Back

ⓘ BabaDimri, i njohur edhe si Shen Nikolla, Ati i Krishtlindjeve, Kris Kringle, ose thjesht Santa, eshte legjendar dhe mitik shifer qe ne shume kultura te ndryshm ..
                                     

ⓘ Babadimri

BabaDimri, i njohur edhe si Shen Nikolla, Ati i Krishtlindjeve, Kris Kringle, ose thjesht "Santa", eshte legjendar dhe mitik shifer qe ne shume kultura te ndryshme perendimore, sjell dhurata femijeve te mire gjate mbremjeve dhe gjate oreve te vona te nates ne prag te Krishtlindjeve.Ne 24 dhjetorin e tij, ose ne diten e festes, 6 dhjetor.Eshte legjende qe mund te kete nje pjese te saj ne baze hagiographical mit lidhur me figuren historike te Shen Nikolles.

Ndersa Shen Nikolles fillimisht iu portretizuar peshkopin e veshur robes, ne kohet moderne. Santa klaus pergjithesisht eshte pershkruar si nje fytyre e fryre, i lezetshem, e bardhe-bearded nje njeri i veshur me xhakete te kuqe te bardhe me jake cuffs, bardhe-cuffed dhe pantallona te kuq, rrip te zeze prej lekure dhe çizme. Ky imazh u be popullor ne Shtetet e Bashkuara ne shekullin e 19-te per shkak te ndikimit te rendesishme dhe karikaturisti politik Thomas Nast karikaturist. Ky imazh eshte mirembajtur dhe i perforcuar permes kengeve, radiove, televizionit, dhe filmave. Ne Mbreterine e Bashkuar dhe Evropa, vizatim i tij shpesh eshte i njejte me te Santa amerikan, por ai quhet Ati i Krishtlindjeve.

Nje legjende e nderlidhura me Santa thote se ai tani jeton ne veri, ne nje vend te perjetshem debore. The American version i Santa klaus jeton ne Pol te Veriut, ndersa Ati Krishtlindjeve eshte thene se banone ne Lapland te Krahines, Finlande. Hollesi te tjera perfshijne se ai eshte i martuar dhe jeton me Znj.Klaus, se ai ben nje liste te femijeve ne te gjithe boten, kategorizmit sipas tyre sjellja e tyre "i keq" apo "e bukur"; se ai sjell duke perfshire edhe lodra, sheqerna, dhe paraqet te gjithe e djemve dhe vajzave te mira ne bote, dhe nganjehere me qymyr ose shkopinj te pabindur femije, ne nje nate dhe se ai accomplishes feat kete me ndihmen e magjike kukudhet e lodra qe bejne, dhe tete ose nente flying rene qe terheqja e tij rreshqitese. te tjeret ende e kundershtojne Santa klaus si nje simbol i commercialization e Krishtlindjeve pushime, ose si nje futje me traditat e tyre kombetare

                                     
  • Ëndrra e vajzës dhe babadimri është një shfaqje teatrale e luajtur në teatrin Dodona në Prishtinë. Premiera e kësaj shfaqjeje ishte më 28 dhjetor të vitit
  • Babadimri i cili iu jep dhurata fëmijëve, është në të vërtetë Shën Nikolla. Shën Nikolla është një figurë e lashtë, antike, e thurur me legjenda, përralla
  • veprimet e tij, dhe Babadimri siguron Jack se ai mund të rregullojë gjërat dhe të kthehet në Qytetin e Krishtlindjeve. Ndërsa Babadimri zëvendëson paraqitjet
  • niset në rrugë me tren. Por zonja kishte harruar se dhuratat i sjellë Babadimri . Për të kuptuar se çka ndodhë më së miri është të vini e ta shinin shfaqjen
  • Krishtlindjes me shikueshmëri të dobët për shkak të motit të pahijshëm pasi Babadimri kap shikimin e hundës së Rudolph dhe i kërkon Rudolph të udhëheqë sajë
  • Gani Gjafolli në Emisionin televiziv për fëmijë, si dhe në emisionin Babadimri mbeti vet Shkollën Fillore e mbaroi në Besian dhe gjatë këtyre tetë
  • M. Qena 3.Besimi I Humbur Teatri Dodona regjia Adem Zhitopotoku 4. Babadimri midis nesh QDAKFR Qeshu Smile Regjia A. Dalipi etj.. 5.Lojra Për