Back

ⓘ Rubiaceae eshte familje e njohur me disa emra latine si madder, bedstraw etj. Bimet tjera te futura ketu jane edhe te cinchona, partridgeberry, gambier, ixora, ..




Rubiaceae
                                     

ⓘ Rubiaceae

Rubiaceae

eshte familje e njohur me disa emra latine si madder, bedstraw etj. Bimet tjera te futura ketu jane edhe te cinchona, partridgeberry, gambier, ixora, dhe aal. Nje numer antaresh te failjeve Dialypetalanthaceae, Henriqueziaceae, Naucleaceae dhe Theligonaceae jane futur ne familjen Rubiaceae sipas grupit Angiosperm Phylogeny Group. Tani jane diku 600 nenefamilje me 10.000 antare ne familjen Rubiaceae

                                     

1. Familjet

Kjo familje ndahet ne tri nenfamilje te medha:

  • Craterispermeae
  • Paederieae
  • Rubioideae
  • Danaideae
  • Ophiorrhizeae
  • Spermacoceae
  • Morindeae
  • Rubieae
  • Lasiantheae
  • Urophylleae
  • Anthospermeae
  • Gaertnereae
  • Virectarieae
  • Argostemmateae
  • Coussareeae
  • Schradereae
  • Sabiceeae
  • Perameae
  • Psychotrieae
  • Theligoneae
  • Mussaendeae
  • Cinchoneae
  • Guettardeae
  • Hamelieae
  • Rondeletieae
  • Simireae
  • Catesbaeeae
  • Cinchonoideae
  • Coptosapelteae
  • Exostema group
  • Chiococceae
  • Isertieae
  • Condamineeae
  • Hillieae
  • Naucleeae
  • Calycophylleae
  • Alberteae
  • Hippotideae
  • Ixoreae
  • Vanguerieae
  • Cremisporeae
  • Sipaneeae
  • Gardenieae
  • Pavetteae
  • Retiniphylleae
  • Ixoroideae
  • Octotropideae
  • Coffeeae

