ne arenen kombetare dhe ate nderkombetare. Nder lojtaret qe kane lene drite ne historine e futbollit qe kane qene te angazhuar edhe nga A. C. Milan jane: Italiane Demetrio Albertini, Enrico Albertosi, Carlo Ancelotti, Carlo Annovazzi, Mario Anquilletti, Giuseppe Antonini I, Pietro Sante Arcari III, Roberto Baggio, Franco Baresi, Romeo Benetti, Aldo Bet, Alberto Bigon, Aldo Boffi, Lorenzo Buffon, Ruben Buriani, Sandy Renzo Burini, Fa ...

                                               

Klaas-Jan Huntelaar

Klaas Jan Huntelaar, mban nofken The Hunter, eshte futbollist hollandez. Luan si sulmues per klubin Schalke 04 dhe per kombetaren hollandeze. Huntelaar eshte sulmues me teknike, ka trup atleti. Stili i tij eshte krahasuar me stilin e Marco van Basten dhe Ruud van Nistelrooy. Ish-trajneri i Kombetares se Holandes Louis van Gaal ka thene per Huntelaari-n: "Ne zonen e penaltise, ai eshte lojtari me i mire ne bote". I shpallur si talenti i vitit dhe lojtari i vitit i Ajax-it ne 2006, Huntelaar ishte pjese e Holandes qe fituan Kampionatin Evropian te U-21, ku ai ishte dhe golashenuesi me i mire ...

                                               

Mark van Bommel

Mark Peter Gertruda Andreas van Bommel eshte nje futbollist profesionist holandez i cili aktualisht luan per Milanin dhe eshte kapiten i Kombetares holandeze te futbollit si nje mesfushor. Ai gjithashtu eshte edhe dhenderi i menaxherit te kombetares holandeze, Bert van Marwijk. Ai ka sherbyer si kapiten i pare jo-gjerman per FC Bayern München. Gjate kesaj periudhe, ai udhehoqi skuadren ne dy tituj kampionati, dhe mbaroi ne vendin e dyte ne Finalen e UEFA Liges se Kampioneve 2010. Ai e fitoi Finalen e UEFA Champions League 2006 me FC Barcelona dhe ishte pjese e skuadres e cila mbaroi ne ven ...

                                               

1992–93 UEFA Liga e Kampioneve

Liga e Kampioneve 1992-93 ne garimin e ekipeve kampione te ligave te shteteve evropiane e fitoi ekipi Olympique de Marseille qe ishte fitorja e pare ne kete garim, kete titull ky ekip e arriti pas fitores ne ndeshjen finale ndaj ekipit italian A.C. Milan. Me kete vit garimi u ri emerua nga Kupa Evropiane ne Liga e Kampioneve dhe u be krijimi i ciklit te grupeve. Fituesit e ciklit te dyte u ndane ne dy grupe nga tete 8 ekipe dhe fituesi i çdo grupei kalonte ne finale. Ky riformatim u be sepse ky ishte sezoni i pare pas shperberjes se Bashkimit Sovjetik dhe Jugosllavise duke rezultuar me nje ...

Marco van Basten
                                     

ⓘ Marco van Basten

Marsel "Marco" van Basten van Basten, lindi me 31 tetor 1964 ne Utreht eshte ish futbollist holandez dhe asistent menaxher aktual i reprezentacionit te Holandes.

Vlersohet si njeri nga golsh⌂nuesit me te spikatur te gjenerates se tij.

                                     

1. Kariera e tij e lojtar

Ai luajti ne klubin Ajax Amsterdam 2 vjet pastaj kaloi te klubi kampion i AC Milan ku perjetoi momentet me te bukura te karrieres se tij arriti te fitoje 3 kampionate dhe 2 champion league. Ne vitin 1990 ai doli golashenuesi me i mire dhe mori topin e arte. Ne moshen 26 vjecare ai u demtua seriozisht ne kavilje dhe u detyrua te terhiqej nga futbolli per 2 vjet u kthye ne Hollande ne vendin e lindjes, ne moshen 29vjecare ai u terhoq nga futbolli