Back

ⓘ Uub eshte nje personazh i paraqitur ne Dragon Ball Z dhe ne Dragon Ball GT. Ai eshte tokesori i duhur tek i cili eshte bere rimisherimi i Buu femijes. ..
Uub
                                     

ⓘ Uub

Uub eshte nje personazh i paraqitur ne Dragon Ball Z dhe ne Dragon Ball GT. Ai eshte tokesori i duhur tek i cili eshte bere rimisherimi i Buu femijes.

                                     

1. Historia e karakterit – Dragon Ball GT

Si nje djalosh dhjete vjeçar ai eshte pare ne fillim ne Turneun Boteror te Arteve Marciale, dhjete vjet pas mposhtjes se Magjin Buu. Afermendsh Goku e kupton se Uub eshte i rimisheruari i Buu Femijes dhe kjo ishte nje dhurate nga Mbreti Enma. Nderkohe Uub ka nje tjeter plan. Ai ka ardhur ne Turneun e Arteve Marciale si orvatje per te fituar çmimin prej 10 milion zeni para per te ushqyer nje fshat te varfer. Ai nderkohe duke qene me i forti i fshatit te tij e kupton se ne bote duhet te jete edhe nje popull i cili eshte me i forte se ai. Me nje pagezim qe me pas i humb shpresat behet edhe me nervoz dhe tallet me goditje ndaj shoket te tij. Ne rundin e pare atij i eshte caktuar te luftoj me Gokun mirpo ai eshte aq nervoz sa qe nuk i sjelle vetes asgje dhe dridhet kur Goku ben perpara tij. Per ta sjelle ate ne beteje Goku fillon ta fyej duke i share familjen. Ate kjo e ben agresiv mirpo Goku e mund. Ai çuditet nga fuqia e tij mirpo eksperienca e dobet e luftes. Fuqite e tyre edhe pse fillojne ti ulin ata levizin me shpejtesin e raketes ne luftimin e tyre. Uub eshte nje luftetar i papervoj sa eksperienca e tij e dobet po fillonte te kishte pasoja. Uub madje me pas meson se si te kontrolloj Ki e tij dhe te mund te Zhvendoset ne Çast. Pjesa finale e luftimit ishte e madhe. Ai peson nje goditje ne buze dhe Uub eshte gati prane rrethit te diskualifikimit mirpo shpetohet nga Goku qe i zgjat doren. Zbulimi se ai eshte fyer fillon te Uub te nxjerr ne shesh fuqite e tij te verteta. Goku i propozon qe ai vet ta ushtroj ne Artet Marciale sepse nese Gokut i ndodh diçka Uub do te behej nje nder Luftetaret Z qe e mbrojne Token. Uub i lumtur pranoj e sidomos pasi qe Goku i premtoj ndihme financiare prej Z. Satan dhe Magjin Buu. Te shoket fluturuan tutje per ne fshatin e Uub ku Uub qante me lot gezimi. Gjate rruges per ne fshat Goku e pyet Uub nese pas stervitjes ata do te mund te luftonin per qejf. Uub pranoj dhe me lot gezimi u larguan. Goku e bart uub ne krahe pasi qe ende nuk di si te fluturoj.

                                     

2. Fuzioni i uub

Uub e ben fuzionin me majin Buu dhe ndeshen me Bebi Vexhiten. Ata arrijne nivel me te larte dhe kane fuqi apsolute,me emrin Majuub. Meqenese ata i rriten forcat ky fuzion nuk ishte i mjaftueshem per te mundur Bebi Vexhiten.

