Back

ⓘ 18 Maj. 1897 - Drakula, nje novele nga poeti Irlandez Bram Stoker botohet per here te pare. 1152 - Henry II of England shqip Henry II I Anglise martohet me Elea ..
                                     

ⓘ 18 Maj

 • 1897 - Drakula, nje novele nga poeti Irlandez Bram Stoker botohet per here te pare.
 • 1152 - Henry II of England shqip Henry II I Anglise martohet me Eleanor of Aquitaine.
 • 2019 - u mbajt finalja e Festivalit Evropian te Kenges 2019 ne Tel Aviv-Jafa, Izrael.
 • 1631 - Ne Dorchester, Massachusetts, ShBA, John Winthrop merr betimin e zyres dhe behet Guvernatori i Pare ne Massachusetts.
 • 1980 - shpertheu vullkani Shen Elena ne veriperendim te shtetit Uashington, SHBA.
 • 1765 - Zjarri shkaterron nje pjese te madhe te Montrealit, Quebec.
 • 1804 - Napoleon Bonaparte emerohet Perandori i Frances nga Senati Francez.
 • 1498 - Vasco da Gama arrin portin e Kalkutes ne Indi
 • 1652 - Rhode Island miraton ligjin e pare ne Ameriken veriore qe e ndalon skllaverine.
                                     

1. Lindje

 • 1868 - Nikolaj II, mbret i fundit rus
 • 1048 - Omar Hajjam, shkrimtar persian, matematecient dhe astronomr
 • 1911 - Sigrid Gurie, aktore amwrikano-norvegjeze
 • 1952 - Ryuzaburo Otomo, dublues japonez
 • 1883 - Walter Gropius, arkitekt gjeerman
 • 1872 - Bertrand Russell, filozof anglez,
 • 1942 - Albert Hammond, kantautor britasnez
 • 1913 - Charles Trenet, shansonjer francez
 • 1897 - Frank Capra, regjisor amerikan
 • 1918 - Naim ef. Hadžiabdić, reisulema boshnjak
 • 1920 - Papa Ivan Pavao II, pape romak
 • 1920 - Papa Gjon Pali II, pape
 • 1912 - Perry Como, kegetar amerikan
                                     

2. Vdekje

 • 1911 - Gustav Mahler, kompozitor dhe dirigjent austriak
 • 1909 - George Meredith, letrar anglz
 • 1921 - Nexhib Draga, vdes ne Vjene veprimtari politik shqiptar
                                     
 • Tuscia - v. 18 maj 526, Ravenna ishte papa i 53 i Kishës Katolike. Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 13 gusht 523 dhe deri më 18 maj 526. Paraardhës
 • Shqipërisë në sezonin 2017 - 18 Ky ishte edicioni i 66të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 6 Shtator 2017 me turin e parë dhe përfundoi në 27 Maj 2018 me ndeshjen finale
 • britanike Tony Blair bëhet kryeministri i parë i Mbretërisë së Bashkuar, pas 18 vjet të qeverisjes konservatore. 2003 - Presidenti Amerikan Xhorxh Bush deklaroi
 • Ne 8 Maj 1880 vdes Gustave Flaubert, autori i famshem i romanit Madame Bovari Ne fillim Flaubert botoi Madame Bovari ne pjese, ne gazete.Romani u botua
 • evropiane. 2010 - Trupa ushtarake nga vende anëtare të NATO - s kanë marshuar më 9 maj 2010 në Sheshin e Kuq në Moskë, si pjesë e manifestimeve që shënojnë 65 vjetorin
 • 1897 - Oscar Wilde lirohet nga burgu Reading Gaol. 1999 - Më 19, 21 dhe 22 maj 1999, në masakrën në burgun e Dubravës, kriminelët ordinerë serbë kanë vrarë
 • Kalendarin Gregorian dhe është njëri ndër shtatë muajtë me 31 ditë. Emri Maj në gjuhën shqipe supozohet të vije nga mitologjia e grekëve antik. Maia në
 • Papa Piu III Francesco Nanni Todeschini Piccolomini l. 29 maj 1439, Sarteano - v. 18 tetor 1503, Roma ishte papa i 215 i Kishës Katolike. Shërbeu si
 • Ditët historike Prill Maj Qershor 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
 • Ditët historike Prill Maj Qershor 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31