Ne degen Rubiaceae

  • Paracephaelis
  • Calycophyllum
  • Jovetia
  • Phyllis
  • Glossostipula
  • Urophyllum
  • Pavetta
  • Gleasonia
  • Acranthera
  • Massularia
  • Scyphiphora
  • Coelopyrena
  • Aphanocarpus
  • Serissa
  • Coccochondra
  • Phellocalyx
  • Leucolophus
  • Emmenopterys
  • Kerianthera
  • Stomandra
  • Nonatelia
  • Richardia
  • Amaracarpus
  • Mymeconauclea
  • Amaiouma
  • Carphalea
  • Cremocarpon
  • Pamplethantha
  • Stephanococcus
  • Mantalania
  • Ibetralia
  • Spiradiclis
  • Ochreinauclea
  • Antherostele
  • Placocarpa
  • Astiella
  • Capirona
  • Margaritopsis
  • Cyclophyllum
  • Lepidostoma
  • Pseudohamelia
  • Sabicea
  • Tarennoidea
  • Lasianthus
  • Saldinia
  • Morierina
  • Glionnetia
  • Badusa
  • Phuopsis
  • Thecorchus
  • Schismatoclada
  • Anomanthodia
  • Flexanthera
  • Coptophyllum
  • Pseudomantalania
  • Tammsia
  • Luculia
  • Stichianthus
  • Hodgkinsonia
  • Rothmannia
  • Robynsia
  • Gomphocalyx
  • Mussaenda
  • Hymenocnemis
  • Nichallea
  • Heterophyllaea
  • Blandibractea
  • Rhipidantha
  • Hyataella
  • Hippotis
  • Agathisanthemum
  • Heinsenia
  • Sherardia
  • Fernelia
  • Fadogiella
  • Calycosiphonia
  • Neolaugeria
  • Coddia
  • Atractogyne
  • Canthium
  • Mastixiodendron
  • Callipeltis
  • Antirhea
  • Pyragra
  • Hedyotis
  • Hyperacanthus
  • Hitoa
  • Neblinathamnus
  • Lemyrea
  • Tsiangia
  • Scyphostachys
  • Kraussia
  • Ophriococcus
  • Botryarrhena
  • Pentanopsis
  • Motleyia
  • Schizocalyx
  • Alberta
  • Pubistylus
  • Pomax
  • Chalepophyllum
  • Sulitia
  • Keetlia
  • Omiltemia
  • Randia
  • Stipularia
  • Himalrandia
  • Siemensia
  • Khasiaclunea
  • Multidentia
  • Raritebe
  • Morinda
  • Pachystigma
  • Aleisanthia
  • Rudgea
  • Coptosapelta
  • Galium
  • Ophiorrhiza
  • Lelya
  • Coursiana
  • Pseudaidia
  • Squamellaria
  • Scolosanthus
  • Boholia
  • Gamotopea
  • Deppea
  • Hyptianthera
  • Cephalodendron = Remijia
  • Gardenia
  • Aulacocalyx
  • Galopina
  • Fagerlindia
  • Oreopolus
  • Benzonia
  • Peponidium
  • Pittoniotis
  • Roigella
  • Flagenium
  • Parapentas
  • Pinckneya
  • Dialypetalanthus
  • Homolliella
  • Rondeletia
  • Phyllacanthus
  • Staelia
  • Valantia
  • Coprosma
  • Stylosiphonia
  • Neobertiera
  • Amphidasya
  • Benkara
  • Kelloggia
  • Lerchea
  • Chazaliella
  • Hindsia
  • Crucianella
  • Peratanthe
  • Calanda
  • Janotia
  • Vangueriella
  • Pteridocalyx
  • Pseudopyxis
  • Pseudonesohedyotis
  • Caelospermum
  • Rhyssocarpus
  • Chimarrhis
  • Dictyandra
  • Emmeorhiza
  • Airosperma
  • Streblosa
  • Pauridiantha
  • Pyrostria
  • Lindenia
  • Phialanthus
  • Hutchinsonia
  • Belonophora
  • Neopentanisia
  • Stachyococcus
  • Trichostachys
  • Holstianthus
  • Manettia
  • Wiasemskya
  • Strumpfia
  • Microphysa
  • Vangueriopsis
  • Striolaria
  • Picardaea
  • Kajewskiella
  • Chiococca
  • Cruciata
  • Chapelieria
  • Cubanola
  • Catunaregam
  • Alleizettella
  • Gonzalagunia
  • Pelagodendron
  • Borojoa
  • Vangueria
  • Crocyllis
  • Dialypetalum
  • Brenania
  • Ceratopyxis
  • Polysphaeria
  • Cruckshanksia
  • Tricalysia
  • Kohautia
  • Shaferocharis
  • Pleiocarpidia
  • Aphaenandra
  • Leptodermis
  • Pterogaillonia
  • Batopedina
  • Fadogia
  • Ernodea
  • Balmea
  • Mitrasacmopsis
  • Crossopteryx
  • Cladoceras
