Back

ⓘ 6 Korrik. 1962 - Sipas gazetes Rilindja”, erdhe ne jete banori i 1 miliont i Kosoves. 1917 – Forcat arabe moren nga turqit kontrollin mbi portin Aqaba, gjate Lu ..
                                     

ⓘ 6 Korrik

 • 1962 - Sipas gazetes" Rilindja”, erdhe ne jete banori i 1 miliont i Kosoves.
 • 1917 – Forcat arabe moren nga turqit kontrollin mbi portin Aqaba, gjate Luftes se Pare Boterore.
 • 1923 – U formua Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike.
 • 1777 – Forcat britanike moren kontrollin mbi Fort Ticonderoga gjate revolucionit amerikan.
 • 1957 – Tinejxheret John Lennon dhe Paul McCartney u takuan per here te pare ne nje kishe ne Liverpool te Anglise, pas nje performance te grupit muzikor te Lennonit," The Quarrymen”.
 • 1483 – Mbreti anglez, Richardi i Trete, mori fronin
 • 1854 – U mbajt takimi i pare zyrtar i Partise amerikane Republikane.
 • 2000 - vala nxehtesise e cila perfshhiu Evropen Jugore, me tempeatura te cilat kaluan edhe 45 grade celsius shkaktoi vdekjen e 25 njerzve dhe shum zjarreve.
 • 1989 – Ushtria amerikane shkaterroi raketat e saj te fundit" Pershing 1-A”.
 • 2003 – Lideri liberian, Charles Taylor, pranoi nje oferte per azil ne Nigeri.
 • 1998 – Vdiq kauboji qe u be i famshem si kengetar, Roy Rogers.
                                     

1. Lindje

 • 1975 - 50 Cent, kengetar amerikan
 • 1907 – Frida Kahlo, piktore meksikane v. 1954
 • 1983 - Elis Guri, peshengrites shqiptar
 • 1946 - George W. Bush, president i 43-te i SHBA-se
 • 1921 - Nancy Reagan, dama e pare e SHBA-ve
 • 1940 - Nursultan Nazarbayev, politikan kazak
 • 1946 - Sylvester Stallone, aktor dhe regjisor amerikan
 • 1859 - Verner von Heidenstam, poet dhe romansier suedez, nobelist
 • 1999 - Edi Brahaj -.

. Shqiptar

 • 1979 - Kevin Heart Aktor Amerikan Komedi Aksion
 • 1979 - Rozana Radi - Kengetare,TeksteShkruese,Fashion Shqipetare
                                     

2. Vdekje

 • 2005 - Claude Simon, shkrimtar francez, nobelist
 • 1999 - Joaquín Rodrigo, kompozitor spanjoll
 • 1553 - Edvardi i VI-te, mbret anglez
 • 98 - Shen Asti, peshkop i Durresit
 • 1946 - Bedri Pejani, nenshkrues i Deklarates se Pavaresise se Shqiperise
                                     
 • Statusi i ardhshëm i Kosovës : tryezë shkencore, 6 korrik 2005 libër nga Rexhep Ismajli red. Esat Stavileci red. Hivzi Islami red. Botuar në Prishtinë
 • studimeve diakronike të shqipes : materialet e konferencës shkencore, 6 korrik 2009, në Prishtinë libër nga Mehmet Kraja red. Botuar në Prishtinë nga
 • 1572 - Ben Jonson, dramaturg anglez 1767 - John Quincy Adams, presidenti i 6 - të i SHBA - së v. 1848 1772 - Pietro Carlo Guglielmi, kompozitor italian 1836
 • rezidenca e kryetarit amerikan. 1945 është testuar bomba e parë atomike me 6 kg pluton në Alamagordo, New Mexico. 1979 Sadam Huseini zgjidhet kryetar
 • më i vjetër i evidentuar i vullkanit Mt. Fuji Data tradicionale japoneze 6 korriku, 781 904 - Thessalonica bie në duart e arabëve të cilët shkatërrojnë
 • Takafumi Ogura lindur më 6 Korrik 1973 është një ish - futbollist japonez. Për reprezentacionin japonez ka luajtur 5 ndeshje dhe ka shënuar 1 gola. Ekipet
 • Frosinone - v. 6 gusht 523, ishte papa i 52 i Kishës Katolike. Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 20 korrik 514 dhe deri më 6 gusht 523. Paraardhës
 • Firence - v. 6 shkurt 1740, Roma ishte papa i 246 i Kishës Katolike. Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 12 korrik 1730 dhe deri më 6 shkurt 1740
 • v. 27 korrik 1061, Firence ishte papa i 155 i Kishës Katolike. Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 6 dhjetor 1058 dhe deri më 27 korrik 1061. Paraardhës
 • Islamike 6 shtator 1948 Iraku 21 tetor 1948 Irlanda 3 tetor 1961 Izraeli 16 shtator 1949 Italia 27 janar 1948 Xhamajka 7 nëntor 1962 Japonia 2 korrik 1951
 • Ndihmë In Memoriam Margarita Dhe Kristaq Tutulani, lajme.gen.al, 6 korrik 2010, marrë më 2016 - 01 - 13, Gjyshi i tyre, avokat Dhimitër Tutulani, si