                                     

3. Dragon Ball GT - Baby Saga

Kur Toka sulmohet nga paraziti Tsufurinjin apo Baby shume njerez jane nen kontrollin e tij dhe i ka bere pasues. Dy nga ata jane Gohani dhe Videl te cilet deshirojne qe ta bejne Pan nen vasalitetin e Baby – t. Ajo eshpetohet fatmiresisht nga Uub i cili e ndalon Gohanin dhe Videlin ti bejne asaj keq ta lendojne. Duke pare qe Goku traineri i tij dhe miku i tij me i mire ka rene ne duart e Baby-Vexhites Goku teletransportohet Zhvendoset ne Çast te Planeti i Kai te larte. Uub gjate mungeses se Gokut duhet ta mbroj token si nje Luftetar Z qe eshte derisa te kthehet Goku. Uub gjate perballjes ai i jep nje goditje por Baby lehtesisht dominon. Uub tani i shtrire ska ç’te bej vetem ta pres vdekjen me ane te Sferes se Vdekjes dhe Hakmarrjes Revenge Death Ball ne te njejten menyre se si veproj me Gokun. Si gjithmone ai shpeton fale personit te tjeter te ngjashem Magjin Buu i cili e thithe Sferen e Energjise dhe e ben veten te shperthej ne mijera cope. Por Uub e sheh se ai eshte akoma gjalle dhe Buu i tregon se ata jane dy gjysmat e Legjendarit Magjin Buu. Me se fundmi Magjin Buu e kthen veten ne gjendje te lengshme duke bere keshtu qe ai dhe Uub te bejne nje bashkim apo fusion i cili ishte me i forte, me i zgjuar dhe lekurendriçues nje version i Uub mirpo tani ai quhej Majuub. Me fuqine e tij te re Uub e fton serisht Baby ne dyluftim. To Babys surprise, Uub manages to fight him head on with his newly increased power, and manages to land a few good hits. Per habin e Baby, Uub me ngulm drejtohet per tek nje cope Toke ku me pas fillon luftimi dhe Uub fillon ta godas. Me nje heshtje si orvatje per te mire Uub e godit me nje Rreze Henka beam nga gishti I tij mirpo kjo shkon keq duke I kthyer shume njerez ne çokollate. Duke e kombinuar nje Henka Rreze me nje Kamehameha ishte nje giditje e perfunduar por Baby u kunderpergjigj me nje sulm te tij. Fatkeqesisht fuqite e Babyt deshironin te dominonin dhe atehere Henka Rrezja u kthye kunder Uub dhe e kthen ne nje çokollate te pademshem dhe me pas e gelltiti Magjin Buu e ri. Mirpo Uub perdori nje dredhi kunder Baby. Sidoqofte kur Baby shnderrohet ne nje Ozaru te Arte fuqite e Uub fillojne te rriten brenda vet Baby duke bere qe te kete ai shume dhimbje dhe me kete rast pali I Uub ishte te kthente te gjithe kohen ne çokollate. Por Baby e perdor energjine e tij te brendshme per te luftuar me te keshtu Baby ne mes te dy zjarreve ai e leshon Uub nga goja. Uub atehere me teprice e nergjin e ben nje vize anash ne fushebeteje. Baby mundohet te ik mirpo Goku Super Sajan 4 I jep fund duke e hedhur ne mes te diellit.                                     

4. Super 17 Saga

Uub ketu praqitet tek saga kur ai merr pjese Ne Turneun Boteror te Arteve Marciale i maskuar si Papajaman. Ne finale Uub eshte i pregatitur ta mund Z. Satan dhe te behet kampioni ri boteror i Arteve Marciale kur Buu e nderpren ate me ane te telepatis duke e pyetur ta le luftimin dhe ne kete menyre Z. Satan do te behej perseri Kampioni i Botes dhe njerezit do te shpresojne se do te kete teprica te larta. Mirpo Uub ben gjoja kishe ka humbur sepse ndryshe nga Android 18 ai nuk pyet per kthimin e ekzistimit sikurse Goku zemer-paster dhe kurre nuk pret te bej ndonje akt te mire per fitmie personale. Kur Super Androi 17 paraqitet ai futet ne veprim mirpo i dalin perpara ca horra te vdekur si Saibmen dhe Gjeneral Rilludo i cili eshte kthyer nga Ferri. Ai pastaj lufton me Super 17 sebashku me Goten, Trunks, Vexhita dhe Pan, mirpo mundet nga Ultimatium Androidi.

