Back

ⓘ Bashkim Kopliku. U lind me 15 korrik 1943 ne Shkoder dhe nderroi jete me 21 nentor te vitit 2020. Me 1962 - 1966 ndoqi Fakultetin e Inxhinierise Elektrike ne Un ..
                                     

ⓘ Bashkim Kopliku

U lind me 15 korrik 1943 ne Shkoder dhe nderroi jete me 21 nentor te vitit 2020. Me 1962 - 1966 ndoqi Fakultetin e Inxhinierise Elektrike ne Universitetin e Tiranes. Me 1966 - 1969 punoi si inxhinier elektronik ne qendren radiomarrese te Kamzes, Tirane. Me 1969 - 1970 u zhvendos nga Tirana ne Shkoder per arsye politike.

Ka qene zevendeskryeminister i Shqiperise ne periudhen 1992-95, deputet ne Kuvendin e Shqiperise ne 1991-97, kryetar i Komisionit Parlamentar te Ekonomise ne 1996-97, anetar i kryesise se PDSH ne 1991-97, i dekoruar me "Urdhrin e Lirise te Klasit te Pare", nga Presidenti i Shqiperise ne vitin 1993, kryetar i Bashkise Durres Komiteti Ekzekutiv Pluralist Durres ne 1991-92, kryeinxhinier i URT Durres ne 1990, ka mbajtur pozicione te ndryshme drejtuese ne fushen e elektronikes, por edhe denim si punetor per qendrime "te gabuara" politike ne 1975-76. Eshte autor i rreth 700 shkrimeve opinion ne gazeta te ndryshme, etj. etj."

                                     
  • Spahia Ali Sula Arben Lika Arben Meçaj Azem Hajdari Bahri Bregu Bashkim Gazidede Bashkim Kopliku Besnik Mustafaj Blerim Çela Bujar Nepravishta Daim Rrapaj Dashamir
  • Argjir Panariti Azem Hajdari Bardhyl Baltëza Bardhyl Caco Bardhyl Reso Bashkim Kopliku Behadir Bakalli Besnik Mustafaj Blerim Çela Bujar Golemi Daniel Karanxha
  • Simaku Arjana Nati Arlinda Keçi Azem Hajdari Bamir Topi Bardhyl Musaj Bashkim Kopliku Bedri Çollaku Belul Çelo Besnik Gjongecaj Blerim Çela Bujar Hoti Bujar
  • Damian Gjiknurin majlinda Bufi Mimoza Hafizi Musa Ulqini Namik Dokle Namik Kopliku Olta Xhaçka Pandeli majko Parid Cara Paulin Stërkaj Piro Lutaj Pjerin Ndreu