Back

ⓘ Led Zeppelin ishin rock grup anglez te formuar ne vitin 1968 dhe te perbere nga kitaristi Jimmy Page, vokalisti Robert Plant, timpanisti John Bonham, dhe bas ki ..
Led Zeppelin
                                     

ⓘ Led Zeppelin

Led Zeppelin ishin rock grup anglez te formuar ne vitin 1968 dhe te perbere nga kitaristi Jimmy Page, vokalisti Robert Plant, timpanisti John Bonham, dhe bas kitaristi e pianisti John Paul Jones. Jane nje prej grupeve me te suksesshme ne historine e muzikes se popullarizuar.

Deri sa grupi eshte me shume i njohur si pionier te hard rock-ut dhe heavy metal-it, ata poashtu jane inspiruar nga shume zhanre te tjera muzikore, tu perfshi blues, rockabilly, reggae, soul, funk, jazz, classical, Celtic, Indian, Arabic, folk, pop, Latin dhe country.

                                     

1. Lista e albumeve

 • Coda 1982
 • Led Zeppelin II 1969
 • Presence 1976
 • In Through the Out Door 1979
 • Led Zeppelin 1969
 • Led Zeppelin IV 1971 unofficial title
 • Led Zeppelin III 1970
 • Houses of the Holy 1973
 • Physical Graffiti 1975
                                     

2. Historia e grupit

Led Zeppelin ishin nje rock bend anglez, i formuar ne vitin 1968, e perbere nga Jimmy Page kitare, Robert Plant vokal, harmonike, John Paul Jones, dhe John Bonham bateri. Led Zeppelin jane permendur rregullisht si nje nga paraardhesit e heavy metal dhe hard rock. Megjithate, stili individual i grupit tejkalon çdo zhaner muzikes. Led Zeppelin nuk dhane kenge nga albumet e tyre si teke ne Mbreterine e Bashkuar, si ato te preferuar te zhvillojne konceptin e "rock album te orientuar".

                                     

3. Ndikimi ne Bote

Tridhjete vjet pas shperberjen pas vdekjes Bonham-se ne 1980, banda vazhdon te mbahet ne lidhje te larte per arritjet e tyre artistike, sukses komercial, dhe ndikim te gjere. Banda e kane shitur mbi 200 milione albume ne mbare boten, perfshire 111.500.000 njesi te certifikuar ne Shtetet e Bashkuara, duke i bere ata nje nga me te artisteve te muzikes me te shitur te gjitha koherave. Ata kane pasur te gjithe e tyre albume ne studio origjinale te arrijne 10 krye te tabele albumi Billboard ne SHBA, me gjashte arritur numrin nje vend. Led Zeppelin jane renditur numer nje per VH1s "100 artistet me te madh e Hard Rock" dhe Classic Rock "50 Veprat Best Live te gjitha koherave". Revista Rolling Stone e ka pershkruar si "Led Zeppelin" grupi me i madh i te gjitha koherave ", grupi me i madh i viteve 70 dhe pa dyshim nje nga me grupe te qendrueshme ne historine e rrokut. Ne menyre te ngjashme Rock Roll Hall of Fame pershkruan grupit si The Beatles e dekades se re

Ne 2007, anetaret e mbijetuar te Led Zeppelin bashkuar se bashku me djalin e John Bonham-se, Jason per Koncert Ertegün Ahmet Tribute at Arena O2 ne Londer. Grupi u nderua me "Best Live Act" çmimin per bashkim te tyre e njehershme ne Mojo Awards 2008, ku ishin shpallur "rock me te madh dhe grupi roll te gjitha koherave."                                     