                                     

5. Shadow Dragon Saga Hija e Dragoit

Ne betejen me Ying Xi Long pasi qe Goku Super Sajan 4 eshte mposhtur nga Dragoi I Lig, Uub futet ne mes sebashku me Trunks, Goten, Gohan dhe Pan. Duke mos qene afer Superfuqise se Dragoit Uub ndihet vetem I afte ta zvogeloj ate derisa Goku te jete I afte te rrise nivelin e Super Sajan 4 perseri. Fatekeqsisht Uub nuk eshte I afte te mbaje Omega Shenronin mire per zverku por vetem disa sekonda ku ai I thare ne fetyre, ai goditet dhe hudhet tutje nga Dragoi. Mirpo shpejt ai e gjen fuqine e trasheguar nga fusioni dhe megjithese me energji ki te dobet ai ngritet ne kembe. Keshtu papritur perpara tij vie Omega Shenron. Ai eshte taman ne kohe kur Goku dhe Vexhita fusionohen ne Super Sajan 4 Gogeta. Mbreselenes nga teknika e Gogetes ai kerkon qe edhe dikush tjeter vullnetar te bente fusion me te ne menyre qe ti ndihmonin Gogetes. Gohani I sqaron se kjo kerkon kohe stervitje dhe fuqite e tyre duhet te jene perafersisht te barabarta. Por Uub dhe te tjeret nuk ishin ne gjendje pas sulmit te Shenronit. Atehere ai e shikon betejen nga anash. Mirpo ai e shpeton Kikin dhe e dergon te vendi I sigurimit ku te tjeret ishin te zene. Ne se Gohani, Trunks, Goten dhe Vexhiten do te humbnin atehere Uub I vetem nuk do te kishte mundur kurre ti jepte fund Dragoit, madje as nuk do te ishte gjalle. Sigurisht Mrekullia e Gokut ishte e dykuptueshme: se ai nga njera ane u beri balle tundimeve te Sferes se Madhe te Energjise Negatie Minus Power Ball dhe fuqia e plote e Sferes se Energjise se Universit Spirit Bomb. Kur Uub nuk kontrbonte ne beteje ai po bente nje deshmi ariu ne kulmin e betejes. Pas betejes Uub ua tha lamtumire shokeve te tij dhe u kthye ne fshatin e tij. Eshte e mundshme qe pas betejes dhe largimit te Gokut ai ka shkuar te ushtroj ne menyr suplementare dhe te jete I gatshem qe ta mbroj Token edhe ne raste te tjera nese eshte e nevojshme.

                                     

6. Aftesite

 • Fusioni – Kjo eshte arma ultimatium e Buu –se dhe Uub. Ata shnderrohen pasi qe Baby deshiron ta vrase Uub keshtu behet fusioni ne Majuub. Ky eshte nje version I Uub I cili eshte I kombinuar me te dy fuqite e Uub dhe Magjin Buu. Ai eshte shume here me I fuqishem se Super Sajan 3 por me I dobet se Super Sajan 4.
 • Kiai – Kjo menyre eshte perdorur perpara se Goku ta stervis dhe eshte nje menyre e lirimit te energjise ki – se nga goja.
 • Kamehameha – Pasi qe Goku I tregon kete menyre Uub dhe ai I tregon Magjin Buu me kete rast behet kombinimi I kamehameha – ve duke bere nje Super Kamehameha qe eshte nje nder levizjet me te fuqishme te Uub.
 • Rrezja Henka – Eshte nje nga goditjet e preferuara te Magjin Buu I cili me ane te prekjes se tij apo rrezes leshon nje goditje e cila e kthen armikun ne nje gje te çfaredoshme qe mund te perdoret. Magjin Buu e perdor kete teknike duke e kthyer ne çokollate. Mirpo Uub kete e perdor duke e hedhur sulmin nga maja e gishtit.
 • Henka Kamehameha – Perdoret si kombinim I Henka Rrezes dhe Kamehameha –s keshtu qe e ka marr edhe emrin. Uub e perdor kete me qellim ta mund Baby-Vexhiten mirpo Tsufurujin e kthen ate me nje sulm te tij kunder Uub duke e kthyer ne copeza te vogla te çokollates.


