Back

ⓘ 20 shkurt. 1864 - Beteja ne Olustee 1947 - Perfundon se ekzistuari Prusia. 1986 - Silvio Berlusconi bleu klubin italian te futbollit AC Milan. 1798 - Louis Alex ..
                                     

ⓘ 20 shkurt

 • 1864 - Beteja ne Olustee
 • 1947 - Perfundon se ekzistuari Prusia.
 • 1986 - Silvio Berlusconi bleu klubin italian te futbollit AC Milan.
 • 1798 - Louis Alexandre Berthier e largoi Ppen Puis VI nga fuqia.
 • 2002 - Ne Reqa Al-Gharbiya, Egjipt, e kaplon flaka trenin dhe len te vdekur sepaku 370 dhe te lenduar mbi 65.
 • 1835 - U shkaterrua qyteti Concepción ne Kili nga dridhja e tokes.
 • 1927 - Cardiff City fituan FA Kupen per here te pare dhe te fundit.
 • 2021 - Shqiperia,U rregullua rruga e Fushe Mbretit
 • 1991 - Ora 14:05 rrezohet nga protestuesit ne Tirane statuja gjigante e Enver Hoxhes.
 • 2008 - Gjermania, Letonia dhe Malajzia e njohen Kosoven si shteti pavarur.
 • 1998 - Patinazhistja amerikane Tara Lipinski u be fituesja me re e medaljonit te arte ne Lojerat Olimpike Dimerore ne Nagano, Japoni.
                                     

1. Lindje

 • 1950 - Walter Becker, muzikant amerikan Steely Dan
 • 1951 - Gordon Brown, premier dhe politikan britanez.
 • 1988 - Rihanna, kengetare nga Barbadosi
 • 1967 - Kurt Cobain, kengetare amerikan
 • 1943 - Haxhi Dalipi, etnomuzikolog shqiptar
 • 1985 - Yulia Volkova, kengetare ruse t.A.T.u.
 • 1968 - Imer Selmani, politikan dhe biznismen Kryetar i Demokracise se Re
 • 1969 - Danis Tanoviq, regjisor boshnjak.
 • 1879 - Luigj Gurakuqi, shkrimtar, patriot shqiptar
 • 1966 - Cindy Crawford, fotomodele dhe aktore amerikane
                                     

2. Vdekje

 • 1946 - P. Anton Harapi OFM, frat françeskan, mesues, perkthyes, mendimtar dhe politikan shqiptar.
 • 2008 - Lah Nimani, trajner boksi.
 • 1920 - Robert Peary, eksplorues amerikan
 • 1513 - Hans, mbret se Danimarkes, Suedise dhe Norvegjise