Back

ⓘ Sali Çekaj i njohur ndryshe me nofken Veterani ishte njeri nga komandantet me te shquar te Ushtrise Çlirimtare te Kosoves dhe aktivist i madh i kombit shqiptar. ..
                                     

ⓘ Sali Çekaj

Sali Çekaj i njohur ndryshe me nofken Veterani ishte njeri nga komandantet me te shquar te Ushtrise Çlirimtare te Kosoves dhe aktivist i madh i kombit shqiptar. Lindi me 22 qershor 1956 ne fshatin Broliq te Komunes se Pejes dhe ra deshmore me 19 prill 1999 ne Koshare, gjate luftimeve me forcat serbe. Mori pjese ne Betejen e pergjakshme te Koshares, ne Betejen e Loxhes dhe ne disa beteja te Lugines se Baranit si komandant i Brigades 134. Qe nga viti 1991 ai organizoi me sukses sulme guerile ndaj stacioneve policore serbe ne shume fshatra te Rrafshit te Dukagjinit. Pas vdekjes iu dha mirenjohja Hero i Kosoves.

Sali Çekaj ishte nje figure poliedrike, shume dimensionale e cila ngerthen ne vete te gjitha ato veti qe rralle here ne histori mund ti gjeje te kompletuar te nje personalitet udheheqes te cilin e bejne te pranueshem per te gjitha shtresat e shoqerise. Tek Sali Çeku i gjeje vetite e burrerise tipike shqiptare, trimerine, bujarine, besnikerine, dashurine ndaj atdheut, familjes dhe shokeve. Te Sali Çeku gjeje juristin, politikanin, oficerin, guerilin dhe intelektualin e madh i cili dinte ne menyren me unikate qe te gjitha ti fus ne sherbim te çeshtjes madhore kombetare. Figura e ti ka nevoje per nje studim te mirefillte shkencore adekuat, e cila do ta zberthej nga i gjithe kompleksiviteti i saj dhe te dali ne pah e gjithe e verteta te cilen e ka mbuluar pluhri i harreses nga injoranca e elites totalitare bolshevike. E tera kjo behet me te vetmin qellim qe te i vazhdohet jeta genjeshtres se madhe historike, e cila u ndertua nga hajnat e historise mbi te cilen ndertuan karrieren e tyre politike dhe sot qendrojne ne majat e pushtetit ne Kosove.

                                     

1. Jeta dhe Vepra Patriotike

Aktivitetin Patriotik Sali Çekaj e filloi ne vitin 1981 ku demonstratat masive gjithepopullore e gjejne ne mesin e tyre. Ndryshimet e medha politike te viteve 1990 e gjejne ne krye te udheheqjes politike ne Komunen e Deçanit. Ai vihet ne balle te gjitha kerkesave gjithepopullore te kohes, siç ishin protestat tubimet dhe marshimet drejt Prishtines ne perkrahje te minatoreve te Trepçes.

Ai doli haptas ne perkrahje te tyre ne emer te gjitha strukturave dhe udheheqjes se Komunes se Deçanit. Ishte ne balle te luftes politike kunder ndryshimeve kushtetuese, dorezimit masiv te librezave te LKJ e cila filloi pikerisht ne gjykaten komunale ku e kishte bazen. Jo rastesisht kjo gjykate u quajt çerdhe e nacionalizmit shqiptar nga UDB. Ishte njeri nder themeluesit e LDK dhe pluralizmit ne Deçan, ishte edhe kryetar KKPP. Ishte njeri nder hartuesit kryesor te statutit komunal ne baze te kushtetutes se Kaçanikut. Te gjitha keto aktivitete dhe shume te tjera, Sali Qekun e vejne ne shenjester te UDB te cilet e gjurmojne hap pas hapi edhe nje dite versulen per ta arrestuar, por fale gjeturis se ti dhe disa shokeve aj arriti te ju shpetoj dhe arratiset ne Gjermani. Menjehere pas arritjes ne Gjermani ai vazhdon aktivitetin e ti politik prane deges se LDK. Krahas saj edhe ate ushtarak prane M.M.R.K.

