Back

ⓘ 8 Mars. 1965 - Lufta e Vietnamit: Ne Vietnam arriten 3.500 trupat e para te Shteteve te Bashkuara. 1817 - U themelua tregu i organizuar financiar New York Stock ..
                                     

ⓘ 8 Mars

 • 1965 - Lufta e Vietnamit: Ne Vietnam arriten 3.500 trupat e para te Shteteve te Bashkuara.
 • 1817 - U themelua tregu i organizuar financiar New York Stock Exchange NYSE ne SHBA.
 • 1957 - Egjipti rihapi Kanalin e Suezit.
 • 1974 - U hap ne Paris, Aeroporti Charles de Gaulle.
 • 1950 - Marshal Voroshilov deklaroi se Bashkimi Sovjetik ka bombe atomike.
 • 1945 - Presidneti Tito jep urdherin e Shpalljes se Diktatures Ushtarake ne mbare Kosoven.
 • 1775 - U botua libri "African Slavery in America" nga Thomas Paine.
 • 1983 - Presidenti amerikan Ronald Reagan e quajti Bashkimin Sovjetik nje perandori djallezore.
 • 1921 - U vra kyeministri spanjoll Eduardo Dato Iradier ne dalje te parlamentit.
 • 1899 - Ne Gjermani u themelua klubi i futbollit Eintracht Frankfurt
 • 1971 - Joe Frazier u be kampion i pa mboshtur boteror ne kategorine e rende ne boks pasi mundi Muhammad Aline me vendim unanim nga gjyqtaret ne Madison Square Garden ne New York City.
 • 1942 - LDB: Holandezet iu dorzuan forcave japoneze ne ishullin Java.
 • 1618 - Johannes Kepler shpalli ligjin e trete te levizjes se planeteve.
                                     

1. Lindje

 • 1950 - Seid Memić Vajta, kengetar boshnjak
 • 1970 - Andrea Parker, aktore amerikane
 • 2002 - Sophia Monet,njeri normal
 • 1939 - Aleksander Meksi - politikan shqiptar, ish kryeminister i Shqiperise
                                     

2. Vdekje

 • 1874 - Millard Fillmore, presidenti i 13-te i SHBA-se
 • 1930 - William Howard Taft, presidenti i 27-te i SHBA-se
 • 1869 - Hector Berlioz, shrimtar dhe kompozitor francez
                                     
 • muaji i tretë i vitit në Kalendarin Gregorian i cili ka 31 ditë. Emri mars vjen nga Mars perëndia Romake e luftës. Në kohën e Romës së lashtë, Marsi quhej
 • 8 prilli 8 4. është dita e 98 e vitit sipa kalendarit grgorian. Deri në fund të vitit kan mbetë edhe 267 ditë. 1513 - Juan Ponce de León e shpalli Floridën
 • të rënda luftarake tanke dhe topa Luftimet vazhdojnë edhe gjatë datës 8 Mars Forca speciale nga Tirana mbërrijnë me helikopter, por dekonspirohen dhe
 • Elbasan, 8 mars 1902 - Burgu i Burrelit, 17 mars 1965 ishte arsimtar, nëpunës, shkrimtar, nëpunës dhe veprimtar politik i Ballit Kombëtar. Leu më 8 mars 1902
 • Castello - v. 8 mars Roma 1144 ishte papa i 165 i Kishës Katolike. Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 26 shtator 1143 dhe deri më 8 mars 1144. Paraardhës
 • Lassad Nouioui lindur më 8 Mars 1986 është një futbollist tunizian. Për reprezentacionin tunizian ka luajtur 2 ndeshje. National Football Teams
 • afërsisht, Roma - v. 8 janar 1198, Roma ishte papa i 175 i Kishës Katolike. Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 30 mars 1191 dhe deri më 8 janar 1198. Paraardhës
 • nga Toka për në stacionin hapsinor Mir. Ai qëndroi në hapësirë gjer më 22 mars të vitit 1995 duke vënë rekord 437 ditësh të qëndrimit në hapësirë. 1996
 • Poli - v. 7 mars 1724, Roma ishte papa i 244 i Kishës Katolike. Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 8 maj 1721 dhe deri më 7 mars 1724. Paraardhës
 • Anthony 8 mars 2021 Russia: Manizha, Therr Maitz and 2Mashi Competing in National Selection Eurovoix në anglisht Marrë më 8 mars 2021. Farren