4. Perpjekjet e para

Fillimet e Led Zeppelin mund te ndiqet ne te grupit anglisht blues-rock ndikuar Yardbirds. Jimmy Page bashkoi Yardbirds ne 1966 per te zevendesuar basistin Paul Samwell-Smith, i cili kishte vendosur te largohet nga grupi. Menjehere pas, Page kaloi nga bas kitare per te udhehequr, duke krijuar nje linje te dyfishte me Jeff Beck. Pas largimit te Beck nga grupi ne tetor 1966, Yardbirds u lodhur nga turne te vazhdueshme dhe te regjistrimit dhe kishte pushimet. Page kerkoi per te formuar nje supergrupin me veten e tij dhe Beck ne kitare, bateristin Keith Moon dhe basisti John Entwistle. Vokalistset Steve Winwood dhe Steve Marriott gjithashtu, u konsideruan per projektin. Ky grup nuk u formua, edhe pse Page, Beck dhe Moon kane regjistruar nje kenge se bashku ne 1966, "Bolero Becks", e cila eshte paraqitur ne 1968 album Becks. Sesioni i regjistrimit te perfshinte edhe basisti-tastiere John Paul Jones, i cili i tha Faqja se ai do te interesuar ne bashkepunim me ate ne projektet e ardhshme.

                                     

5. Kenget e para

Yardbirds kane luajtur koncert e tyre te fundit ne korrik 1968. Megjithate, ata jane kryer ende ne kryerjen e disa koncerte ne Skandinavi, ne menyre baterist Jim McCarty dhe kengetar Keith Relf autorizuar Page dhe basisti Chris Dreja per te perdorur emrin Yardbirds per permbushjen e detyrimeve te grupit. Page dhe Dreja filloi vene nje linje te re-up se bashku. Zgjedhja e pare per kengetarin kryesor ishte Terry Reid, i cili nuk pranoi oferten, por sugjeroi Robert Plant, nje kengetare Bromwich West i Band of Joy. Plant perfundimisht pranoi postin, duke rekomanduar nje baterist, John Bonham nga Redditch. Por, John Paul Jones, me sugjerimin e gruas se tij, kontaktoi per postin e lire Page-in.

Grupi i erdhi se bashku per here te pare ne nje dhome me poshte nje dyqan rekord ne Gerrard Street ne Londer. Page me dije se ata te perpiqet te luaje "Treni mbajtura A-Rollin ", nje kenge popullarizuar nga Johnny Burnette. Pak me vone, grupi ka luajtur se bashku ne diten e fundit te seanca per albumin Proby PJ, Tre Java Hero. Kenget ne albumin "Blues Jim" ishte pista e pare studio ne funksion te kater anetareve te ardhmen Led Zeppelin.

                                     

6. Ndryshimi i emrit

Grupi kishte perfunduar turne skandinave si New Yardbirds, duke luajtur se bashku per here te pare para nje audience te jetojne ne Gladsaxe Teen Klubet ne Gladsaxe, me 7 shtator 1968. Megjithate, ishte e qarte per antaret e grupit qe Yardbirds kishte per te punuar nen pretekste te rreme, dhe pas kthimit nga Skandinavia ata vendosen te ndryshojne emrin e tyre. Nje nga emertimin e grupit, i cili eshte bere gati legjendar, e ka ate qe Keith Moon dhe John Entwistle sugjeruan bateristi dhe basisti per Who, perkatesisht, sugjeroi se nje jete e mundur supergrupin permbajne diçka per veten e tyre. Jimmy Page, dhe Jeff Beck donin te perdornin "zeppelin" term qe perdoret per te pershkruar nje koncert te keq. Ky grup me qellim hoqi a ne "Lead" me sugjerimin e menaxherit te tyre, Peter Grant, per te parandaluar "amerikanet e trashe" nga shqiptimi i tij "leed".

Grant i siguroi grupit te ri nje marreveshje prej $ 200.000 nga Records Atlantik ne nentor 1968. Records Atlantic te ishte i njohur per stilin e kengeve te deshperuara, shpirtit dhe artisteve jazz, por ne fund te viteve 1960 ajo filloi te marre nje interes ne muziken progresive rock britanike, dhe e nenshkroi marrveshjen me Led Zeppelin, pa pasur nevoje per ti pare ndonjehere ata, kryesisht prej rekomandimeve te kengetares Dusty Springfield. Ne baze te kushteve te kontrates te siguruara nga Grant, vete grupi do te vendose kur ato do te leshoje albume dhe turne, dhe e kishte fjalen e fundit mbi permbajtjen dhe dizajnin e çdo albumi. Ata gjithashtu do te vendosnin se si do shisnin albumet e tyre.                                     

