Back

ⓘ Jeta në duart e tjetrit. Dy shoke shkolle Fredi dhe Spiro takohen rastesisht. Fredi punon ne nje fshat te thelle ndersa Spiro ka karriere te shkelqyer ne qytet. ..
                                               

Lista e filmave në gjuhën shqipe: J

                                               

Bujar Asqeriu

Bujar Asqeriu lindi me 13 gusht 1956 ne Vlore, Shqiperi. Eshte nje aktor i mirenjohur i skenes dhe ekranit shqiptar. U diplomua si aktor nga Akademia e Arteve ne Tirane dhe u rikthye ne qytetin e lindjes, me 1979. Per 15 vjet ishte aktor i Teatrit" Petro Marko” te Vlores. Gjate kesaj periudhe pati nje karriere intensive ne film, duke filluar me rolet e Fatosit dhe Muzakes, respektivisht ne filmat" Ne shtepine tone” Dh. Anagnosti, 1979 dhe" Liri a vdekje” I. Muça & K. Mitro, 1979. Por suksesin me te madh e ka pasur me rolet e Telos ne filmin" Njeriu i mire” 1982 dhe Avni Rustemit ne filmin" ...

                                               

Mehdi Malkaj

Mehdi Malkaj eshte lindur ne 20 mars te vitit 1952 ne qytetin e Memaliajt. Diplomohet ne Institutin e Larte te Arteve ne vitin 1983. Fillon pune ne Estraden e Ushtarit dhe me pas ne Teatrin e Varietese se Tiranes. Ne teater do ta gjejme ne disa role si p.sh ne rolin e Babait ne dramen" Babai” e Ruzhdi Pulahes, ne rolin e Shevalit ne komedine e "Darka te marreve" e Veberit, ne rolin e Shmalcit ne dramen "Franku i V-te" e Fridrih Dyrrenmatit etj. Ne kinematografi ka interpretuar ne shume role. Roli i tij i pare do te jete ai i Milo budallait ne filmin" Perralle nga e kaluara” ne vitin 1987. ...

                                               

Eva Alikaj

Eva Alikaj eshte nje aktore shqiptare. Ne vitet 1980-90 ishte nga me te shquarat ne kinemane dhe teatrin shqiptar duke fituar disa kupa festivalesh te filmit artistik.

                                               

Stavri Shkurti

Stavri Shkurti lindi ne qytetin e Korçes ne 5 gusht te vitit 1927. Fillimet e tij artistike jane qe ne moshe te re qe ne vitin 1950, kur u krijua teatri profesionist" Andon Zako Çajupi”, duke qene nje nder aktoret e pare te ketij teatri. Studimet e larta i mbaroi ne Prage Çeki per inxhinieri hidrologjike. Por pavaresisht studimeve ai do te kthehej tek pasioni i tij i hershem duke u rikthyer ne Teatrin" Andon Zako Çajupi”. Ne skenen e ketij teatri, i drejtuar prej regjisoreve te njohur si Dhimiter Orgocka Artist i Popullit, Fadil Kraja, Piro Mani Artist i Popullit, Sokrat Mio Artist i Popul ...

                                               

La bohème

La bohème eshte nje opera me kater akte e Xhiakomo Puçinit, me libret te Xhiuzepe Xhiakoza dhe Luixhi Ilika e shkruar ne vitin 1896. Kjo opera i takon rrymes se verizmit, mbetet nje nga operat me te suksesshme dhe nga me populloret dhe vazhdon te luhet ne te gjithe teatrot prestigjoze te operas ne bote. Opera ka te njejtin titull me nje spektakel te Ruxhero Leonkavalo, me te cilin Puçini hapi nje sfide. Premiera boterore e La bohème u shfaq ne Torino me 1 shkurt 1896 tek Teatri Rexhio, drejtuar nga 29-vjeçari Arturo Toskanini Arturo Toscanini. Qe atehere, La bohème eshte bere pjese e reper ...

                                     

ⓘ Jeta në duart e tjetrit

Dy shoke shkolle Fredi dhe Spiro takohen rastesisht. Fredi punon ne nje fshat te thelle ndersa Spiro ka karriere te shkelqyer ne qytet. Spiro zyrtar i larte ndjehet i terhequr nga bukuria e Anes gruas se Fredit. Papritur Ana ndeshet me nje ane te panjohur te karkaterit te shoqit. Per hir te karrieres qe i ofron Spiro ai nuk e kupton qe miku i dikurshem po i kerkon ne kembim diçka shume te shenjte per Anen.

                                     

1. Aktoret ne role

 • Mireda Martiniani.
 • Besnik Alia.
 • Reshat Arbana. Profesori
 • Eva Alikaj. Ana Bani
 • Arben Tartari. Bashkimi
 • Stavri Shkurti. Thanasi, babai i Spiros
 • Eli Bici.
 • Bujar Asqeriu. Spiro
 • Spiro Petromilo.
 • Merita Çoçoli. Vjollca, bashkeshortja e Spiros
 • Adem Gjyzeli.
 • Mehdi Malkaj. pijaneci
 • Kristaq Skrami. Fred Bani
 • Vasillaq Godo.

Ne kete film eshte perdorur edhe kenga Brother Louie i grupit Modern Talking

Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.