Back

ⓘ Lindja, gjeografi. Lindja eshte nje drejtimi ne gjeografi. Kjo eshte nje nga kater anet e horizontit ose te busulles, pike e kunderta e perendimit dhe kenddrejt ..
                                               

Prelë Milani

Ka studiuar ne Uiniversitetin Luigj Gurakuqi Shkoder ne fakultetin Histori-Gjeografi specializuar per histori moderne Ka perfunduar gjithashtu studimet ne Akademine e Policise Tirane. Eshte themelues dhe Kryeredaktori i pare i Gazetes kulturore" Dukagjini”, dhe redaktor qe nga lindja e kesaj gazete 19 vjet me pare e deri me sot. Ka qene Anetare i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve te Shqiperise. Eshte Anetar i Unionit te Gazetareve te Shqiperise Ka shkruar e vazhdon te shkruaj shtypin e perditshem e periodik duke levruar te gjitha zhaneret e publicistikes. Studiues, ne fushen e historis ...

                                               

Ferizaj

Ferizaj eshte qytet ne pjesen jugore te Kosove. Po ashtu Ferizaj eshte qender e komunes dhe rajonit me te njejtin emer. Nje nder faktoret me te rendesishem nga e kaluara historike per formimin e qytetit te Ferizajt dhe te zhvillimint ekonomik te tije, eshte padyshim ndertimi i vijes hekurudhore dhe stacionit hekurudhore, linje kjo shume e rendesishme per transportimin e udhetareve dhe te mallrave, qe nje kohesisht ndikoi shume ne ndryshimin e fizionomise se vendbanimit shendrruar ate ne qytet. "1913 Idriz Seferi u prin edhe nje here kryengritsve shqiptare ne Gryke te Kaçanikut kesaj here k ...

                                               

A e dini se: Astronomi

Megjithese gjigantet e kuq jane me te medhenj, xhuxhat e bardhe kane fushe me te fuqishme gravitacionale dhe dendesi me te madhe. Ne nje nate te kthjellet, syri i lire mund te dalloje me shume 2000 yje Ka me shume yje ne univers sekokrra rere ne toke.

                                               

Justiniani I

Justiniani I lat.: Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus, gr.: Ιουστινιανός; zakonisht i njohur si ne Kishen Ortodokse Shen Justiniani i Madh, lindi ne Tauresium, te Ilirise rreth viteve 482/483 dhe vdiq me 13 nentor apo 14 nentor, 565 ne Kostandinopoje. Ishte perandor i Bizantit nga viti 527 gjer ne vdekjen e tij, dhe anetari i dyte i dinastise justiniane, pas xhaxhit te tij Justinit I. Justiniani u lind ne Petrus Sabbatius te Tauresium ne provincen, atehere secilen, te Dardanise ne vitin 483 te eres sone. Familjes Latine-folese te tij fshatar besohet te kete qene illiro-romak ne origjine. ...

                                               

Tymfi

Tymfi ose Tymphe, Timfi, gjithashtu Tymfi eshte nje mal ne pjesen veriore te vargmalit Pinde, ne Greqine veriperendimore. Eshte pjese e njesise rajonale te Janines dhe shtrihet ne rajonin e Zagorise, vetem disa metra ne jug te paraleles me 40°. Tymfi formon nje masiv me majen me te larte, Gamila, me 2.497 metra. Masivi i Tymfit perfshin, ne pjesen e tij jugore Gryken e Vikos, ndersa ata te dy bejne pjese ne Parkun Kombetar Vikos–Aoos, i cili pranon mbi 100.000 vizitore ne vit. Ish bashkia me te njejtin emer i detyrohej malit. Ajo i dha emrin gjithashtu tokes antike te njohur si Tymphaea dh ...

                                               

Sumeri

Sumer eshte civilizimi me i hershem i njohur ne rajonin historik te Mesopotamise jugore, Iraku jugor i sotem, gjate epokave Kaloriku dhe Hershem te Bronzit dhe nje nga qyteterimet e para ne bote se bashku me Egjiptin e Lashte dhe Luginen e Indus-it. Duke jetuar pergjate luginave te Tigerit dhe Eufratit, fermeret sumeriane ishin ne gjendje te rritnin nje bollek drithi dhe kultura te tjera, teprica te cilave u mundesoi atyre te vendoseshin ne nje vend. Protokollimi prehistorik daton para 3000 para Krishtit. Tekstet me te hershme, nga c. 3300 pes, vijne nga qytetet e Uruk dhe Jemdet Nasr; shk ...

Lindja (gjeografi)
                                     

ⓘ Lindja (gjeografi)

Lindja eshte nje drejtimi ne gjeografi. Kjo eshte nje nga kater anet e horizontit ose te busulles, pike e kunderta e perendimit dhe kenddrejte per veriun dhe jugun.

Lindja eshte drejtimi kah i cili Toka rrotullohet rreth saj, dhe per kete arsye te pergjithshme drejtim nga i cili lind edhe dielli.

Megjithate, ne astronomise ane e lindjes se Diellit eshte definuar e kunderta ne lidhje me drejtimin e rotacionit, keshtu qe eshte drejtimi nga e cila ajo rrotullohet.

                                     

1. Etimologjia

Etimologjia e fjales lindje East eshte nga gjuha proto-indo-evropiane, fjale per agim, Hausos. Cf Latinisht aurora dhe ne gjuhen greke EOS. Ēostre, nje perendeshe gjermane e agimit, mund te kete qene nje misherim i agimit dhe dy pika te horizontit.