                                     

7. Ne mediat tjera

Pasi qe eshte nje personazh qe paraqitet ne mbarim te Dragon Ball Z dhe eshte nje nder personazhet kryesore te Dragon Ball GT, ai nuk paraqitet ne te gjitha lojerat por vetem ne disa dhe ato te Sony Plastation 2 si ne: Dragon Ball Z: Budokai 3. Ne rolin e tij te paket ai nuk eshte perfshire ne Budokai Tenkaichi por vetem ne Dragon Ball Z: Budokai Tenkaichi 2 dhe 3 duke bere luften e tij ne Dragon Ball GT. Ai paraqitet edhe ne Neko Majin Z 5 duke u thene Luftetareve Z se askush nuk mund ta mposht armikun e tyre te ri madje as edhe forca e madhe e Uub.

                                     
 • Dragon Ball GT Personazhet: Goku - Vexhita - Gohan - Goten - Tranks - Uub - Jamça - Tien - Mbreti Kai - Krilin - Friza - Cell - Buu - Napa - Bulma
 • Dragon Ball GT Personazhet: Goku - Vexhita - Gohan - Goten - Tranks - Uub - Jamça - Tien - Mbreti Kai - Krilin - Friza - Cell - Buu - Napa - Bulma
 • Dragon Ball GT Personazhet: Goku - Vexhita - Gohan - Goten - Tranks - Uub - Jamça - Tien - Mbreti Kai - Krilin - Friza - Cell - Buu - Napa - Bulma
 • Dragon Ball GT Personazhet: Goku - Vexhita - Gohan - Goten - Tranks - Uub - Jamça - Tien - Mbreti Kai - Krilin - Friza - Cell - Buu - Napa - Bulma
 • Dragon Ball GT Personazhet: Goku - Vexhita - Gohan - Goten - Tranks - Uub - Jamça - Tien - Mbreti Kai - Krilin - Friza - Cell - Buu - Napa - Bulma
 • Dragon Ball GT Personazhet: Goku - Vexhita - Gohan - Goten - Tranks - Uub - Jamça - Tien - Mbreti Kai - Krilin - Friza - Cell - Buu - Napa - Bulma
 • Dragon Ball GT Personazhet: Goku - Vexhita - Gohan - Goten - Tranks - Uub - Jamça - Tien - Mbreti Kai - Krilin - Friza - Cell - Buu - Napa - Bulma
 • Dragon Ball GT Personazhet: Goku - Vexhita - Gohan - Goten - Tranks - Uub - Jamça - Tien - Mbreti Kai - Krilin - Friza - Cell - Buu - Napa - Bulma
 • shkak të ligësisë së tij të plotë të pamëshirshme dhe paparashikueshmërisë. Uub - rimishërimi i Buu në formën e njeriut. Ai u bë student i Gokut pas betejës
 • Dragon Ball GT Personazhet: Goku - Vexhita - Gohan - Goten - Tranks - Uub - Jamça - Tien - Mbreti Kai - Krilin - Friza - Cell - Buu - Napa - Bulma
 • Dragon Ball GT Personazhet: Goku - Vexhita - Gohan - Goten - Tranks - Uub - Jamça - Tien - Mbreti Kai - Krilin - Friza - Cell - Buu - Napa - Bulma
 • Dragon Ball GT Personazhet: Goku - Vexhita - Gohan - Goten - Tranks - Uub - Jamça - Tien - Mbreti Kai - Krilin - Friza - Cell - Buu - Napa - Bulma