Back

ⓘ Streha e re. Streha re eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1977. Regjia: Spartak Pecani, Vladimir Kasa, Skenari: Teodor Laço, Producent: Sh ..
                                               

Dhimitra Plasari

Dhimitra Plasari lindi me 20 gusht 1952 ne Korçe. Aktore shqiptare e njohur ne filmat "Dimri i fundit", "Pylli i lirise", "Streha e re" dhe "Vajzat me kordele te kuqe". Plasari mbaroi studimet ne Insitutin e Larte te Arteve. Ajo vdiq me 20 prill 2016.

                                               

Spartak Pecani

Spartak Pecani eshte regjisor shqiptar. Ai studioi ne Institutin e Teatrit dhe Kinematografise ne Bukuresht, por per shkak te perkeqesimit te marredhenieve diplomatike te studimeve shqiptaro-rumune ai duhej te ndalet. Ai e perfundoi ate ne vitin 1975 ne Institutin e Arteve ne Tirane. Pas diplomimit, ai filloi te punoje ne Studio Filmi "Nowa Albania". Ai debutoi ne vitin 1977 me Streha e re, por njohja me e madhe erdhi tek ai nga filmat e bere ne vitet 1980 - Kohe e larget dhe Shirat e vjeshtes. Ai mori çmimin e dyte ne Festivalin e 6-te Filmit Shqiptar. Ne Festivalin e 8-te Filmit Shqiptar ...

                                               

Lista e filmave në gjuhën shqipe: S

Sukses ri i ansamblit Dajti ne Greqi 1978 Skenderbeu Stolat ne park 1988 Si te mbrohemi nga ADM 1984 Skuadra ne sulm 1984 Saimir 2004 Streha re 1977 Sistemimi i tokave 1976 Sukses i merituar 1973 Sinjal dashurie 1988 Sizifiana 1996 Si te mbrohemi nga tuberkolozi 1958 Steel Grip, The 1978 Spivs 2004 Si te vdiset 1972 Sketerre 43 1980 Sa me shume nafte Atdheut 1975 Sulmon kudo me furi 1974 Sy shqiponje 1963 Si gjithe te tjeret 1981 Spartakiada 1986

                                               

Besnik Kaso

Besnik Kaso aktor i njohur shqiptar i estrades. Ka debutuar vite me radhe perkrah aktoreve me emer Skender Sallaku, Arben Shaka, Vasillaq Vangjeli, Kaçja, Vegim Xhani, etj. Ka interpretuar disa role edhe ne filmin shqiptar si p.sh ne filmin" Streha e re” etj. U nda nga jeta me 17 mars 2017.

                                               

Vangjo Grabocka

Vangjo Grabocka ka lindur me 15 prill 1913 ne fshatin Grabocke te Korçes, ne nje familje patriote. Familja e tij do te shperngulet ne drejtim te Korçes kur ai ishte fare i vogel. Qe ne moshe te re fillon punen si çirak ne shtypshkronje, ku u be pergjegjes i saj dhe qendroi atje per me se 25 vjet. Me 22 korrik te vitit 1950 do te jete nje nga themeluesit e teatrit profesionist" Andon Zako Çajupi” te qytetit te Korçes. Ne kete teater ai ka interpretuar me se 200 role, ketu mund te permendim rolet e tij si ne pjese te shkruara nga autore shqiptare ashtu edhe te huaj si p.sh.:" Armiku i Popull ...

                                               

Vangjel Graboska

Vangjel Grabocka lindi me 18 prill te v. 1913 ne fshatin Grabocke te Korçes. Ne korrik te vitit 1950 ishte nje nga themeluesit e teatrit profesionist" Andon Zako Çajupi” te qytetit te Korçes. Ne kete teater ai ka interpretuar me se 200 role, ku permendim filmat:" Armiku i Popullit”," Lulja e kujtimit”," Hijet e nates”," Kopraci”," Doktor pa dashka”," Keneta” etj. Ne kinematografi luajti rreth 25 role, kryesisht role te dyta ose episodike. Karriera e tij fillon me nje rol episodik ne te parin film teresisht shqiptar" Tana” ne vitin 1958. Me tej do te vazhdonin interpretimet e tij te arrira ...

                                     

ⓘ Streha e re

Streha re eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1977.

Regjia: Spartak Pecani, Vladimir Kasa, Skenari: Teodor Laço, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Josif Minga.

Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.