Back

ⓘ Ahmet Pasha lindi me 7 shkurt te vitit 1948 ne Kukes, eshte aktor i njohur shqiptar. Diplomohet ne 1970 dhe emerohet menjehere aktor ne Teatrin Kombetar, ku ne ..
                                     

ⓘ Ahmet Pasha

Ahmet Pasha lindi me 7 shkurt te vitit 1948 ne Kukes, eshte aktor i njohur shqiptar.

Diplomohet ne 1970 dhe emerohet menjehere aktor ne Teatrin Kombetar, ku ne janar te 1971 fillon zyrtarisht karriera e tij e gjate mbi 30-vjeçare me trupen e ketij teatri. Roli i tij i pare ne skenen e ketij teatri eshte roli i Flejkut ne dramen "Arturo Ui". Me pas interpreton nje sere rolesh si ne dramat "Nje dimer i shkurter", "Sinjali i kuq", "Cuca e maleve", "Lumi i vdekur", etj. Nder sukseset ne Teater ngelen kryerolet Isa Boletini "Udha e flamurit", Abdyl Frasheri "Epoka para gjyqit", "Gjenerali i ushtrise se vdekur, Inskerdoja Monserati, Kadriu Rajmonda, Mumja Muzeu, si dhe ne dramt "Prometeu", "ne jete", "Roemeo e Zhilieta", Tiranozauri", etj, etj. Ne skenen e Teatrit Kombetar Ahmet Pasha ka interpretuar rreth 70 role. Krahes teatrit ka marer pjese ne disa filma artistike.

Eshte nderuar me çmime e diploma ne konkurrime teatrale dhe ne vitin 1989 i eshte dhene titulli i larte "Artist i Merituar".

                                     

1. Veprimtaria artistike

 • 1973: Sinjali i kuq - Borisi, Prefekti - Burri me opinga, Orfeu zbret ne ferr - Veli
 • 1942: Kulla e Hutajve - Mul Prengu, Korabi
 • 1985: Komunistet - Aleksi
 • 1991: Nen dritat e skenes - Vaso
 • 1996: Ne katin e dyte eshte parajsa - Burri me republike, Maria thote per te gjithe - Djalli
 • 1974: Toka jone - Meti, Bashke me agimin - Osja
 • 1986: Nata e dymbedhjete - Orsino, Udha e flamurit - Isa Boletini
 • 2009: Antigona kerkon babane - Shefi, Emigrantet - A.a
 • 1981: Nga erresira ne drite - Irfan Dumrela
 • 2000 - 2008: Armiku i popullit - Kryeplaku, Njeriu kafsha dhe virtyti - Doktori, Nje njeri ne det - Presidenti - Oficeri, Nata e trokitjeve ne xhama - Rupi, Dua burre - Pandi, Stine e merzitshme ne Olimp - Epimetheu, Gomone - Intelektuali, Me mire neser se pasneser - Llaqi, Ska te ngopur - Islami, Kulla e Fildishte - Furtvangler, Si e mposhta Musolinin - Mesuesi, Babai - Prokurori, Nje grua per jete - Plaku, Medea - Kleanti, Alegreto Albania - Mesuesi
 • 1992: Romeo dhe Zhulieta - Kapuleti, Besa - Demir Beu, Rikardi i trete - Hastinski
 • 1988: Prometeu - Prometeu
 • 1971: Arturo UI - Flejku, Nje dimer i shkurter - Arbeni, Viti 61 - Petriti, Drita - Petriti, I pazevendesueshmi - Kandidati i shkencave
 • 1995: Motrat - Heroi, Tiranozauri - Salmoni
 • 1999: Martesa me pahir - Filozofi, Absurditeti antik - Radomoni
 • 1983: Epoka Para gjyqit - Abdyl Frasheri
 • 1998: Muzeu - Mumja, Darka te marreve - Zhylieni, Shtepia ne bulevard - Autori
 • 1980: Lenini dhe femijet - Vasilievski
 • 1982: Vizita e inspektorit - Xheraldi
 • 1977: Gjemimi atij dimri - Kabashi, Permbytja e madhe - Gjergji
 • 1978: Doktori pacient - Astriti, Miq te pafluar - Doktor
 • 1976: Karavidhet - Qytetari, Shenomeni dhe mua - Jani, Lulet e sheges - Togeri
 • 1997: Inspektori - Nepunesi i spitalit
 • 1990: Hijet e nates - Selimi
 • 1987: Perball vetes - Lirimi
 • 1989: Ne jete - Jakobin, Monserati - Inskierdo, Gjenerali i ushtrise se vdekur - Gjenerali
 • 1993: Kati i gjashte - Babai
 • 1975: Duke gdhire viti 1945 - Reizi,Curr Beja, Lumi i vdekur - Gaq Gjanica
 • 1979: Gryka e nemur - Marku, Tragjedia e fundit e Deas - Ethemi, Cuca e maleve - Gjet Lleshi
 • 1994: Revizori - Gjykatesi, Ne pritje te Godose - Poco
                                     