Pas nje marreveshje ne mes te udheqjes se Shqiperise dhe asaj te Kosoves per stervitje ushtarake te rinjeve nga Kosova dhe trevat shqiptare Sali Çekajn e gjejme nder te paret ne keto stervitje, edhe pse aj kishte njohuri te mjafuteshme profesionale sepse ishte oficer rezerve. Qellimi ti ishte qe krahas stervitjeve taktiko fizike te nihej per se afermi me te gjithe shoket me te cilet me vone do te beheshin bartesit kryesor te ngjarjeve te medha qe ndodhen ne Kosove, qe nga sulmet e para guerile e gjere ke lufta e hapur. Te dy grupet, tash me te njohura per opinionin shqiptar si grupi i pare ne perberje te cilit ishin heronjet e kombit Sali Çekaj, Zahir Pajaziti dhe Ahmet Hoxha dhe grupi i dyte qe ne mes kishte edhe heronjet Adem Jashari, Ilaz Kodra dhe te tjere, ishin edhe do te mbeten bazamenti kryesor mbi te cilen u ndertua e gjithe ajo qe quhet lufte e armatosur. Fillimi i saj filloj ne dhjetor te 1991 kur keta trima te armatosur gjere ne dhembe thyen kufirin Shqiptaro-Shqiptar dhe nen komanden e Sali Çekaj u futen ne Kosove duke u shperndare ne te gjitha trevat Shqiptare edhe keshtu filluan luften e armatosur per te mos e ndalur deri ne qlirimin definitiv te vendit. E tera kjo ngjarje qe nga Shqiperia e gjer sa perfundoj ishte nen komanden e Sali Çekaj. E them kete argument per te vertetuar me fakte konkrete nje te vertete shum te madhe mbi te cilen do te ndertohet e gjithe e verteta historike per luften ne Kosove. Keta ishin nismetaret e pare te luftes ne Kosove dhe Sali Çekaj ishte komandanti i pare i kesaj nisme i cili nuk e ndali kurre deri ne renjen e ti heroike si komandant ne koshare. Te gjitha aksionet guerile qe u kryhen ne Kosove u kryen nga keta trima te udhequr dhe koordinuar nga tre koloset Sali Çekaj, Adem Jashari dhe Zahir Pajaziti. Gjdo veprimtari politiko-ushtarake qe ndodhi ne Dukagjinin ne keto periudha kohore eshte e lidhur ngushte me emrin e Sali Çekaj. Sa do qe elita e kuqe panslaviste tenton ta eliminoj kete figure te madhe prej nacional demokrati, nga historia ma re e Kosoves, ajo ngritet edhe rritet edhe me madheshtore, me fitimtare duke u shtrire dhe perqafuar ne tere hapesiren Shqiptare dhe behet figura me e dashur, me çmuar dhe ma e respektuar e kohes. Pas gjithe ketyre aktiviteteve politiko-ushtarake ne Dukagjin edhe me gjere Sali Çekaj lufta e hapur e gjene ne majat e organizimit ushtarak pran MMRK te udhequr nga Ahmet Krasniqi. Sali Çekaj se bashku me shok vuri bazat e para te keti organizimi ne Dukagjin. Nga prilli i 1998 aj se bashku me Rrustem Bruqin, Adem Ukhagjen e shume shoke te tjere shtrine kete organizim ne shume territore te Dukagjinit ku me vone do te vendoset shtabi me te tri brigadat operative 131, 133.134 te komanduar nga komandat Tahir Zemaj. Baza ne tropoj per shperndamjen e armatimit, via e funizimit permes vokshit qe komandohej nga komandant Guri-Adem Ukhagja, baza ne shkollen e viqidolit ku vendos komanda e udhequr nga Tahir Zema, mbi 100 Ushtar qe Rrustem Bruqi me shoke i sollen nga Kosova ne Shqiperi me te cilet u formuan keto tri brigada operative, via e furnizimit nga shtetet premdimore ishin rezultat i punes se Sali Qekut me shok. Pas futjes se njesive operative ne Kosove nen komanden te Tahir Zemaj Saili Çekaj pati rol kyqe ne komanden e keti shtabi aj ishte edhe komandant i brigades 134. Keto njesi operative paten nje mori suksesesh ne disa bedeja si ajo e Llukes dhe ajo e Loxhes ne te cilen ra heroikisht bashkepunetori dhe bashkideatori me i ngushte i Saliut Rrustem Bruqi. Krahas ketyre sukseseve ata paten edhe shume pengesa serioze nga i ashtuquajturi SHPUQK. Edhe pse ne mes te MMRK dhe SHPUQK u arrit nje marreveshje ne Oslo, SHPUQK kurre nuk e respektoj ate. Aj ne vazhdimesi I sabotoj dhe ju solli pengesa me serioze ne teren. Ata arriten deri ne aktin me te shemtuar te histories duke bere ate ne kryeqendern e Shqiptaries Tiran, vrane ministrin e mbrojtjes kolonel Ahmet Krasniqin. Historia po perseritet si ne luften e dyte boterore dhe pas saj. Komunistet Shqiptar te dirigjuar nga ideologet bolshevik panslavist, Dushan Mugosha, Milladin Popovici, prishen marreveshjen e Mukjes ne Shqiperi dhe filluan likuidimin e elites nacionaliste Shqiptare ne te dy anet e kufirit e cila vazhdoj deri ne ditet e sotme. Ne Tiran ndodhi vazhdimsija, Mugoshet dhe Popovicet e rinje tradhtuan marreveshjen e Oslos dhe filluan likuidimet ndaj udheqjes institucionale. Ata nuk mund ta shihnin ne krye te ushtries se Kosoves nje bire te familjes nacionaliste, nje nip te nacionalistit Aziz Zhilivoda, nje nxenes te ideologut te madh nacional-demokrat Metush Krasniqit.