7. Debutimi, albumi i pare dhe problemet

Para se albumi i tyre i pare te dilte ne treg, grupi beri debutimin e tyre nen emrin "Led Zeppelin" ne Mayfair Ballroom, Newcastle upon Tyne me 4 tetor 1968. Kjo u pasua nga nje debutim ne nje koncert te SHBA me 26 dhjetor 1968 ne Denver, Kolorado para se te levizin per ne bregun perendimor per datat ne Los Anxhelos, San Francisko dhe ne qytete te tjera. Albumi i pare Zeppelin doli ne treg me 12 janar 1969, gjate turneut te tyre te pare te Amerikes se Veriut. Ky album eshte perzierje te deshperuar, popullore dhe ndikimet lindore me perforcime te shtremberuara e beri ate nje nga te dhenat te rendesishem ne krijimin e muzikes heavy metal. Megjithate, Plant ka komentuar rreth nje e treta e muzikes se tyre eshte akustike, dhe jo heavy metal. Per albumin e tyre te pare, Plant nuk merr kredi per kontributin e tij ne lirik, nje rezultat i shoqates se tij te meparshme me Records CBS.

Ne nje interviste per "Led Zeppelin" radio promo CD 1990 Page tha se albumi i mori rreth 36 ore ne studio kohe per tu krijuar dhe deklaroi se ai e di kete per shkak te shumes e ngarkuar ne faturen e studios. Peter Grant pohoi kostoja e albumin ishte £ 1.750 per tu prodhuar duke perfshire objektet. Me 1975, albumi i kishte arketuar 7.000.000 $. Led Zeppelin u takua me nje proteste interesante kur konteshe Eva von Zeppelin mbesa e Count Ferdinand von Zeppelin, krijuesi i aeorpalint Zeppelin e kundershtoi grupin te perdore emrin e saj te familjes dhe u perpoqen per te ndaluar nje pamje te marsit 1969 televizion ne Kopenhage. Kur grupi u kthye ne Kopenhagen per nje koncert ne shkurt 1970, ato jane faturuar si "Nobs" si rezultat i nje kercenimi te veprimit juridik nga von Zeppelin Ajo eshte raportuar te kete thene: "Ato mund te jene te famshem ne bote, por keta majmunet nuk do te perdore nje emer te privilegjuar te kesaj familjeje pa leje.

                                     

8. Albumi i dyte dhe suskeset e metejshme

Ne vitin e tyre te pare, Led Zeppelin bene kater turne ne SHBA dhe kater koncerte turne ne Mbreterine e Bashkuar, dhe gjithashtu nxorren ne treg albumin e tyre te dyte, te titulluar "Led Zeppelin II". Albumi i dyte ishte nje sukses edhe me i madh se i pari dhe arriti ne poziten numer nje tabelat e klasifikimit ne SHBA dhe ne Mbreterine e Bashkuar. Keto ishin idete e zhvilluara me tej te grupit, por themeluar qe ne albumin e tyre debutues, duke krijuar nje pune e cila u be edhe me e respektuar gjeresisht dhe ndoshta me ndikim. Eshte sugjeruar se Led Zeppelin II eshte albumi qe i hapi deren rrymes heavy metal.

Pas nxjerrjen ne treg te albumit, Led Zeppelin perfundoi disa turne me shume ne Shtetet e Bashkuara. Ata kane luajtur shpesh, fillimisht ne klubet dhe dhoma balloje, pastaj ne auditoret me te medha dhe perfundimisht ne stadiume kur popullariteti i tyre u rrit. Led Zeppelin bente koncerte qe mund te zgjasnin me shume se kater ore, duke perfshire zgjerimet dhe improvizimet e versioneve te kengeve te tyre. Shume nga keto shfaqje kane qene nje burim i madh parash per Led Zeppelin. Gjate kesaj periudhe, turnete dhe koncertet intensive shkaktuan krijimin e reputacionit te Led Zepplin. Ne nje nga keto koncerte ata perdoren nje peshkaqen te Edgewater ne Seattle, Washington, me 28 korrik 1969.