  • Manostachya
  • Bothriospora
  • Tresanthera
  • Gaertnera
  • Pouchetia
  • Steyermarkia
  • Pagameopsis
  • Dunnia
  • Cigarilla
  • Habroneuron
  • Mussaendopsis
  • Leptoscela
  • Mericarpaea
  • Greenea
  • Hymenodictyon
  • Didymopogon
  • Crobylanthe
  • Chaetostachydium
  • Burchellia
  • Rhopalobrachium
  • Schumanniophyton
  • Micrasepalum
  • Tobagoa
  • Proscephaleium
  • Coutaportla
  • Myrmecodia
  • Neurocalyx
  • Salzmannia
  • Blepharidium
  • Durringtonia
  • Sarcopygme
  • Knoxia
  • Litosanthes
  • Coryphothamnus
  • Phyllomelia
  • Neolamarckia
  • Polyura
  • Argostemma
  • Anthorrhiza
  • Pygmaeothamnus
  • Captaincookia
  • Pertusadina
  • Retiniphyllum
  • Allenanthus
  • Schizocolea
  • Homollea
  • Rutidea
  • Lathraeocarpa
  • Dolicera
  • Ancylanthos
  • Maguireocharis
  • Tamilnadia
  • Dendrosipanea
  • Pseudosabicea
  • Opercularia
  • Catesbaea
  • Erithalis
  • Pinariphyllon
  • Coussarea
  • Hillia
  • Genipa
  • Bikkia
  • Pseudomussaenda
  • Thogsennia
  • Guettarda
  • Kailarsenia
  • Paragenipa
  • Molopanthera
  • Neofranciella
  • Dolichometra
  • Sphinctanthus
  • Euclinia
  • Strempelia
  • Brachytome
  • Appunia
  • Merumea
  • Bathysa
  • Leucocodon
  • Zuccarinia
  • Sinoadina
  • Payera
  • Didymosalpynx
  • Chlorochorion
  • Amphiasma
  • Augusta
  • Maguireothamnus
  • Pentas
  • Naletonia
  • Mitchella
  • Aoranthe
  • Pogonolobus
  • Ramosmania
  • Morindopsis
  • Mycetia
  • Meyna
  • Lucya
  • Gaillonia
  • Thyridocalyx
  • Triainolepis
  • Neanotis
  • Atractocarpus
  • Psychotria
  • Timonius
  • Etericius
  • Nematostylis
  • Perama
  • Paracorynanthe
  • Macrocnemum
  • Keenania
  • Standleya
  • Coccocypselum
  • Petagomoa
  • Discospermum
  • Duidania
  • Bouvardia
  • Gallienia
  • Spathichlamys
  • Gyrostipula
  • Schachtia
  • Didymaea
  • Nernstia
  • Pseudogaillonia
  • Joosia
  • Phyllocrater
  • Temnopteryx
  • Asemnantha
  • Hedythyrsus
  • Warszewiczia
  • Ecpoma
  • Berghesia
  • Psydrax
  • Kutchubaea
  • Schizostigma
  • Geophila
  • Schmidtottia
  • Neohymenopogon
  • Alseis
  • Wernhamia
  • Cuatrecasasiodendron
  • Gentingia
  • Rubia
  • Schradera
  • Pentaloncha
  • Plectoniella
  • Peripeplus
  • Exostema
  • Duperrea
  • Coffea
  • Acunaeanthus
  • Calochone
  • Mitracarpus
  • Isidorea
  • Tapiphyllum
  • Argocoffeopsis
  • Houstonia
  • Lecariocalyx
  • Bataprine
  • Spermacoce
  • Sacosperma
  • Posoqueria
  • Siderobombyx
  • Lucinaea
  • Nostolachma
  • Sipaneopsis
  • Isertia
  • Parachimarrhis
  • Hintonia
  • Limnosipanea
  • Melanopsidium
  • Ixora
  • Psathura
  • Otocalyx
  • Adinauclea
  • Haldina
  • Maschalocorymbus
  • Chytropsia
  • Readea
  • Sommera
  • Spermadictyon
  • Rhadinopus
  • Alibertia
  • Indopolysolenia
  • Hallea
  • Aidia
  • Xantonnea
  • Uragoga
  • Stelechantha
  • Monosalpinx
  • Pleiocraterium
  • Eizia
  • Burttdavya
  • Craterispermum
  • Exallage
  • Condaminea
  • Acrobotrys
  • Plocama
  • Dioecrescis
  • Pseudogardenia
  • Pagamea
  • Bradea
  • Hymenocoleus
  • Paratriaina
  • Wittmackanthus
  • Otiophora
  • Synaptantha
  • Lamprothamnus
  • Galiniera
  • Preussiodora
  • Feretia
  • Octotropis
  • Placopoda
  • Phitopis
  • Sherbournia
  • Neobreonia
  • Bertiera
  • Metadina
  • Praravinia
  • Leptomischus
  • Pravinaria
  • Rachicallis
  • Ladenbergia
