Back

ⓘ Kualifikueset e Kupës së Botës 2010. Per kualifikimin per ne Kupen Boterore te Futbollit 2010 qe do te mbahet ne Afriken e jugut raportohet se eshte shtuar nje ..
                                     

ⓘ Kualifikueset e Kupës së Botës 2010

Per kualifikimin per ne Kupen Boterore te Futbollit 2010 qe do te mbahet ne Afriken e jugut raportohet se eshte shtuar nje numer pjesemarres te ri ne kete boteror me çka shenon nje rekord te ri.Kombetaret e shteteve: nuk garojne ne kete boteror. Megjithe rritjen e raportit per pjesmarrje ka edhe kombetare nuk marrin pjese ne kualifikueset Papua Guinea Re nga Oqeania, Republika e Afrikes Qendrore, Eritrea dhe Sao Tome dhe Principe nga Afrika, Guam dhe Butani nga Azia kane konfirmuar pjesemarrjen e tyre por me pas kane dhene mesazh qe jane terhequr. Mali Zi Evrope, Komoros Afrike, Mianmar dhe Timori Lindor Azi marrin pjese per here te pare ne nje kualifikimet per kupen boterore te futboolit.

                                     

1. Kombetaret pjesmarrese

Numri i kombetareve nga kontinetet qe do te marrin pjese ne finalet e Kupes Boterore te Futbollit jane:

 • UEFA Evropa: 13 pjesemarres
 • AFC Azi: 4 ose 5 pjesemarres
 • CONCACAF Amerika Veriore dhe Amerika Qendrore dhe Karaibe: 3 ose 4 pjesemarres
 • CAF Afrika: 6 pjesemarres me host Afrika e Jugut
 • OFC Oqeani: 0 ose 1 pjesemarres
 • CONMEBOL Amerika Jugore: 4 ose 5 pjesemarres

Midis CONMEBOL-CONCACAF e peste dhe e katerta e 4. Round do te jete pas perfundimit te luajne kualifikimin raunde-off lloji, si dhe midis fituese e Loje te humbura midis dy grupeve ne te treten e AFC kualifikueset dhe fituese e OFC kualifikimin.

I terheqe kualifikuese per grupet ne Evrope, Amerike Veriore dhe Qendrore, Azi dhe Afrike u be ne 25 nentor 2007 ne Durban. Zgjedhja e grupit dhe te krereve te metejshme alokimin varej nga per kampionatin boteror te futbollit FIFA AFC, perkatesisht pas renditjen boterore te FIFA UEFA, CAF dhe CONCACAF.

                                     

2. Rregullat

Ne renditjen e secilit grup jane ne pajtim me nenin 17 paragrafi 6 i Rregullores, si me poshte: a) numrin e pike nga grupi i te gjitha ndeshjet b) Qellimi dallim nga te gjitha ndeshjet e grupit c) numrin e ndeshjeve ne grup te gjitha qellimet e shenoi

Nese dy ose me shume ekipe sepse nje gje e shkurtuar e kritereve, te rangut te tyre sipas kritereve vijuese: d) Numri i pike nga pika e drejtperdrejte te njejten encounters ekipet ne ndeshjet e grupit e) Qellimi dallim nga encounters direkte me ekipet e njejta pike ne ndeshjet e grupit f) numri i encounters drejtperdrejte me te njejten pike ekipe ne fazen e grupit qėllimet shenoi g) te terhequr shume nga FIFA Organizativ

                                     

3. Zona Evropes / UEFA

Mode

Per pjesemarrjen ne kualifikim jane te gjitha shoqatat e raportuar 53 UEFA. Per te nxjerre ne 25 nentor 2007 ne Durban, ekipet e ndare ne gjashte grupa perberjen te cilit eshte e vendosur nga ana e pozicion ne fuqi ne kete kohe renditjen FIFA bote jane gjetur.

Ne kualifikimin e Evropian, ka nente grupeve tete grupet e gjashte, nje grup prej pese, nga e cila e fituar grupi eshte drejtperdrejt pergjegjes per Kupen Boterore 2010 kualifikuese. Kater vendet e mbetura do te jete ne heqje ndeshjet midis tete me te mire te grupit te dyte i dha. Grupi i dyte me i keq i eleminuar. Ashtu si ne te kaluaren, do te permiresoje comparability tryezen e dyte ne mes te grupit te dyte ndeshje grupeve kunder njeri-grupeve brenda gjashte grupet e fundit nuk do te numeruara.

Rezultatet

                                     
 • Maqedonisë në kualifikueset e Kupës së Botës 2006. Pavarësisht se Federata Andorase e Futbollit ishte krijuar në vitin 1994, dhe liga vendore e Andorrës ishte
 • morën fitoren e tyre të parë kompetitive që nga kualifikueset e Kupës së Botës 2002 pasi mposhtën Lituaninë me rezultatin 2 1 Më 11 gusht 2010 Ishujt Faroe
 • çabonuar lojra. Për të e Kupës së Botës 2010 fituesi i OFC kualifikueset kundër të pestët në zonën Aziatike e Kupës së Botës është duke filluar një vend
 • turnament. Në vitet e mëvonëshme, Shqipëria nuk mori pjesë në kualifikueset e Kupës së Botës 1970, UEFA Euro 1972, UEFA Euro 1976, Kupës së Botës 1978 dhe UEFA
 • në ato gjermane. Saarlanda dërgoi skuadrën e vetë në Lojërat Olimpike 1952 dhe kualifikueset e Kupës së Botës 1954. Në vitin 1957, Saarlanda u pranua në
 • 2018 FIFA Kupa e Botës ishte edicioni i 21të i FIFA Kupës së Botës një turnament ndërkombëtar futbolli që zhvillohet një herë në katër vite dhe që luhet
 • 2014 FIFA Kupa e Botës ishte edicioni i 20 i Kupës së Botës një turne botëror që u zhvillua në Brazil nga data 12 qershor deri në datën 13 korrik 2014
 • Lufta e Dytë Botërore e larguan Spanjën nga çdo kompedicion futbollistik duke filluar nga Kupa e Botës 1934 e deri te kualifikueset e Kupës së Botës 1950
 • Itali. Italia është një nga kombëtaret më të suksesshme në historinë e Kupës së Botës duke arritur ta fitoj këtë turnament katër herë 1934, 1938, 1982
 • historisë së futbollit. Uruguaji ka fituar medaljen e artë në Lojërat olimpike verore dy herë, në vitet 1924 dhe 1928 para krijimit të Kupës së Botës Ata
 • Kupës së Botës duke fituar turnamentin e edicionit të vitit 2010 në Afrikën e Jugut, duke mposhtur Hollandën me rezultatin 1 0 për tu bërë skuadra e
 • fatin e Acostës. Vëndin e tij e zuri ish trajneri i Argjentinës Marcelo Bielsa, i cili do të drejtonte ekipin në kualifikueset e Kupës së Botës 2010 Kili