Back

ⓘ Jeta e Re, shoqëria. Shoqeria Kulturo-Artistike SH. K. A. Jeta e Re” nga Hogoshti eshte themeluar per here te pare ne vitin 1959. Fillimisht nuk ka pasur aktivi ..
                                               

Njerëzillëku

Njerezilleku ose humaniteti eshte nje rryme kulturore e filozofike qe lindi e lulezoi gjate shek. XIV dhe nje botekuptim, qe drejtohet nga interesat, vlerat dhe dinjiteti ne veçanti te njerezve. Ai bazohet nga thirrja e cilesive boterore njerezore, veçanerisht arsyes, historise se perbashket, pervojes dhe besimit. Toleranca, paqja dhe liria e ndergjegjes jane parimet me te rendesishme per jetesen e perbashket njerezore. Pra njeriu, humani, qendronte ne qender te tij.

                                               

Shqipëria e re (dokumentar)

Dokumentari Shqiperia re Redaktor: B. Acapova. Operator: I. Monglloski. Bashkepunetore: V. Kotov. Muzika: Kristo Kone. Kohezgjatja: 72 min. Viti i prodhimit 1948. Pershkrimi: Fillon me shqiponjen qe fluturon mbi malet tona me debore. Panorama te shumta. Qyteti i Korçes, monumenti i ushtarit te panjohur, aspekte nga jeta e qytetit, burgu, vendi i vrasjes se deshmoreve. Gjirokastra, pamje e qytetit. Berati, shtepia ku u mblodh qeveria e pare. Pamje e veriut, malet, pishat etj. Kalaja e Shkodres dhe jeta ne qytet. Qyteti i Durresit. Vlora dhe bregdeti me agrume. Tregon Saranden, Butrintin, ha ...

                                               

Nata me hënë

Nata me hene” tregon se nje ndermarrje nje vajze qe duhet te kete qene e fejuar apo e lidhur me pare me dike vihet ne qender te qendrimeve kritkie spse paska shkelur moralin. Reagimi i saj duke mos kundershtuar e rivlereson ate.

                                               

Komuna e Zhelinës

Zhelina si fshat dhe 17 vendbanimet tjera fshatare formojne komunen e Zhelines me 24.390 banor, dhe siperfaqe prej 199 km². Kjo komune, ka nje pozite interesante te shtrirjes se saje edhe ate: ne jug-lindje dhe veri-perendim, ajo i takon Pollogut te poshtem. Ne anen e djathte te lumit Vardar, me shpatiet e malit te thate, deperton deri ne rrjedhen e lumit Treska.

                                               

Qarku i studentëvet shqiptarë dhe maqedono-rumunë

Qarku i studentevet shqiptare dhe maqedono-rumune ishte nje shoqeri kulturore e themeluar ne janar te 1889-es gjegjesisht e shnderrua ne mars 1902 ne Bukuresht, Rumani. Gjate viteve 80 te shekullit XVII, kryeqyteti i Rumanise, gjithnje me shume nga shume shqiptare shikohej si qender zevendesuese e kryeqytetit te Perandorise Osmane e cila po ngushtonte rrethin e veprimtarise pro shqiptare. Me themelimin e disa shoqerive kulturore shqiptare te regjistruara prane administrates rumune fillon edhe zhvillimi i natyrshem i konkurrences ndermjet ketyre shoqerive. Disa student me vendbanim ne Ruman ...

                                               

Zhelina

Fshati Zheline shtrihet ne anen e djathte te rruges kryesore Tetove-Shkup. Prej Tetoves gjendet 8 Km ndersa prej Shkupit 35 km larg. Fshati numeron mbi 700 shtepi kurse numri i banoreve eshte permbi 5 mije. Lartesia mbidetare eshte 450 m, gjeresia gjeografike 41° 58’, gjatesia gjeografike 21° 3’. Siperfaqja e sinorit eshte 19.9 kilometra katerore, siperfaqja agrare 1495 ha., pyje 648 ha., toke punuese 603 ha., kullota 224 ha. Ne Zheline jetojne keto familje si: Elez, Skonde, Beshe, Grace, Çajane, Matranç, Muhaxher te ardhur nga Ana e Moraves si dhe te tjere. Mirepo edhe nga Zhelina ka pasu ...

Jeta e Re (shoqëria)
                                     

ⓘ Jeta e Re (shoqëria)

Shoqeria Kulturo-Artistike SH. K. A." Jeta e Re” nga Hogoshti eshte themeluar per here te pare ne vitin 1959.

Fillimisht nuk ka pasur aktivitete te duhura por sukseset e saja fillojne gjate viteve 1980 e deri ne ditet e sotme.

Ishte pjesemarrese ne shume festivale te kengeve folklorike dhe popullore ne Kosove si ne Dardane, Gjilan, Ferizaj, Gllogovc, Prizren, etj.

Prej vitit 1982 deri ne 1984 shoqeria udhehiqej nga adhuruesi i flakte i muzikes, Profesori i kimise Rexhep Xh. Kastrati, pastaj kalon nen udheheqjen e Mehmet S. Sabedinajt deri ne vitin 1990, me pastaj ne aromen demokratike udhehiqej nga breza te rinjesh si Naim Muja per te kaluar me vone nen udheheqje te z. Nexhip Ahmeti.

Repertori i saj ishte i begatuar me kenge folklorike te kohes, njeshtu ruhej dhe kultivohej edhe tradita e valles vallja e Hogoshtit dhe kengeve me motive dasmash. Nuk munguan as kenget origjinale te krijuara nga udheheqesi i saj artistik Ramadan S. Latifaj, kenga per deshmoret Isa Kastrati e Avdi I. Xhaqku, Rexhep Mala, kenga per fshatin Hogosht, etj.

Anetare te SH. K. A. "Jeta e Re" Hohosht gjate viteve 1975 e deri tani ;

 • Ramadan Selim Latifaj Udheheqes artistik
 • Hazir Krasniqi arsimtar
 • Vellezerit Malaj Besnik dhe Betim Malaj
 • Vellezerit Kastrati Sherif e Arif R.Kastrati
 • Lumnije Maksut Zylfiu
 • Motrat Ahmeti Zyhrije e Florida Xh. Ahmeti
 • Mirsije Ismet Agaj
 • Nazife Zylfiu e shume e shume te tjere.
 • Xhemush Sermaxhaj
 • Vellezerit Bixhaku - Kopernice Mevlan e Rifat Bixhaku
 • Ramadan Sadri Kastrati
 • Naim Qemajl Kastrati
 • Fadil Adem Kastrati
 • Vellezerit SermaxhajRamiz e Feriz A.Sermaxhaj
 • Selajdin Rrahman Biqku
 • Nexhip Z. Ahmeti - ish kryetar i SH. K. A "Jeta e Re"
 • Halim Muharrem Agaj
 • Bislim Ramadan Agaj
 • Vellezerit Cernaveri-Dazhdince Ramadan e Haki Cernaveri
 • Flamur Abdullah Kastrati
 • Ramadan Shaip Latifi
 • Fatmire Abdullah Kastrati
 • Daut Selim Latifaj
 • Florije Hetem Ajvazaj
 • Shaban Sahit Biqku
 • Ganimete Jakup Latifi
 • Naim B. Muja
 • Bujar Biqku