Back

ⓘ Aleksi I Komneni, ka qene perandor bizantin nga 1081 deri me 1118. Megjithese nuk qe themeluesi i dinastise se Komneneve, ishte pergjate mbreterimit te tij qe K ..
                                               

Traktati i Devollit

Marreveshja e Devollit ka qene nje marreveshje e bere ne vitin 1108 midis Bohemond I te Antiochise dhe perandorit bizantin Aleksi I Komneni, ne valen e Kryqezates se pare. Kjo marreveshje eshte quajtur sipas forteses bizantine te Devolli ne Maqedoni.

                                               

Sebastokrator

Sebastokrator nje titull krijuar nga Aleksi I Komneni si nje kombinim i titulljve autokrator dhe sebastos. Sebastokratori i pare ishte Isaku vellai i Alexit. Ky ishte ne thelb nje titull i pakuptimte, i cili nenkuptonte vetem nje marredhenie te ngushte me perandorin, por renditet menjehere pas despotit. Forma femerore ishte sebastokratorisa.

                                               

Normanët në Shqipëri

Shekulli XI solli ndryshime thelbesore ne strukturen e brendshme ekonomiko-shoqerore te Perandorise Bizantine si dhe ne marredheniet e saj me boten e jashtme. Hipja ne fron e perandorit Aleks I Komneni 1081-1118, shenon ardhjen ne fuqi te aristokracise ushtarake. Fillon epoka e arte e feudalizmit ushtarak, qe karakterizohet nga ekspansioni i prones ushtarake te kushtezuar pronies dhe qe ne Shqiperi u shfaq me ngritjen e nje sere familjesh shqiptare, pjesetare te cilave fitojne prona, tituj dhe funksione te larta nga pushteti qendror. Ne planin e jashtem, Perandoria Bizantine merr nje orien ...

                                               

Muzakajt

Muzakajt vinin nga zona e Oparit ku ata kishin zoterimet fillestare te tyre. Historiania bizantine Ana Komnena permend e para emrin e nje fisniku nga familja Muzaka i cili rreth vitit 1090 ishte nder komandantet me te besuar te perandorit Aleksi I Komneni. Gjoni I Muzaka u shqua si nje nder kreret kryesore te qendreses ne lufterat kunder Anzhuineve te Napolit ne vitet 1273-1281. Ne fund te shekullit XIII Muzakajt siguruan prona te shumta ne krahinat e Skraparit, Kelcyres, Beratit dhe Korçes. Me vone u afruan me Anzhuinet dhe Papatin i cili qe ne krye te koalicionit kunder mbreterise serbe. ...

                                               

Beteja e Dyrrahut (1081)

Beteja e Dyrrahut u zhvillua me 18 tetor 1081, mes Perandorise Bizantine, e drejtuar nga Perandori Aleks I Komneni dhe normaneve te Italise jugore nen drejtimin e Robert Guiskardit, Dukes se Apulias dhe Kalabrise. Beteja u zhvillua jashte qytetit te Dyrrahut, kryeqytetit bizantin te Ilirise dhe perfundoi me fitoren normane. Pas pushtimit norman te Italise bizantine dhe Sicilise Saraçene, Perandori bizantin Mihali VII u fejoi djalin e tij me vajzen e Robert Guiskardit. Kur Mihali u rrezua nga pushteti, Roberti e perdori kete si nje pretekst per te sulmuar Perandorine Bizantine ne 1081. Usht ...

                                               

Kulla e Vajzës

Kulla e Vajzes eshte nje kulle ne nje ishull te vogel ne hyrjen jugore te ngushtices se Bosforit 200 m nga bregu i Üsküdar ne Stamboll, Turqi.

                                               

Principata e Muzakajve

Historiania bizantine e shek. XI-XII, Ana Komnena, permend e para emrin e nje fisniku nga familja Muzaka, i cili rreth vitit 1090 ishte nder komandantet me te besuar te perandor Aleksi I Komneni. Origjina e familjes ishte nga zona e Oparit, ku Muzakajt kishin zoterimet fillestare te tyre me fshatrat Voskop, Lavdar, Xerje, Bec, Mazrek, Marjan, Dushan, Zerec etj. Kronisti Gjon Muzaka kujton se varret te pareve te familjes ndodheshin prane kishes se Shen Triadhes ne tudas te Oparit. Autoriteti dhe roli politik i Muzakajve deshmohet qarte qe ne shek. XIII. Gjate lufterave me anzhuinet e Napoli ...

                                               

Origjina e Romës

Ne shekullin e 8 para eres se re Roma perbehej nga pak fshatra te shperbera nga kasollet e drunjta e mbuluara me kashte ne te cilat banonin disa qindra barinj nje perzierje e trungut indoevropian. Pese shekuj me vone romaket do ta vene gjithe Italine nen sundimin e tyre qe nga lumi Po e teposhte. Per pozicionin e tyre ne gjysmen e shekullit 2 historiani grek Polibi na thote: "Romaket e kishin nenshtruar jo pjeserisht por gati fund e krye te gjithe boten dhe kishin nje perandori kaq te madhe te pamate sa nuk e kishte zoteruar askush tjeter perpara tyre dhe pa frike mund te thuhet as nuk do ...

Aleksi I Komneni
                                     

ⓘ Aleksi I Komneni

Aleksi I Komneni, ka qene perandor bizantin nga 1081 deri me 1118. Megjithese nuk qe themeluesi i dinastise se Komneneve, ishte pergjate mbreterimit te tij qe Komnenet moren pushtetin e plote.

Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                     
  • 1083 - 1146 ishte historiane bizantine dhe e bija e perandorit bizantin, Aleksi I Komneni Ana në shkrimet e saja e kujton Shqipërinë në kohën e luftërave bizantino - normane
  • marrëveshje e bërë në vitin 1108 midis Bohemond I të Antiochisë dhe perandorit bizantin Aleksi I Komneni ne valën e Kryqëzatës se pare. Kjo marrëveshje
  • Sundimtar i Nderuar një titull krijuar nga Aleksi I Komneni si një kombinim i titulljve autokrator dhe sebastos. Sebastokratori i parë ishte Isaku vëllai i Alexit
  • revolta të princërve normanë, të nxitura edhe nga Aleksi I Komneni Djali i Guiskardit, Boemundi, nuk mundi t i mbajë për shumë kohë pozicionet e fituara. Nën
  • fisniku nga familja Muzaka i cili rreth vitit 1090 ishte ndër komandantët më të besuar të perandorit Aleksi I Komneni Gjoni I Muzaka u shqua si një ndër
  • Botaniatit, duke u kurorëzuar si Aleks I Komneni Kur ambasadori u rikthye, ai nxiti Robertin të bënte paqe, duke thënë se Aleksi nuk donte veç miqësinë me normanët
  • Xtë si një ngulim të rëndësishëm. Gjatë dy luftërave të perandorit Aleksi I Komneni kundër Robert Guiskardit dhe Bohemondit, Vlora përmendet shpesh, ndërsa
  • që vinin nga Deti i Zi në një shkëmb të vogël përpara Chrysopolis Üsküdar i sotëm Në vitin 1110 Perandori Bizantin Aleksi I Komneni ndërtoi një kullë
  • Durachium Perandori bizantin, Aleksi I Komneni dërgoi atëherë si strateg të Durrësit një kunatin e tij, Johan Duka, i cili rifitoi kontrollin mbi Temën