Back

ⓘ Liri Belishova ka qene anetare e Byrose Politike dhe e Komitetit Qendror te PPSH-se ka qene nje nga drejtueset kryesore te Partise Komuniste qe nga vitet e para ..
                                     

ⓘ Liri Belishova

Liri Belishova ka qene anetare e Byrose Politike dhe e Komitetit Qendror te PPSH-se ka qene nje nga drejtueset kryesore te Partise Komuniste qe nga vitet e para te krijimit te saj.

                                     

1. Biografia

Lindi ne Belishove te krahines se Mallakastres ne nje familje te kamur te zones, e bija e Kamber Belishoves, perfaqesues i krahines ne Kongresin e Durresit dhe pjesemarres ne Luften e Vlores. Shkollen fillore pesevjeçare e mbaroi me 1937 ne Ballsh. Me 1938 fitoi burse qe te ndiqte studimet ne Institutin "Nana Mbretneshe" ne Tirane, krah Nexhmije Hoxhes, Ramize Gjebreas, Fiqiret Shehut, dhe Vito Kapos. Kontaktet me idete dhe materialet komuniste i pati prej kusheririt te saj, Besimit, student ne Normalen e Elbasanit.

Belishova u bashkua me Levizjen Nacional-Çlirimtare te Shqiperise dhe humbi nje sy. Gjate viteve 1946 dhe 1947, ajo ishte kryetare e Rinise Popullore te Shqiperise. Ne 1946, pas vdekjes se bashkeshortit te saj, Nako Spiru, qe u supozua te ishte vetevrasje, ajo u shkarkua nga roli i saj dhe u dergua nga Tirana ne Berat per te dhene mesim. Me 1948, Belishova u rehabilitua dhe u be anetare e Byrose Politike te Partise se Punes te Shqiperise nga viti 1948 deri me 1960.

Ashtu si Ramiz Alia, Liri Belishova u be pjese e Institutit Marksist-Leninist te Universitetit Shteteror te Moskes nga 1952 deri ne 1954. Gjate kesaj periudhe, ajo u njoh dhe u martua me bashkeshortin e saj te dyte, Maqo Çomon, i cili sherbeu si Minister Agrikulture gjate viteve 1954-1960.

Ne 1960, gjate prishjes se marredhenieve te Shqiperise me Bashkimin Sovjetik, Belishova u arrestua nen akuzen se ishte mike e Nikita Khrushchev-it. Se bashku me Maqo Çomon dhe komunistin e vjeter, Koço Tashko, ajo kishte protestuar kunder vendimit te njeanshem te Enver Hoxhes per te mbajtur qendrim pro-Kines, duke paralajmeruar per pasojat e ndarjes me Sovjetiket. Si pasoje e kundershtimit hapur te politikave te pushtetit, Liri Belishova u shpall tradhetare dhe armike e Partise dhe e popullit. Me 9 nentor 1960, familja Belishova-Çomo u dergua ne nje ferme shteterore ne Gjirokaster, ku ajo u punesua si mesuese dhe Çomo si drejtor i fermes. Ata u perjashtuan nga partia dhe u internuan ne Kuç te Vlores, me vone ne Progonat te Zvernecit dhe ne Cerrik. Liri Belishova u kthye ne Tirane ne 1991.

                                     

2. Familja

Ne vitin 1958, Liri Belishova dhe Maqo Çomo ishin prinder te Petrit dhe Drita Çomos. Drita ishte poete. Punet e saj, me e njohura nder te cila eshte Drite qe vjen nga humnera, u botuan ne Shqiperi pas vdekjes se saj ne moshen 23 vjecare.

                                     
  • Belishova është një fshat në komunën Qendër Mallakastër në rrethin e Mallakastrës të Shqipërisë. Liri Belishova politikane komuniste e shekullit XX
  • Thaçi Ilir Meta Ismail Kadare Jusuf Vrioni Kristo Frashëri Leka Zogu Liri Belishova Mbretëresha Geraldinë Pjetër Arbnori Ramiz Alia Rexhep Qosja Sabri Godo
  • Eleonora Ikonomi Evanthi Zoraqi Fazilet Gjilani Ganimete Gjilani Liri Belishova Liri Gega Nermin Vlora Musina Kumbaro Musine Kokalari Mynevere Fico Ramize
  • u akuzuan per spiunazh ndaj Partise se Punes per BRSS. Nëna e saj, Liri Belishova një nga udhëheqëset e rinisë gjatë Luftës Antifashiste u internua në
  • ndryshe. Më qëlloni, dhe atëherë ata i gjuajtën, dhe Gjebrea ra e vdekur. Liri Belishova i cila më vonë u bë gruaja e Nako Spiro, dëshmoi në një intervistë
  • arrestua me gjashtë komandantë të tjerë, ndër ta i vëllai Taho Sejko, Liri Belishova dhe Tahir Demi. Iu bë gjyqi në maj të 1961, kur më 31 maj Teme u pushkatua
  • shokut Hysni Kapo në Bukuresht - 22 qershor - Ç qëndrim duhej të mbante Liri Belishova në Pekin - 23 qershor - Radiogram shokut Hysni Kapo në Bukuresht - 23
  • dhe përndjekja që vijoi qe për shkak të sulmeve politike ndaj të shoqes, Liri Belishovës. U lind më 14 mars 1922 në Hoçisht. Më 1937 punoi si qymyrxhi
  • Bedri Spahiu, Hysni Kapo, Gogo Nushi, Spiro Koleka, Beqir Balluku dhe Liri Belishova Arrestimet u bënë bazuar në listën e përgatitur paraprakisht nga Ministria