2. Filmografia

 • Kur hidheshin themelet - Sekretari 1977
 • Balada e Kurbinit - Komandanti i keshtjelles 1989
 • Mimoza llastica - Babai 1971
 • Njerez dhe fate - Babai 2001
 • Kemishet me dylle - Pashai 1989
 • Qyteti me ri ne bote - Babai 1973
                                     
 • Ahmet Xhemal Pasha Turqishtja osmane: احمد جمال پاشا, Ahmet Cemâl Pasa 6 maj 1872 - 21 korrik 1922 i njohur zakonisht si Xhamal Basha es - Saffa ose
 • Ahmet Kurt Pasha ishte themeluesi dhe drejtuesi i Pashallëkut të Beratit. Ai është sundimtari më i njohur në Berat, dhe ishte gjithashtu sundimtari më
 • Ahmet Izet Pasha 1864 31 mars 1937 i njohur si Ahmed Izzet Furgaç pas Ligjit mbi Mbiemrin Turk të vitit 1934, ishte një gjeneral osman me prejardhje
 • gjenocidin armen. Telat u largua nga Perandoria Osmane së bashku me Ahmet Xhemal Pasha dhe Enver Pasha Ai u vra nga Soghomon Tehlirian në Berlin më 1921.
 • Ahmed Muhatir Pasha 1 nëntor 1839 - 21 janar 1919 ishte gjeneral dhe vezir i madh në Perandorinë Osmane. Ahmed Muhatir Pasha lindi në një familje turke
 • ishte një pashallëk i krijuar në pjesën qëndrore të Shqipërisë nga Ahmet Kurt Pasha në vitin 1774. Egzistenca e pashallëkut zgjati deri më 1809, vit në
 • Edrene. Të gjithë biografët thonë, duke përdorur shprehje lavdëruese, se Ahmet Pasha ka shënuar një etapë të re në poezinë turke, se i ka sjellë letërsisë
 • Ismail Enver Pasha osmanishtja: اسماعیل انور پاشا Turqisht: Ismail Enver Pasa, 22 nëntor 1881 - 4 gusht 1922 ishte një oficer ushtarak osman dhe një
 • Pasha 1874 1921 Veziri i Madh kryeministër dhe Ministri i Brendshëm Ismail Enver Pasha 1881 1922 Ministri i Luftës dhe Ahmet Xhemal Pasha 1872 1922
 • Ibrahim Rugova Ismail Kadare Avni Rrustemi Essad Pasha Ramiz Hajdelji ENVER HOXHA Ismail Qemali Ahmet Zogolli - Zogu I Personalitetet Ilirë si Teuta, Pirrua
 • Mehmetit. Mahmut pasha ndoqi politikën e të atit. Me vendosjen e qetësisë, jeta ekonomike u gjallërua shumë shpejt. Ai i siguroi vëllait, Ahmet beut, qeverisjen