                                     

9. Albumi i trete, dhe fillimet e renies

Per perberjen e albumit te tyre te trete, Led Zeppelin III, Jimmy Page dhe Robert Plant e menduan ne Bron-Yr-Aur, ne nje vile te larget ne Uells, ne 1970. Rezultati ishte krijimi i nje muzike, e cila ishte ndikuar fuqimisht nga popullore dhe muzika Celtic.

Ky album fillimisht mori reagime te ndryshme, me shume kritike dhe tifozet habitur nga kompozimet kryesisht elektrike te dy albume te pare. Me kalimin e kohes, megjithate, reputacionin i saj eshte permiresuar dhe Led Zeppelin III tani eshte vleresuar pergjithesisht shume here me mire dhe konsiderohet klasik. Ne kopertine, albumi kishte shfaqur nje rrote q, kur rrotullohej, tregonte imazhe te ndryshme permes opozite prere ne mengen e xhaketes kryesore. Kenga e pare "Immigrant Song", u publikua ne nentor 1970 nga Records Atlantics si kenga e vetme e krijuar kunder deshirave te grupit. Ajo perfshinte edhe kengen "Hey What can i do?". Edhe banda e kosideron kete album si pervoje te shume te keqe, sepse ne marrveshjen e tyre thuhej se çdo tekst duhet te nxirret ne treg vetem po te merrej pelqimi i tyre., Marrdheniet mes tyre the meaxherit u bene me agresive. Ky grup gjithashtu rezistuar gjithnje e paraqitjes televizive, duke dashur qe tifozet e tyre te degjojne dhe te shohin ato ne koncerte live.

                                     
 • Led Zeppelin IV ishte albumi i katërt i bendit rok Led Zeppelin Ky album u lëshua në vitin 1971. Ana Lartë 1.Black Dog 2.Rock and Roll 3.The Battle of
 • Black Dog është një këngë e shkruar nga rok bendi Anglez Led Zeppelin Kënga nisi me basistin e grupit John Paul Jones i cili shkruajti melodin kryesore
 • Led Zeppelin në vitin 1971. Këjo kënga është në anën poshtë të dytë të albumit Led Zeppelin IV. Kënga është 4 minuta dhe 38 sekonda e gjatë. Kur Led Zeppelin
 • shkruar nga grupi anglez Led Zeppelin Kënga u shkrua nga kitaristi Jimmy Page dhe këngëtari Robert Plant për albumin Led Zeppelin IV reth viteve 1970
 • anglez që njihet si basisti i bendit rok Led Zeppelin Përveç bas, ai lozi mandolinë, piano dhe flautë për Led Zeppelin Jones ka influencuar basista si Geddy
 • shum të madhe në vitet e 70ta, me grupe si The Jimi Hendrix Experience, Led Zeppelin Deep Purple, Aerosmith, AC DC, dhe Van Halen, ndërsa kulmin e arriti
 • James Patrick Jimmy Page është kitaristi i njohur i grupit anglez Led Zeppelin Me sjelljen e një metode të re të interpretimit me kitarë dhe duke vendosur
 • është një rock këngëtar dhe kompozitor anglez, anëtar i rock bendit Led Zeppelin si këngëtar edhe poet, por njihet dhe për karrierën e suksesshme solo
 • në film  1968 në literaturë Black Sabbath Deep Purple Judas Priest Led Zeppelin Rush Yes Birthday - The Association music From Big Pink - The Band The
 • patriot dhe shkrimtar shqiptar 1946 - John Paul Jones, muzikant britanik Led Zeppelin 1952 - Gianfranco Fini, politikan italian 1954 - Ross the Boss, kitarist
 • fundë kitarën. Si fëmi ai u influencua nga grupet muzikore si Cream dhe Led Zeppelin Stili i kitarës që Eddie los është shumë teknikalë. Kur los kitarën