Back

ⓘ Pas vdekjes, film. Ekranizim i nje nga thesaret e letersise shqipe Klubi i Selanikut” te Çajupit. Viti 1908. Disa pseudo patriote shqiptare formojne nje klub me ..
                                     

ⓘ Pas vdekjes (film)

Ekranizim i nje nga thesaret e letersise shqipe" Klubi i Selanikut” te Çajupit. Viti 1908. Disa pseudo patriote shqiptare formojne nje klub me pretendimin se punojne per te miren e Shqiperise. Secili nga ta ka nje enderr: te jete i famshem dhe i pavdekshem. Kjo deshire sfilitese per fame dhe pavdekesi eshte vene ne shenjester nepermjet sarkazmes veçanerisht me lojen e Zenelit sherbyesit te Skendo beut.

                                     
 • Pas vdekjes është vepër e shkrimtarit shqiptar Andon Zako Çajupi. Një film me të njëjtin titull është adaptuar nga tregimi i Andon Zako Çajupit. Prodhuar
 • përgjakur Film Dokumentar Jetë pas vdekjes Këngëtari i vdekjes Përtej tragjedisë së një dashurie Festa e Pranverës Regjia Film Dokumentar Jetë pas vdekjes
 • Përvoja afër vdekjes PAV është një përvojë që rrëfehet nga një njeri që ka qënë pranë vdekjes apo që ka përjetuar vdekjen klinike dhe më pas është rikthyer
 • ngjallur një debat me Baronët e tij. Në një skenë të mëvonshme në film pas vdekjes së Sir Walter Loxley trupi i tij shfaqet duke u djegur në turrën e
 • deri sa babai i tij, Suat, para vdekjes së tij e lut Sakipin që ta kërkon. Ai udhëton nga Maqedonia në Turqi, dhe pas shumë aventurave për ta kërkuar
 • Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë është një film i zhanrit fantazi i vitit 2010 me regji të David Yates dhe shpërndarë nga Warner Bros
 • Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë është një film i zhanrit fantazi i vitit 2011 me regji të David Yates dhe shpërndarë nga Warner Bros
 • krijuar një orë muri në New Orleans për stacionin e trenit. Pas marrjes së lajmit të vdekjes së djalit të tij në Luften e Parë Botërore, ai ka vazhduar
 • pas vdekjes me Dekoratën e Flamurit Kombëtar Përpjekja e tij për vrasjen e perandorit së pari u dramatizua si një libër dhe më vonë si një film i
 • gjueti, 1987 Të paftuarit, 1985 Dora e ngrohtë, 1983 Shokët, 1982 Pas vdekjes 1980 Ballë për ballë, 1979 Ata ishin katër, 1977 Pranverë në zemrat
 • realizohen pas vdekjes së tij. Skenarist Filma Artistikë 1989 - Kush është vrasësi 1983 - Apasionata 1982 - Qortimet e vjeshtës 1978 - Udha e shkronjave Film televiziv
 • në 3 kohë 1986 Baleti Migjeniana vënë në skenë për herë të parë pas vdekjes nga Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit të Tiranës në vitin 2007 Ave