Back

ⓘ Lazër Filipi. Shperthimi -1974 Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate. ..
                                               

Tana

Tana, njihet si filmi i pare artistik shqiptar, i cili u prodhua nga Shqiperia Film. Premiera eshte dhene me 17 gusht 1958. Regjia: Kristaq Dhamo, Skenari: Kristaq Dhamo, Fatmir Gjata dhe Nasho Jorgaqi Muzika: Çesk Zadeja. Nikolla Panajoti Vangjel Grabocka Lazer Vlashi Pjeter Gjoka.Gjyshi Lazer Filipi Melpomeni Çobani Naim Frasheri aktor.Stefani Mihal Stefa Dhimiter Trajçe Esma Agolli Ilia Shyti.Lipja Violeta Manushi Tinka Kurti.Tana Marie Logoreci.Nena e Stefanit Kadri Roshi.Lefter Dhosi Pandi Raidhi Andon Pano.Kryetari i kooperatives Thimi Filipi.Sekretari i Partise Vani Trako

                                               

Shpërthimi

Filmi "Shperthimi" prodhim i kinostudios Shqiperia Re i vitit 1974. Regjisor: Muharrem Fejzo, Skenari: Anastas Kondo, Lazer Filipi, Muharrem Fejzo, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Pjeter Gaci. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Pylli i lirisë

Filmi "Pylli i lirise" prodhim i vitit 1976. Regjisor: Gezim Erebara. Skenari: Kico Blushi. Producent: Shqiperia e Re. Muzika: Feim Ibrahimi. Vlash Zaka nje fshatar i varfer dhe jetim, ushqehet duke kapur kuaj ne pyll. I vellai qe eshte tashme partizan, ka vrare nje spiun te italianeve keshtu qe edhe Vlashi eshte ne suvejim. Jeta e tij eshte ne rrezik nga tregtari i fshatit Lami, dhe nga kryetari i komunes, ballisti Ibrahim Beu per shkak te nje kali. Por ai gjen mbeshtetje tek bashkefshataret e tij derisa dele partizan se bashku me Lenen. Filmi eshte luajtur ne Divijak te Lushnjes.

                                               

Detyrë e posaçme

Detyre e posaçme eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1963. Regjia: Kristaq Dhamo, Skenari: Safet Kurti, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Pjeter Gaci. Mimika Luca Ilia Shyti.Kasem Gjora Seit Boshnjaku.Divarsanti Lec Vuksani Lutfi Hoxha.Guri Thanasi Ndrek Luca.Tomori Avni Resuli Ndrek Prela.Infermieri Loro Kovaçi.Gjergj Nikolla Hasan Konçi Fatos Minarolli Lazer Filipi Xhevat Serezi Ndrek Shkjezi.Mali Marie Logoreci.Lokja Elez Kadria.Fatosi Çesk Vuksani Sander Prosi.Koloneli Xhon Skender Plasari Preng Lekunda.Ndreka,Radisti Roza Anagnosti.Mesuesja Gaqo Spiru.Kolonel i S ...

                                               

Arturo Ui

Arturo Ui drame e Bertolt Breht - Regjisor Piro Mani. Behet fjale per perkthimin dhe veniene ne sken ete te drames Der aufhaltsame Aufstieg des Arturo Ui ist ein Theaterstück te autorit Bertolt Brecht,shkruar me 1941. Historia e nje karriere qe mund te frenohej. Une erdha midis njerezve ne kohen e revoltes dhe se bashku me ta u revoltova. Keshtu kaloi koha, qe mu dha ne kete toke."

                                               

Shembja e idhujve

Shembja e idhujve eshte film shqiptar, prodhim i vitit 1977 Me regji nga Piro Milkani, skenari nga Skender Drini muzika nga Feim Ibrahimi, kurse produksionin e realizoi Shqiperia e re. Ekranizim i romanit me te njejtin titull. Mesuesi i fshatit ka perballe nje kryeplak fanatik, priftin Engjell dhe nje kapter policie qe i shkaktojne shume veshtiresi ne punen e tij per edukimin e femijeve. Malesoret e varfer gjenden midis dilemave pasi ata kane qene te detyruar tu nenshtrohen bestytnive dhe pushtetit te dekompozuar. Kryeplaku dhe kapteri bejne plane per te vrare mesuesin. Ky artikull ne lidh ...

