Back

ⓘ Ragip Jashari. Lindi shprese e pare e prinderve te vete, vemendjen te cileve e arsyetoi gjate tere jetes se tij te shkurt femirore dhe rinore. Prinderit e tij i ..
Ragip Jashari
                                     

ⓘ Ragip Jashari

Lindi shprese e pare e prinderve te vete, vemendjen te cileve e arsyetoi gjate tere jetes se tij te shkurt femirore dhe rinore.

Prinderit e tij ishin Mihrije Jashari – Nura dhe babai Osman Mustafe Jashari – Mardoçi. Te dy prinderit te lindur ne fshatin Brain komuna e Besianes ish Podujeve. Te shperngulur me 1960 ne fshatin Hallaç i Vogel komuna e Lipjanit.

                                     

1. Aktiviteti politik

Ragip Jashari vite me radhe ishte i perndjekur politik, mirepo edhe perkunder perndjekjeve te medha nga pushtuesi serb, levizja e tij per çlirimin e Kosoves vazhdoi. Ai ishte nje aktivist i hershem, mirepo per ta vulosur percaktimin e vete ideor dhe kombetar, e beri kur ishte kryetar Rinie ne nivel Komunal te Lipjanit gjate viteve 1988/1989, ku zeshem kundershton suprimimin e kushtetutes se 1974-se dhe mbeshtet e greven e njohur te minatoreve, ku ishte kryesues ne delegacionin te cilin vet e formoi dhe iu bene vizite minatoreve ne zgafellen e Magures Goleshit. Ajo ishte e vetmja vizite zyrtare ne ate kohe mjaft delikate. Dhe me kete rast e bene me dije opinionin e gjere ne Jugosllavian e atehershme se rinia e Kosoves nuk flen e qete deri ne çlirimin definitiv te vet.

Po ate dite pas kthimit te tij nga kjo vizite e gjeti ne gadishmeri Kshillin Kordinues te komunes se Lipjanit ne mesin te cileve perveç shume aktivisteve nga Kosova ishte" patrioti” Enver Jusufi dhe nje serb dhe dy aktiviste te Komitetit Qendror te LK-se te Serbise, Tomisllav Bjeletiq dhe Toma Mlladenoviq. Pasi qe raporton kryetari i Rinise, Ragip Jashari nga terreni, fjalen sipas skenarit e merr Enver Jusufi, i cili pa meshirshem propzon qe kryrtari i Rinise menjeher te shkarkohet nga detyra dhe nga LK-ja per t`ju mundesuar marrjen e masave tjera ligjore. Propzimi prkrahet nga te gjithe madje edhe nga shumica e shqipfolseve qe me ngazellim pritnin shkarkimin e tij. Dhe keshtu edhe vepruan. Po ne ate mbledhje merret vendim per largimin e menjehershem te Ragipit nga detyra e kryetarit te Rinis dhe me tone shoviniste disa prej te pranishmeve e shpallin si prijes te irredentizmit e nacionalizmit ne komune. Kurse, aktivistet e komiteteve do te perfitonin poena ne zbulimin e" irredentizmit shqiptar”.

Strukturat e atehershme serbe te komunes se Lipjanit angazhojne nje grup te LK-se per ta diferencuar Ragipin politikisht madje deri ne qendrim per burgosje. Mirpo ky djalosh sypatrembur asnjeher nuk ishte hamendur t`i jepte lak se vertetes por thoshte se ka qene plotesisht i vetedijshem per te gjitha aktivitetet e tij madje prej demostratave te vitit 1981. Me gjithe perpjekjet per te qendruar ne vend, Ragipi e merr rrugen e gurbetit.

                                     

2. Renia ne Kosove

Si azilkerkues nuk gjen mirkuptim ne shtetin Gjerman ku gjate keti qendrimi ne egzil u shpetoj me sukses dy atentateve te kurdisura ndaj tij. Me dhune e largojne nga Gjermania ne shkurte te vitit 1998 me ndikimin e elmenteve serbo-çetnike kur lufta veç se kishte filluar. Nen percjelljen e atyre qe disa vite me pare e kishin shpallur si irredentist e nacionalist ne Kosove, tani po e pergatisnin skenarin per likuidimin fizik te tij. Ne fund bie me 19 prill te vitit 1999, e ekzekutojne ne fshatin e tij te lindjes ne Hallaç te Vogel. Ne te njejten dite i digjet edhe shtepia dhe doreshkrimet, perfshir ketu romane, poezi dhe fakte te ndryshme qe nuk paten fatin t`i shof syri i lexuesit.

