Back

ⓘ Zambakët e Bardhë. Zambaket e Bardhe eshte film shqiptar i vitit 1983 me regji nga Ilir Bega dhe skenar nga Vangjush Ziko. Filmi per here te pare u transmetua m ..
                                               

Enver Dauti

Enver Dauti ka lindur me 17 tetor 1927 ne Tirane, vdiq me 16 shkurt 2012. Gjate karrieres ai ka interpretuar disa role ne filma, si drejtorin te Historiani dhe kameleonet, ate te drejtorit te burgut te Kolonel Bunker, babane e Petritit te Fushe e blerte fushe e kuqe, kooperativistin te Zambaket e Bardhe, drejtorin e gjimnazit te Qortimet e vjeshtes, perkthyesin te Keshilltaret, Kozin te, ministrin e brendshem te Nga mesi i erresires, Kopin te Cirku ne fshat, Lonin te Lulekuqet mbi mure, xha Hakiun te Prita, Bardhokun te Toka Jone, si dhe role te Fejesa e Blertes, Ne vinim nga lufta, Rrugic ...

                                               

Mariana Kondi

Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate. Marjana Kondi u lind ne Tirane me 21 shkurt 1961. Aktore e teatrit te estrades. Interpretoi disa role ne kinema mes te cileve nje rol kryesor tek" Fejesa e Blertes”, si dhe disa role ne telefilmat e TVSH. Gjithashtu ka marr pjese ne serite e para te Show "Portokalli", gjate vitit 2004-2005 ne Top Channel.

                                               

Mimika Luca

Mimika Luca u lind ne Gjirokaster, me 24 dhjetor te vitit 1937, eshte aktore e mirenjohur shqiptare. Interpretoi ne skenen e Teatrit te Operas dhe Baletit, si balerine, nga 1951 – 1962. Me 1962 pranohet aktore ne Teatrin Popullor, ku ka interpretuar rreth 30 role ne 15 vjet, si: Suzana, Luçia, Tjen Ny te" Muri i madh”, Dila te drama Cuca e maleve, Sonja, Nica te filmi Gjenerali i ushtrise se vdekur, Laja te Kur hidheshin themelet, etj. Ka interpretuar edhe ne 12 filma artistike. U martua me aktorin e shquar Ndreke Luca. Shkroi edhe disa drama, te cilat u vune ne Teatrin Popullor, me e njoh ...

                                               

Ilia Shyti

Ilia Shyti u lind me 19 korrik 1929 ne Lushnje, vdiq me 26 nentor 2003, ishte aktor dhe regjisor shqiptar. Veprimtarine e tij e filloi si aktor dhe regjisor ne qytetin e tij te lindjes, ndersa ne vitin 1954 ai u vendos prane Kinostudios" Shqiperia e Re”.

                                               

Luan Qerimi

Luan Qerimi u lind me 15 tetor te vitit 1929 ne Lushnje, eshte aktor i njohur shqiptar. Fillimet e tij i perkasin levizjes amatore, ashtu si shumica e artisteve tane. Para se te vinte ne Teatrin Popullor ne dhjetor te 1954-s, Luan Qerimi ka nje kontribut ne Teatrin e Ushtrise, aty ku ra ne sy talenti i tij. Ne moshen njezetepese-vjeçare, aktori ri trokiste ne dyert e Teatrit Popullor. Listen e gjate te roleve atje, Luani e nis me nje rol episodik ne komedine Prefekti ne vitin 1954, ne rolin e Skenderit. Mbi 70 role ne skenen e Teatrit Popullor, me mijera shfaqje per me se 35 vjet ne skene, ...

                                               

Zambaku shqiptar

Zambaku shqiptar eshte bime me bulb, me nje 30-40 cm. Gjethet jane vizake, majemprehta, me 7 nervura, gjysme-pushtuese. Lulet jane te vetmuara, rralle 2-3 dhe te varura. Tepalet jane ngjyre te verdhe ari, pa njolla persiper, te harkuara deri te sperveshura. Theket jane shume te dale dhe te varur. Pjalmoret jane ngjyre portokalli. Fenologjia perfshin muajt maj-korrik. Kjo bime eshte endemike. Perhapja Kjo bime barishtore gjendet ne kullota e livadhe subalpine dhe alpine. Statusi Zambaku shqiptar eshte pjese e Listes se Kuqe te Flores si lloj i rrezikuar EN.

                                     

ⓘ Zambakët e Bardhë

Zambaket e Bardhe eshte film shqiptar i vitit 1983 me regji nga Ilir Bega dhe skenar nga Vangjush Ziko. Filmi per here te pare u transmetua me 8 tetor te vitit 1983.

                                     

1. Aktoret dhe rolet

 • Ilia Shyti. Profesor Luani
 • Kristaq Papa. Drejtori i Institutit
 • Bilbil Kazmi. Agronomi
 • Reshat Arbana. Pedagog Petriti
 • Mariana Kondi. Brigadiere
 • Merita Zoto. Mimoza
 • Vangjel Agora. Jetnori
 • Enver Dauti. Kooperativist
 • Ilirian Aliu. Student
 • Mimoza Bushati. Studente
 • Flutura Godo. Luljeta
 • Shkelqim Daja. Rolandi
 • Luan Qerimi. Babai i Luljetes
 • Mimika Luca. Drita - sekretare partie
 • Drita Haxhiraj. Laborantja

Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.