Back

ⓘ Kujtim Gjonaj. Kujtim Gjoni eshte Skenarist, regjisor i filmave dokumentare dhe vizatimore, producent dhe botues shqiptar. Kujtim Gjonaj ka lindur ne 13 nentor ..
                                     

ⓘ Kujtim Gjonaj

Kujtim Gjoni eshte Skenarist, regjisor i filmave dokumentare dhe vizatimore, producent dhe botues shqiptar. Kujtim Gjonaj ka lindur ne 13 nentor te vitit 1946 ne qytetin e Tiranes. Ne vitin 1968 mbaron studimet e larta ne Universitetin e Tiranes Dega Gjuhe – Letersi dhe po ate vit fillon punen si redaktor i skenareve te filmave dokumentare ne Kinostudion" Shqiperia e Re”. Ne vitin 1974 kalon si regjisor ne sektorin e filmave dokumentare duke shkruar edhe shume nga skenaret e ketyre filmave.

Ne filmin artistik ai ka shkruar kater skenare, permendim ketu skenarin e filmit "Thirrja" qe do te ishte dhe skenari i tij i pare ne filmin artistik ne vitin 1976, filmat" Ata ishin kater” dhe" Cirku ne fshat” ne vitin 1977, filmin" Keshilltaret” ne vitin 1979. Pas viteve 90’ Kujtim Gjonaj ka qene per nje kohe Drejtor i Alba Filmit dhe me pas krijoi nje shtepi prodhuese filmike, "Bota Shqiptare", ndermjet te ciles vazhdon krijimtarine e tij profesionale. Kjo shtepi prodhuese eshte edhe nje shtepi botimi ma ane te se ciles botuesi Gjonaj prodhon biografite e figurave te shquara te kombit si Ali Pasha Tepelenen, Faik Konica, Jeronim De Rada, Naim Frasheri, Nene Tereza, Sulejman Pitarka Artist i Popullit), etj. Keto biografi i sherbejne me pas si baze per skenaret e filmave dokumentare mbi keto figura. Me dokumentarin "Enciklopedi qe ecen me kembe", Kujtim Gjonaj do te vleresohej me Kupen e Festivalit ne Festivalin e XII-te Filmit Dokumentar Shqiptar te mbajtur ne Tirane ne vitin 2006.

                                     

1.1. Filmografia Regjisor dhe skenarist filmi dokumentar

 • Nje qytet ne telajo 1987
 • Keshtjella e kengeve 1988
 • Arti shqiptar ne mesjete 1983 skenarist
 • Lidhja shqiptare 1978 skenarist
 • Gjaku yne i shprishur Jeronim De Rada 1998 skenarist & regjisor & producent
 • Magjia PanoPanajot Pano 2012 regjisor
 • Femijte tane 1971
 • Artiste ne pune dhe ne skene 1981 &
 • Ditet e fundit te nje luaniAli Pashe Tepelena 2001 regjisor & producent
 • Rinia dhe celiku 1980 skenarist & regjisor
 • Vellezerit Topulli 1972
 • Tregim per nje hero 1975 &
 • I fundmi i rilindasvejosif Bageri 2018
 • Motive nga dita e diele 1973
 • Saga e DinejveAbedin Dino dhe trashegimtaret 2017
 • Etyd prane detit 1989 skenarist
 • Shembja e idhujve 1993
 • MargaritaMargarita Xhepa 2014 regjisor
 • Enciklopedia qe ecte me kembeFaik Konica 2005 regjisor
 • Shkolla dhe praktika 1969 skenarist
 • Meditim 1990 regjisor
 • Shqiptaret e Zvicres 1992
 • Pse 2007
 • Enderra e Camerise 2010
 • Ne gjurme te nje historie 1984 skenarist & regjisor
 • Gjithcka per KosovenRamush Haradinaj 2015
 • Drejt Europes 1991
 • Me e madhja dashuri 1986 regjisor
 • Nene Tereza 2003 regjisor & producent
 • Se u mbushen malet plot me partizane 1974 skenarist & regjisor
 • Kryengritjet e medha 1982 &
 • Deti i diturive- Hasan TahsinHoxha Tahsin 2013
                                     

1.2. Filmografia Cmime

Cmimi i pare per ciklin me tregime "Ne emer te jetes" Konkur letrar i gazetes "Studenti" 1967

Cmimi i trete per vellimin me tregime "Femijte tane" ne konkursin kombetar per letersine. 1971

Cmimi i pare per reportazhin "Metalurget" konkurs i gazetes "Puna" 1980

Cmimi i dyte per skenarin e filmit dok "Kryengritjet e Medha." konkurs kombetar 1982

Vleresohet si dokumentari me i mire "Me e Madhja Dashuri 1986

Kupa e Festivalit te Tete te filmit dok. me filmin "Keshtjella e kengeve" 1990

Cmimi i spekatorit per filmin "Keshtjella e Kengeve 1990

Cmim special ne Festivalin e peste te filmit ne Palermo me filmin "Shembja e idhujve 1998

Cmimi i Akademise Kult per filmin Enderra e Camerise" 2011

Vleresime

1979 Medalja "Naim Frasheri"

1987 Urdheri "Naim Frasheri" klasi I

2002 Urdheri "Naim Frasheri" I Arte

2012 Titulli "Mjeshter i Madh"

2016 Titulli "Mirenjohje e Mallakastres"

2016 Titulli "Qytetar Nderi i Tepelenes"

2016 Titulli "Mirenjohje e Camerise"

2016 Vlersim "Mirenjohje e Q.K te.Kinematografise

2017 Titulli "Regjisor i shquar" nga Instituti "Media dhe imazhi

2018 Titulli "Personalitet i shquar" i shoqates "Shqiperia"

2018 Titulli "Mirenjohje" nga Shoqata kulturore e shqiptareve te Rumanise per filmin "Josif Bageri"

2019 Titulli "Mirenjohje nga Bashkia Kucove

2019 Titulli" "Personalitet i shquar" i Shoqates Atdhetare "Laberia" Nder i Kombit"

2019 Titulli "Artist i shquar" nga shoqata kulturore "Pegaso"

Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                     
 • shqiptare Kujtim Gjonaj 1946 skenarist, regjisor dhe producent shqiptar Gjonaj fshat në Kosovë Gjoni Gjonaj mbiemr shqiptar Gjonaj Surname
 • 1977, me metrazh të shkurtër. Regjia: Esat Musliu, Kujtim Çashku, Skenari: E. Musliu Kujtim Gjonaj Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Sokol Shupo. 1944
 • Filmi Thirrja prodhim i vitit 1976. Regjia: Fehmi Hoshafi, Skenari: Kujtim Gjonaj Ilinden Spasse, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Tahsim Hoshafi.
 • Regjia: Bertrand Shijaku Redaktor: Kevin Kuteli Producent: Genti Gjonaj Skenarist: Kujtim Gjonaj Kostumografia: Bertrand Shijaku Muzika: Kevin Kuteli Dizajni:
 • Thirrja film shqiptar. Regjia: Fehmi Hoshafi. Skenari: Kujtim Gjonaj Ilinden Spase. Muzika: Tasim Hoshafi. Prodhuar nga Shqipëria e Re Viti: 1976
 • Dokumentari flet për historinë e Çamërisë, traditën dhe kulturën. Regjia: Kujtim Gjonaj Skenari: Enver Kushi Fotografia: Gavrosh Haxhihyseni Montazhi: Esmeralda
 • një katastrofë të mundshme. Producenti: Genti Gjonaj Regjizori: Bertrand Shijaku Skenari: Kujtim Gjonaj Bertrand Shijaku Fotografi: Spartak Papadhimitri
 • Shqipëri në vitin 1977. Regjia: Hysen Hakani, Skenari: Skënder Plasari, Kujtim Gjonaj Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Ferdinand Deda. Agroni është një