Prandaj duhet perdorur strategjia e njohur bolshevike, pastrim kokash te medha qe neser rruga drejt pushtetit te jete pa pengesa. Dhe kjo ndodhi, filloj me Ahmet Krasniqin dhe perfundoj me Isuf Haklin. Ketu ngjarjet moren tatepjeten, Sali Çekaj i perjetoj shum rend, ati ja gjymtuan pjeset kryesore te trupit dhe keshtu i plagosur shum rend vazhdoj rrugen drejt Koshares i cili se bashku me Agim Ramadanin ishin ideologet dhe zbatuesit kryesor te ngjarjes se madhe historike te pastrimit te kufirit Kosove-Shqiperi deri ne renjen e tyre heroike ne fushen e nderit te cilet rane per te mos vdekur kurre edhe keshtu u bene gurthemel i fort i permotshem i Shtetit te Pavarur te Kosoves.

  • www.salicekaj.com
  • www.salicekaj.ch
                                     
  • politikan, atdhetar, u likuidua nga forcat serbe l. 1961 19 Prill - Sali Çekaj ushtarak shqiptarë, ra në luftë l. 1956 21 Prill - Isa Kastrati, intelektual
  • operative të Rafshit të Dukagjinit, Tahir Zemajt, dhe me urdhërin e tij, Sali Çekaj tërhiqet për në Shqipëri ku bën përpjekje titanike për të siguruar një
  • kuti disa ish - oficerë shqiptarë të ushtrisë jugosllave te mbledhura nga Sali Cekaj. Ai pastaj e vuri nën komandën e Kolonel Ahmet Krasniqi ish minister
  • interesojnë. Në AQSH ruhet edhe letërkëmbimi me atdhetarë të tjërë, si Sali Çekaj Salih Gjuka, të cilët në letërkëmbimin me KLSH shfaqin mendimet e tyre
  • komandantit të njësiteve operative të Rafshit të Dukagjinit, Tahir Zemajt, Sali Çekaj u tërhoq për në Shqipëri për të siguruar një pjesë të armatimit për t i