  • Gillespiea
  • Maschalodesme
  • Pausinystalia
  • Portlandia
  • Arctophyllum
  • Temnocalyx
  • Macbrideina
  • Suberanthus
  • Carpacoce
  • Danais
  • Anthospermum
  • Canephora
  • Palicourea
  • Lecanosperma
  • Pentodon
  • Schizenterospermum
  • Sukunia
  • Tortuella
  • Faramea
  • Eosanthe
  • Crusea
  • Rennellia
  • Wendlandia
  • Conostomium
  • Mouretia
  • Rytigynia
  • Dentella
  • Dolichodelphys
  • Klossia
  • Neoblakea
  • Chomelia
  • Nenax
  • Warburgina
  • Cremaspora
  • Ceuthocarpus
  • Stilpnophyllum
  • Duroia
  • Hypobathrum
  • Deccania
  • Asperula
  • Ottoschmidtia
  • Cinchona
  • Elaeagia
  • Cosmocalyx
  • Chamaepentas
  • Clarkella
  • Simira
  • Osa
  • Gardeniopsis
  • Tennantia
  • Chassalia
  • Morelia
  • Stevensia
  • Nargedia
  • Siphonandrium
  • Oldenlandiopsis
  • Allaeophania
  • Schwendenera
  • Diacrodon
  • Dioicodendron
  • Phyllohydrax
  • Schizomussaenda
  • Paederia
  • Steenisia
  • Cuviera
  • Damnacanthus
  • Mazaea
  • Nertera
  • Cephaelis
  • Psilanthus
  • Corynanthe
  • Macrosphyra
  • Casasia
  • Psyllocarpus
  • Malanea
  • Kochummenia
  • Ludekia
  • Machaonia
  • Syringantha
  • Trukia
  • Lagynias
  • Dichilanthe
  • Rustia
  • Diplospora
  • Pachystylus
  • Riqueuria
  • Streblosiopsis
  • Diodella
  • Heinsia
  • Nesohedyotis
  • Commitheca
  • Scyphochlamys
  • Jackiopsis
  • Oligocodon
  • Breonadia
  • Cosmibuena
  • Terenna
  • Hekistocarpa
  • Pentanisia
  • Raphidura
  • Virectaria
  • Didymochlamys
  • Hoffmannia
  • Cowiea
  • Sericanthe
  • Trigonopyren
  • Montamans
  • Normandia
  • Pimentelia
  • Myrmephytum
  • Aidiopsis
  • Diodia
  • Greeniopsis
  • Stachyarrhena
  • Fergusonia
  • Byrsophyllum
  • Perakanthus
  • Ceriscoides
  • Sipanea
  • Yutajea
  • Declieuxia
  • Theligonum
  • Eriosemopsis
  • Poecilocalyx
  • Coutarea
  • Leptostigma
  • Dibrachyonostylus
  • Diyaminauclea
  • Putoria
  • Calycosia
  • Otomeria
  • Plectronia
  • Paraknoxia
  • Coleactina
  • Xerococcus
  • Gynochtodes
  • Myonima
  • Ferdinandusa
  • Xanthophytum
  • Aitchisonia
  • Lecananthus
  • Pogonopus
  • Carterella
  • Mitriostigma
  • Hamelia
  • Chione
  • Ronabea
  • Trailliaedoxa
  • Leptactina
  • Oregandra
  • Nodocarpaea
  • Villaria
  • Gouldia
  • Petitiocodon
  • Colletoecima
  • Pentagonia
  • Porterandia
  • Jaubertia
  • Oxyanthus
  • Hydnophytum
  • Tocoyena
  • Versteegia
  • Prismatomeris
  • Choulettia
  • Saprosma
  • Hydrophylax
  • Pleiocoryne
  • Dolicholobium
  • Appunettia
  • Hedstromia
  • Eleutheranthus
  • Bobea
  • Oldenlandia

Ne degen Henriquezaceae:

  • Henriquezia
  • Platycarpum

Ne degen Naucleacea:

  • Cephalanthus
  • Neonauclea
  • Nauclea
  • Breonia
  • Sarcocephalus
  • Mitragyna
  • Uncaria
  • Adina
                                     

2. Lidhje te jashtme

  • Treatment of Rubiaceae in MOBOT
  • Rubiaceae in Watson and Dallwitz

Ky artikull ne lidhje me biologjine eshte i cunguar. Ndihmoni dhe ju ne permirsimin e tij.

                                     
  • pestë më e madhe të bimëve, pas Orchidaceae, Asteraceae, Fabaceae, dhe Rubiaceae Drithërat të tilla si misri, gruri, orizi, elbi, dhe meli qëndron në
  • janë shumë të përhapura në Kubë. Këto bimë përfshijnë Hamelia patens Rubiaceae Chrysobalanus icaco Chrysobalanaceae Pavonia paludicola Malvaceae