Back

ⓘ Ëndërr për një karrige. Filmi Enderr per nje karrige prodhim i vitit 1984. Regjia: Fehmi Hoshafi, Skenari: Gjike Kurtiqi, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Tah ..
                                     

ⓘ Ëndërr për një karrige

Filmi Enderr per nje karrige prodhim i vitit 1984. Regjia: Fehmi Hoshafi, Skenari: Gjike Kurtiqi, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Tahsim Hoshafi.

                                     

1. Permbajtja e filmit

Nje deshire e nendrejtor Kolit, eshte te zevendesoje drejtorin qe ka dale pension. Me nje qendrim autoritar, kerkon te leje pershtypje tek koleget e tij se eshte i denje per kete pozite. Por Kolin e shqeteson mendimi se mos ze kete vend Vjollca, kryetrarja e deges se planit. Kete ja vertetojne endrrat qe ai sheh. Shqetesimet e tij dalin realiste. Vjollca, edhe pse nje nenpunese me pervoje eshte ne dijeni se drejtoreshe do vendoset nje tjeter punonjese qe fejohet me shoferin e dikasterit, Meçen.

                                     

2. Aktoret

 • Jetmira Dusha.Shitese Moza
 • Kosta Kamberi.Shofer Meçe
 • Katerina Biga.Shoqja Eda
 • Shpetim Shmili.Shoku Sami
 • Marika Kallamata.Pastruesja
 • Luftar Pajo.Shoku Koli
 • Elida Janushi.Shoqja Vjollca
 • Roland Trebicka.Vaska

Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                     
 • Ëndërr për një karrige
 • me kinokomedi të tjera po aq të dashura nga regjisori Hoshafi: Ëndërr për një karrige 1984 dhe Zëvendësi i grave, 1987. Në periudhën 1976 1990 realizon
 • e shtëpisë sime 1985 Gjurmë në dëborë 1984 Ëndërr për një karrige 1984 .....Moza Kur xhirohej një film 1984 ...Jeta Mëngjeze të reja 1984 ..
 • Fier. Pas një lajmi 2001 8 persona plus teatër - komedi Zëvendësi i grave 1987 Gurët e shtëpisë sime 1985 - Çobani Ëndërr për një karrige 1984 - Koli
 • 1986 nëna e Bardhylit Ëndërr për një karrige 1984 - Ishja Nxënësit e klasës sime 1984 Nëna e Norës Kur xhirohej një film 1981 Fëmijët e saj
 • cilët vlen të përmenden Ëndërr për një karrige Vaska dhe Koncert në vitin 1936 Nesti Në vitin 2011 u sëmur rëndë nga një sëmundje në mushëri që e