Back

ⓘ Himara në shekuj. Libri Himara ne shekuj, botim i vitit 2004, faqet e librit 505. Eshte pergatitur nen kujdesin e Akademise se Shkencave te Shqiperise, perben n ..
                                               

Himara

Himara ka shtate katunde: Palasa, Dhermiu nga Shqipja e vjeter "Dheri Im", Vuno nga Shqipja e vjeter "Vere", "Vene", Qeparo nga Shqipja e vjeter "Qe Pare", Kudhes nga Shqipja e vjeter "Kudhra", Pilur nga Shqipja e vjeter "Pi Uje Ulur", dhe Ilias). Himara si krahine shtrihet ne jug-perendim te Shqiperise ane te bregdetit te detit Jon. Krahina e Himares ka nje siperfaqe me gjatesi rreth 50 km dhe gjeresi rreth 10 km. Rajoni eshte vend malor dhe karakterizohet nga male e kodrina qe thepisen drejtperdrejt ne nje det te kristalte, dhe eshte nje vend detar me klime mesdhetare. Himara ben pjese n ...

                                               

Lista e librave shqip: H

Historia e nje cope guri shkruar nga Maks Velo, - 2006, Tirane. Hamleti, princi i veshtire Sprove, shkruar nga Ismail Kadare, - 2006, Tirane. Hyrje ne Indoeuropianistike, shkruar nga Eqrem Çabej. Hysni Muka - Kuvend e pushke, me autoresi Xhemal Aliaj e Bejo Aliaj, - 2006 "Humnera 97", shkruar nga Bashkim Fino, - 2007, Tirane. Historia e Himares, shkruar nga Aleko Rapo. Hakmarrja e viktimes Tregime 250 faqe nga Robert Thomanikaj GlobusR Tirane - 2005 Himara shkruar nga Kristo Frasheri, - 2005, Tirane. Hani me dy Porta, roman, shkruar nga Kristaq Turtulli Historia e kombit shqiptar shkruar n ...

                                               

Qeparo Fshat

Qiparoi shpalos pamjen e vete menjehere pas gjirit te Panorames shfaqet nje pamje tjeter e mrekullueshme, lugina e Qeparoit, plazhi, fusha e gjelber dhe fshati ri Qeparo fushe, me lart Qeparoit, kalaja e Karosit dhe ne thellesi fshati Kudhes. Emri i fshatit Qeparoi vjen nga bima e qiparisit. Plazhi i Skalomes, i veçante per reren e holle dhe detin e ceket te shfaqet perpara. Ne gjirin e vogel gjendet moli i lashte, nje bankine prej blloqesh guri, shpella e Frengut dhe Hunda e Madhe. Rruga nacionale permes ullishtave te çon ne qender te fshatit, permbi te cilin ngrihet manastiri i Shen Mitr ...

                                               

Murgjit bazilianë të Italisë në Shqipëri, shënime mbi misionet në Himarë, shek. XVI – XVIII

Murgjit baziliane te Italise ne Shqiperi, shenime mbi misionet ne Himare, shek. XVI – XVIII Gjinia: Histori. Autori: Nilo Borgia. Shqiperoi: Mimoza Hysa. Shtepia botuese: "Naimi". Viti: 2014. Faqet e librit 376. ISBN 978-9928-109-67-5 Koment nga Matteo Mandalà Merita e pare e vepres se Borgia – s, murg arberesh nga Hora e Arbereshevet Sicilia, qendron ne faktin se ajo pershkruan nje nder periudhat me te dendura te kultures mbareshqiptare, e cila patjeter duhet thelluar e studiuar me tej, duke mbetur nje imperativ per historiografine e sotme shqiptare. Merita e dyte ka te beje me kontributi ...

                                               

Bardhosh Gaçe

U lind ne Vlore, i biri i veterinerit Shefit Gaçe dhe nga nena edukatore, Raime. Paten zbritur nga Terbaç ne vitin 1929, pas rrenimit te tij nga nje termet i fuqishem qe goditi ato ane ne prag te Krishtlindjeve te po atij viti, i mbiquajtur" Termeti Jonik". Ky termet rrafshoi Dukatin duke arritur deri ne Tepelene. Arsimin parauniversitar i riu Gaçe e mbaroi ne vendlindje me rezultate te shkelqyera, ashtu siç perfundoi edhe Universitetin e Tiranes, fakultetin e Histori–Filologjise, dega gjuhe–shqipe dhe letersi me 1977. Pas ketij viti mesuesi Bardhosh Gaçe do te emerohej ne Veriun e Shqiper ...

                                               

Miho Gjini

Miho Gjini Studiues, Kritik Arti, Shkrimtar e Publicist Biografia: Lindi ne fshatin Piqeras te Himares, me 20 Mars 1938 ku kreu dhe shkollen fillore. Studimin e mesem e kreu ne Tirane ne Politeknikumin "7 Nentori" dhe specializohet edhe nje vit tjeter si Teknik Rongeni, per ta ushtruar kete specialitet ne Spitalin Civil te Gjirokastres. Studimet e larta i kryen ne Shkollen e Larte te Aktoreve, ku diplomohet si aktor, regjisor, me specializim Kritike Teatri. Emerohet si Drejtor e Regjisor i Teatrit Profesionist "SKAMPA" te Elbasanit, ku realizon dy spektakle: Dramen e autores Finlandeze Hel ...

                                     

ⓘ Himara në shekuj

Libri "Himara ne shekuj", botim i vitit 2004, faqet e librit 505. Eshte pergatitur nen kujdesin e Akademise se Shkencave te Shqiperise, perben nje permbledhje me studime te hartuara nga punonjesit shkencore te Instituteve te Arkeologjise, te Historise, te Kultures Popullore, te Gjuhesise te Letersise, te Institutit te Monumenteve te Kultures, te Qendres se Studimeve Gjeografike, te Arkivit te Shtetit dhe te Fakultetit te Historise te Filologjise te Universitetit te Tiranes. Ndonese permban artikuj te veçante, ky vellim perben ne vetvete nje veper teresore te gjithanshme, kushtuar trashegimise historike-kulturore te popullsise se kesaj krahine nga lashtesia e deri ne kohen e sotme. Nepermjet 24 studimeve te fushave me te ndryshme, hidhet drite mbi veçorite gjeofizike te territorit, mbi vazhdimesine e jetes se banoreve te saj nga lashtesia e deri ne ditet tona, qe deshmohet me te dhenat per gjetjet arkeologjike te periudhes prehistorike, te asaj ilire, me monumente mesjetare te kohes se re; mbi kulturen materiale e shpirterore te popullsise, mbi historine aq te pasur politike, mbi gjendjen ekonomike-shoqerore, mbi gjuhen, doket e zakonet, traditat etnokulturore, demografine historike dhe karakterin etnik shqiptar te popullsise se saj. Te gjitha keto aspekte te historise dhe te jetes shpirterore te popullsise se krahines se Himares, trajtohen, ne baze te dhenave shkencore qe sillen ne punimet e ketij vellimi, ashtu siç jane ne te vertete, si pjese e pandare e historise, kultures shpirterore e materiale te popullsise se Shqiperise se Jugut te Laberise, pjese se ciles eshte edhe kjo krahine dhe te kombit shqiptar ne teresi, te cilit i perket edhe popullsia e Himares.