Back

ⓘ Portokalli eshte e pasur me vitamina A, B, C, P, me kripera kalciumi, fosfor etj. Lengu i portokallit, i konsumuar me ose pa sheqer, ose me gaz karbonik, eshte ..
                                               

Lëng portokalli

Pergatisim nje shurup duke zier uje me sheqer, hedhim 1/2 e portokallit te prere ne feta dhe e perziejme me ujin. Pastaj hedhim pak cipe portokalli per arome. Portokallet shtrydhen, kullohen, hidhet ne gota dhe u shtohet shutupi i pergatitur dhe i ftohur. Ne vere hidhet ne gote dhe 1 cope akull. Duhen: Portokalle 3 kokrra mesatare, sheqer 3 luge gjelle, uje 2 gota, pak cipe portokalli.

                                               

Portokallia

"Portokalli" eshte nje show televiziv humoristik i perjavshem, prodhim i Top Channel. Titulli i spektaklit - "Portokalli" - nuk ka te beje aspak me frutin ekzotik "portokall", por me ngjyren portokalli te semaforeve te rruges. Kjo lidhet me realitetin shqiptar, i cili shpesh duket si nje makine e ndaluar ne nje semafor te mbetur ne ngjyren portokalli, gje qe nuk e lejon as te shkoje perpara, por as te kthehet prapa. Personazhet e "Portokalli" jane njerez te mbetur pikerisht ketu, ne kete pike kritike, me hallet e tyre te perditshme, te cilet, sic ndodh ne nje kryqezim rruge, perballin fate ...

                                               

Tritoli

Trinitrotolueni ose siç njihet ne gjuhen e perditshme "Tritol" eshte nje substance kimike me formule C7H5N3O6. Ai eshte nje eksploziv i fuqishem me eninje shpejtesi detonimi prej 6700 m/s. Tritoli i sapo prodhuar eshte me nje ngjyte te verdhe ne kaf, por me kalimin e kohes ai merr ngjyre portokalli-kuqerrem. ai eshte eksplozivi me i perdorur, fame te cilen e ka marre prej faktit se eshte shume i qendrueshem dhe i manipulueshem duke pasur nje temperature shkririe prej 80.45 C. Tritoli eshte perdorur ne te gjitha municionet e artilerise shqiptare te kohes se sistemit komunist si mbushje eksp ...

Portokalli
                                     

ⓘ Portokalli

Portokalli eshte e pasur me vitamina A, B, C, P, me kripera kalciumi, fosfor etj. Lengu i portokallit, i konsumuar me ose pa sheqer, ose me gaz karbonik, eshte freskues. Nga levozhga e portokallit del vaj eterik shume i mire, i cili gjen perdorime te shumta ne prodhimin e pijeve, aromave, ilaçeve etj. Lengu i portokallit ka veti diuretike dhe antiseptike qe ndalon kalbezimin ose pengon zhvillimin e mikroorganizmave, e perdoret me sukses ne luftimin e semundjeve te veshkave, edhe ne rastet kur jane formuar gure ne to, ne semundjet e melçise dhe ne ato te zemres dhe te eneve te gjakut. Lengu i portokallit, duke i shtuar pak sheqer, pelqehet edhe nga femijet e vegjel dhe keshillohet te perdoret qysh ne muajin e trete pas lindjes. Portokallet perdoren me efekt te mire ne luftimin e anemise, duke pasuruar gjakun me elemente te reja. Portokalli ka permbajtje te larte te vitamines C. Kjo vitamine merr pjese ne shume procese te shkembimit te lendeve ne organizem. Levozhgat jane te pasura me elemente aktive dhe lengu i fituar nga zierja e tyre perdoret edhe ne rastet e çrregullimeve te stomakut dhe te zorreve.

                                     

1. Vaji i portokallit dhe si konsumohet portokalli

Vaji esencial i portokallit mund te perdoret me pika nga goja duke e marre tre ose kater here ne dite nga nje pike per te larguar ererat e keqija nga goja, mund te largoje aromat e keqija te djerses duke u perdorur ne vendet intime. Ky vaj, duke pasur Vitaminen C, jep ndjenjen e nxehtesise duke u ndier mire dhe i qete. Portokalli eshte i pasur me Vitamina A, B, C, P, me kripera kalçiumi, fosfori etj. Lengu i portokallit, i konsumuar me ose pa sheqer, ose me gaz karbonik, eshte freskues. Nga levozhga e portokallit del vaj eterik shume i mire, i cili gjen perdorime te shumta ne prodhimin e pijeve, aromave, ilaçeve etj.

Lengu i portokallit ka veti diuretike dhe antiseptike qe ndalon kalbezimin ose pengon zhvillimin e mikroorganizmave, perdoret me sukses ne luftimin e semundjeve te veshkave edhe ne rastet kur jane formuar gure ne to, ne semundjet e melçise dhe ne ato te zemres dhe te eneve te gjakut. Lengu i portokallit, duke i shtuar pak sheqer, pelqehet edhe nga femijet e vegjel dhe keshillohet te perdoret qysh ne muajin e trete pas lindjes.

Portokallet perdoren me efekt te mire ne luftimin e anemise, duke pasuruar gjakun me elemente te reja. Portokalli ka permbajtje te larte te Vitamines C. Kjo vitamine merr pjese ne shume procese te shkembimit te lendeve ne organizem. Levozhgat jane te pasura me elemente aktive dhe lengu i fituar nga zierja e tyre perdoret edhe ne rastet e çrregullimeve te stomakut dhe te zorreve

                                     
  • portokallit të prerë në feta dhe e përziejmë me ujin. Pastaj hedhim pak cipë portokalli për aromë. Portokallet shtrydhen, kullohen, hidhet në gota dhe u shtohet
  • Primavera nen titullin Lule Portokalli është telenovele venezuelase e transmetuar në vitet 1987 - 1988 e cila ishte vepër e shkruar nga Delia Fiallo
  • të bardhë, dhe portokalli Proporcionet e flamurit janë 1: 2. Ngjyra e gjelbër përfaqëson komunitetin Katolik kurse ngjyra portokalli përfaqëson komunitetin
  • Portokalli eshte nje show televiziv humoristik i perjavshem, prodhim i Top Channel. Titulli i spektaklit - Portokalli - nuk ka te beje aspak me frutin
  • paraqitja e tij në Portokalli 2004 - 2007 dhe në Apartamenti 2XL 2008 - 2013 Ai filloi karrierën e tij në 2004 në shfaqjen në Portokalli me grupin ShBLSh
  • e fundit ka marre pjese ne show Portokalli ne televizionin Top Channel. Por me pas u duhej te largohej nga Portokalli sepse femijet e tij deshironin te
  • konservuara Komposto me fruta të thata Komposto molle Komposto pjeshke Komposto portokalli Komposto qershie Komposto vishnje Lista e gatimeve Lista e perimeve Lista
  • pjesë në familjen Cucurbitaceae. Ka disa variacione.Kungulli ka ngjyrë portokalli Kungulli në projektin Commons të Wikipedias Halloween - Simboli i Halloween
  • 2004 deri në vitin 2007 Ermal Mamaqi ndodhej ne emisionin humoristik Portokalli me grupin Shblsh qe perbehej nga Gent Bejko, Julian Deda, Ermal Mamaqi dhe
  • viti 2005, ai luan edhe në Portokalli disa role si: Kapo, Hekri dhe Melamin Berati, Ramadan Kafsha, Koha Jote etj. Portokalli - top - channel.tv Ky artikull