                                     

3. Te tjeret per Ragipin

Wolfgang PLARRE - Zyrtar i larte per mbrojtjen dhe drejtat e lirive te njeriut ne rajonin e Bayernit Gjermani NE MEMORIAM TE RAGIP JASHARIT I lindur me 11.11.1961 Vie nga Hallaqi i Vogel Lypjan Kosove. Jetonte si azilkerkues ne Wirtingen prej 1993 deri me1997 Ishte nje shok i imi – Kujdesej per shtepin tone kur ne ishim ne pushime, na ndihminte kur ne kemi renovuar shtepin tone. U detyrua nga pushteti Gjerman per t`u kthyer ne Kosove. ME 19. prill 1999 u ekzekutua nga forcat policore – ushtarake serbe se bashku me 21 persona tjere civil. Siç me 30 prill te vitit 1999 Kosovapress lajmeronte. Une mbaj zi per te. Le te rrjedh neper Ne fuqia sheruese e zotit, le te na pastroj, forcoje dhe sheroje. Le te na permbushe me dashuri, ngrohtesi sheruese dhe drite. Le te na mbroje dhe shpie ne rrugen tone. Ne falenderojme qe keshtu ndodhe. Wolfgang PLARRE Dillingen str. 41. D-86637 Wirtingen. Ne kete mesazh dhe memoriam shkruar per Ragip JASHARIN, W.PLARRE iu drejtohet shume burreshtetasve evropiane e boterore, shume asociacioneve kombetare e nderkombetare, perfshire ketu Klintonin, Shirakun, presidentin Rus, ate Kinez, Kofi Ananin etj.

Ramiz Kelmendi "Te Vdesesh Per Token Tende Dhe per Liri, Edhe Eshte Mburrje Edhe Eshte Krenari" - kushtuar keto vargje Ragip Jasharit                                     

4. Materiale rreth Ragip Jasharit

Per me shume materiale rreth Ragip Jasharit vizitoni Wikibooks shqip ku mund te gjeni artikujt e publikuar ne gazeta si:

 • Kush po ua ze frymen vlerave kombetare te Ragip Jasharit?, Artikulli i cili u botua ne gazeten" EPOKA E RE” me 20 prill te vitit 2006
 • Portret per deshmorin Ragip Jashari – Mardoçi, Artikulli i cili u botua ne gazeten" EPOKA E RE” me 20 prill te vitit 2005
 • Homazh per deshmorin Ragip Jashari, Artikull i cili u botua ne gazeten "Rilindja" me 28 prill 2000
 • Homazh deshmori me rastin e pese vjetorit te renies se Ragip Jasharit – Mardoçit, Artikulli i cili u botua ne gazeten" EPOKA E RE” me 19 prill te vitit 2004
 • Portret i nje deshmori, Artikulli i cili u botua ne gazeten" EPOKA E RE” me 11 korrik te vitit 2003
Gjithashtu mund te gjeni te dhena te plota mbi familjen e Ragip Jasharit nen temen:
 • Te dhenat thelbesore te familjes se Ragip Osman Jasharit – Mardoçit
                                     
 • ushtarak kosovar Kaqusha Jashari 1946 politikane nga Kosova Ragip Jashari 1961 1999 politikan shqiptar Sadete Jashari - Aliu 1982 mësuese shqiptare
 • Kjo është lista e shkrimtarëve shqiptarë. Ragip Jashari 1961 - 1999 Ragip Sylaj 1959 Ramadan Haziri 1940 Ramiz Kelmendi 1931 Rexhep Ismajli 1947
 • personaliteteve shqiptare me ndikim kombëtar dhe ndërkombëtar shkronja R Ragip Jashari 1961 - 1999 Ramush Haradinaj 1968 Rexhep Mitrovica 1888 - 1967 Rexhep
 • Ragip Halilaj u lind më 2 maj 1967 në fshatin e shumë dëshmorëve dhe martirëve të lirisë, në Grykas ish - Terdefc të Drenasit, në një familje me tradita
 • dëshmore, u vra nga forcat ushtarako - policore serbe l. 1961 19 Prill - Ragip Jashari politikan, atdhetar, u likuidua nga forcat serbe l. 1961 19 Prill
 • banorëve të fshatit në këtë shtëpi, fillimisht nga largësia prej shtëpisë së Ragip Jahir Bajramit dhe shitores së Lutës siç e quajn fshatarët gjuajnë me
 • Lushtaku 2009 2013 Bylbyl Sokoli July 2013 Fadil Rama 2013 Afrim Jashari 2016 17 present Tabela zyrtare e Superligës kosovare Arkivuar nga