Back

ⓘ Piemonti eshte nje nga 20 rajonet e Italise. Kryeqendra e Piemontit eshte Torino. Ai kufizohet ne perendim me Francen, ne veri-perendim me Luginen e Aostes, ne ..
Piemonti
                                     

ⓘ Piemonti

Piemonti eshte nje nga 20 rajonet e Italise. Kryeqendra e Piemontit eshte Torino. Ai kufizohet ne perendim me Francen, ne veri-perendim me Luginen e Aostes, ne veri me kantonet e Zvicres, ne lindje me Lombardine, ne juglindje me Emilia-Romanjen dhe ne jug me Ligurian.

Piemonti italian eshte rajoni i dyte per nga siperfaqja, pas Sicilise, dhe i gjashti per nga popullsia.

                                     

1. Gjeografia

Piemonte shtrihet midis Alpeve Penine ne veri, Alpeve Grajske ne perendim, Alpeve Bregdetare ne jug dhe Lombardise ne lindje. Ze nje siperfaqe rreth 25.400 km² ne te cilen jetojne me se 4.3 milion banore.

                                     

2. Ekonomia

Ultesira e ​​Piemontit eshte nje rajon bujqesor pjellor. Produktet kryesore bujqesore ne Piemont jane drither, duke perfshire orizin, duke perfaqesuar me shume se 10 per qind te prodhimit kombetar, misri, rrushi per prodhimin e veres, frutat dhe qumeshti. me shume se 800.000 krere gjedhe ne vitin 2000, prodhimi blegtoral perben gjysmen e prodhimit bujqesor perfundimtar ne Piemont. Piemonti eshte nje nga rajonet te medha ne Itali per prodhimin e veres. Ai ka 700 kilometra katrore vreshta dhe prodhon verera te fameshme si Barolo, e Barbaresko, nga Langhe prane Albas, dhe Moskaton e Astit, si dhe shampanjen e Astit nga vreshtat rreth Astit. Varietetet vendase te rrushit perfshijne Nebiolon, Barberan, Dolçeton, Freizen, Grinjolinon dhe Braketon.

Rajoni permban qendra te medha industriale, me kryesorja te cilave eshte Torino, vendi prodhimit te automobilave FIAT. Olivetti, dikur nje industri e madhe elektronike uzina te cilit ishte ne Skarmanjo it. Scarmagno, prane Ivreas, eshte kthyer tani ne nje kompani te vogel te sherbimit te kompjuterave. Biela prodhon mendafsh. Qyteti i Astit qe ndodhet rreth 55 kilometra ne lindje te Torinos ne fushe te lumit Tanaro eshte nje nga qendrat me te rendesishme te Montferratit, nje nga distriktet e vererave me te njohur ne bote. Alba eshte vendi i fabrikave te çokollates Ferrero dhe industrise mekanike. Piemonti lidhet me Francen fqinje nepermjet tuneleve te Fréjus-it dhe Colle di Tendes dhe rruges Montgenèvre. Piemonti gjithashtu lidhet me Zvicren me rruget Simplón dhe Shen Bernardit te Madh. Aeroporti i rajonit, Torino-Caselle, kryen fluturime lokale dhe nderkombetare. Pemonti ka rrjetin me te gjate te autostradave nder rajonet italiane rreth 800 km. Ai perhapet nga Torino, duke e lidhur ate me krahinat e tjera ne rajon, si dhe me rajonet e tjera ne Itali. Ne vitin 2001, numri i veturave te pasagjereve per 1000 banore ishte 623 mbi mesataren kombetare prej 575.

                                     

3. Turizmi

Turizmi ne Piemont puneson 75.534 njerez dhe aktualisht perbehet nga 17.367 kompanite qe operojne ne sektorin e mikpritjes dhe hotelerise, me 1.473 hotele dhe pershtatje turistike. Sektori gjeneron nje qarkullim prej 2.671 milion Euro, 3.3% te 80.196 milione Euro qe perfaqesojne shpenzimet e pergjitheshme te pritshme mbi turizmin ne Itali. Rajoni gezon pothuajse te njejtin nivel te popullaritetit midis italianeve dhe vizitoret nga jashte. Zonat tradicionale kryesore per turizmin ne Piemonte jane Distrikti i Liqenit - "Riviera e Piemontit", qe perben 32.84 per qind te qendrimeve te pergjithshme gjate nates, dhe zona metropolitane e Torinos e cila perben 26.51%. Ne vitin 2006 Torino priti Lojerat XX Olimpike Dimerore dhe ne vitin 2007 ai organizoi Universiaden XXIII. Turizmi Alpin ka tendence per tu perqendruar ne disa stacione shume te zhvilluar si Alagna Valsesia dhe Sestriere.

                                     

4. Ndarja Administrative

Piemonti ndahet ne tete provinca:

 • Verçeli it. Vercelli
 • Novara
 • Verbano-Kuzio-Osola it. Verbano-Cusio-Ossola
 • Aleksandria it. Alessandria
 • Kuneo it. Cuneo
 • Asti
 • Biela it. Biella
 • Torino

Ne Piemont banojne 42.321 shqiptare

                                     
 • Metropolitan i Gjenovës të rajonit Liguria dhe në perëndim nga Provinca e Pavias e rajonit Liguria dhe nga Provinca e Aleksandrisë e rajonit Piemonti
 • Safari Park në Pombia është hapur në vitin 1976, themeluar në Pombia, Piemonti Itali veriore parku mbulon një sipërfaqe prej 400.000 metra katrorë..
 • janë të shënuara me shenjën Lugina e Aostës Valle d Aosta Aosta Piemonti Piemonte Torino Liguria, Genova Lombardia, Milano Trentino - Tiroli Jugor
 • Rumanisë 1859 1866 Rusia Alexander II, Cari i Rusisë 1855 1881 Sardenja - Piemonti - Monark - Victor Emmanuel II, Mbret i Sardenja - Piemont 1849 1878 Mbret
 • Portugalisë 1853 1861 Rusia Alexander II, Cari i Rusisë 1855 1881 Sardenja - Piemonti - Victor Emmanuel II, Mbret i Sardenja - Piemont 1849 1878 Mbret i Italisë
 • i Rusisë 1825 1855 Alexander II, Cari i Rusisë 1855 1881 Sardenja - Piemonti - Victor Emmanuel II, Mbret i Sardenja - Piemont 1849 1878 Mbret i Italisë
 • Portugalisë 1853 1861 Rusia Alexander II, Cari i Rusisë 1855 1881 Sardenja - Piemonti - Monark - Victor Emmanuel II, Mbret i Sardenja - Piemont 1849 1878 Mbret
 • Rumanisë 1859 1866 Rusia Alexander II, Cari i Rusisë 1855 1881 Sardenja - Piemonti - Monark - Victor Emmanuel II, Mbret i Sardenja - Piemont 1849 1878 Mbret
 • Portugalisë 1853 1861 Rusia Alexander II, Cari i Rusisë 1855 1881 Sardenja - Piemonti - Victor Emmanuel II, Mbret i Sardenja - Piemont 1849 1878 Mbret i Italisë
 • punësuar, që përfaqësojnë një burim të rëndësishëm në ekonominë e qytetit Piemonti Jashtë vendit, marka u përhap kudo, duke pushtuar tregjet më të rëndësishme: