Back

ⓘ Foqion Postoli. Lindi ne Korçe, i biri i nje dyqanxhiu e tregtari korçar ne nje familje te zbritur nga Frasheri. Studjoi per tregti ne Stamboll ku kishte te afe ..
                                     

ⓘ Foqion Postoli

Lindi ne Korçe, i biri i nje dyqanxhiu e tregtari korçar ne nje familje te zbritur nga Frasheri. Studjoi per tregti ne Stamboll ku kishte te aferm, dhe me tej emigroi se bashku me familjen drejt Shteteve te Bashkuara, ku u vendos ne Massachusets. Atje punoi si sekretar i deges se Brocktonit te Vatres dhe bashkepunoi me te perkohshmen qe botonte federata, Dielli, ku shume nga shkrimet e tij dolen ne shtyp.

Me 1921 u kthye ne atdhe ku mori pjese ne punimet e shpalljes se Kishes Ortodokse Autoqefale Shqiptare.

Vdiq me 2 tetor te vitit 1927.

                                     

1. Vepra

Me 1919 kur qe ne Amerike shkroi romanin Per mprojtjen e atdheut, eshte nje produkt tipik i nacionalizmit romantik te Rilindjes se vone me nje histori dashurie me ideale dhe virtyte patriotike. Pipa e sheh si nje version te embelsuar te Emrit te familjes se Gramenos. Romani Lulja e kujtimit 1924 ndonese artificiale, eshte nje permiresim estetik sipas Elsiet, dhe u be ne vitet 20-30 nder romanet me te bujshem.

                                     
 • Fejzulla Duraku Fejzi Bojku Ferit Lamaj Ferhat Ymeri Filip Shiroka Flora Brovina Flori Bruqi Flurans Ilia Foqion Postoli Frang Bardhi Frederik Rreshpja
 • Martesa e avokatit komedi nga Foqion Postoli me regji të Fatos Haxhiraj. Komedi në të cilën një avokat shqiptar, me banim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës
 • dhe E bardha dhe e zeza nga F. Paçrami, Matesa e avokatit nga Foqion Postoli Pas vdekjes e Çajupit, Djali plangprishës nga E. Ranet, Martesa
 • Vëllazëri e interes dhe Zi e ma zi si dhe Martesa e avokatit nga Foqion Postoli këto komedi të integruara në një ide të vetme. Shfaqja flet për një
 • Dashuri dhe Besnikëri Agimi i Lumnueshem Dibrania e Mjerueme Foqion Postoli me Lulja e Kujtimit Kristo Floqi me Karl Topia etj. Duhet nënvizuar
 • përaktësisht pararendës i Mihal Gramenos, i Milto S. Gurrës, i prozës se Foqion Postolit, Filip Papajanit, Midhat Frashërit, Ernest Koliqit e të tjerëve
 • Merxhani Ndre Mjeda Ndoc Nikaj Fan S. Noli Lasgush Poradeci Foqion Postoli Filip Shiroka Risto Siliqi Sterjo Spasse Haki Stërmilli Stefan
 • Stermilli, Lasgush Poradeci, Faik Konica, Sterjo Spase, Ndoc Nikaj, Foqion Postoli Migjeni dhe të tjerët. Një prift françeskan, Gjergj Fishta, poeti më
 • Merxhani Ndre Mjeda Ndoc Nikaj Fan S. Noli Lasgush Poradeci Foqion Postoli Filip Shiroka Risto Siliqi Sterjo Spasse Haki Stërmilli Stefan
 • Merxhani Ndre Mjeda Ndoc Nikaj Fan S. Noli Lasgush Poradeci Foqion Postoli Filip Shiroka Risto Siliqi Sterjo Spasse Haki Stërmilli Stefan
 • Merxhani Ndre Mjeda Ndoc Nikaj Fan S. Noli Lasgush Poradeci Foqion Postoli Filip Shiroka Risto Siliqi Sterjo Spasse Haki Stërmilli Stefan