                                               

Nusja

Nusja eshte film shqiptar i vitit 1980 me regji nga Gezim Erebara, skenar Agim Gjakova, muziken kompozoi Aleksander Lalo, kurse producent ishte Shqiperia e re.

                                               

Në emër të lirisë

Filmi "Ne emer te lirise" prodhim i vitit 1987. Regjia: Fehmi Hoshafi, Skenari: Bashkim Kozeli, Drejtor Filmi:Kreshnik Hashorva,N/Drejtor Filmi,Leon Qafzezi,Producent: Shqiperia e re, Muzika: Hajg Zaharjan.

                                               

Kohë e largët

Kohe e larget eshte nje film shqiptar i prodhuar ne vitin 1983. Regjisor: Spartak Pecani, Skenari: Sotir Andoni, Kompozitor: Hajg Zaharian, Producent: Shqiperia e Re.

                                               

Furtuna

Fortuna eshte nje film dokumentar shqiptaro-rus i vitit 1959. Muzika: G. Popov, Çesk Zadeja Producent: Shqiperia re Skenari: Fatmir Gjata, Juri Ozerov, Llazar Siliqi Regjia: Juri Ozerov, Kristaq Dhamo

                                     

ⓘ Lazër Filipi

 • Shperthimi -1974

Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                     
 • Asqeriu, Aleksandër Pogaçe, Reshat Arbana, Demir Hyskja, Thimi Filipi Stavri Shkurti, Lazër Filipi Petrika Riza, Vasil Dilo, Teodor Rupi, Pandeli Duka, Rabie
 • Labinot Lajçi Lazër Filipi Lazër Vlashi Lec Bushati Lec Shllaku Leonard Poro Leze Qena Liri Lushi Liza Laska Liza Vorfi Loro Kovaçi Luftar Pajo Luan Daka
 • Filipi .Sekretari i Partisë Marie Logoreci...Nëna e Stefanit Ilia Shyti...Lipja Violeta Manushi Nikolla Panajoti Melpomeni Çobani Mihal Stefa Lazër Filipi
 • e Re i vitit 1974. Regjisor: Muharrem Fejzo, Skenari: Anastas Kondo, Lazër Filipi Muharrem Fejzo, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Pjetër Gaci. Inxhijer
 • Shirqi është një fshat në komunën Dajç në rrethin e Shkodrës të Shqipërisë. Kisha e Shirgjit Lazër Filipi
 • Hyskja........ Ibrahim Beu. Lufti Hoxha........ Nauni, babai i Lenës. Lazër Filipi ...... Urata. Andon Qesari........ Ballisti. Vasillaq Vangjeli.....
 • xhaj Veliu Lazër Vlashi......... drejtuesi i prokurorisë Spiro Urumi........ babai i Artës Besa Imami........ nëna e Artës Lazër Filipi ...... drejtori
 • Kadria...Fatosi Mihal Stefa Skënder Plasari Lazër Filipi Antoneta Fishta Xhemal Broja Fatos Minarolli Lazër Vlashi Çesk Vuksani Mimika Luca Avni Resuli
 • kaloi koha, që m u dha në këtë tokë... Vilson Gjocaj, Ahmet Pasha, Lazër Filipi Ndrek Shkjezi, Qenan Toro, Tomorr Guçe, Shkëlqim Basha, Pjetër Gjoka
 • mësuesi Genc Metohu........ Martini Luan Qerimi........ Kalosh Cami Lazër Filipi ...... Dash Cungeli Serafin Fanku........ frat Engjëlli Kadri Roshi
 • dorëzojë tek prindërit e Sokol Demës. Ermira Bahidi Edmond Budina Lec Bushati Lazër Filipi Tinka Kurti Pertef Larti Ndrek Luca Drita Pelingu Lec Vuksani
 • komanda Gjermane vendoset në shtëpinë ku ai është strehuar. Bujar Asqeriu Lazër Filipi Artur Gorishti Tinka Kurti Eduard Makri Andon Qesari Gjenovefa Redhi