Back

ⓘ Atlanta eshte kryeqyteti poashtu edhe qyteti me i madhi i Shtetit Federal Georgia dhe gjendet ne Fulton County. Qyteti Atlanta pati 2004 419.122 banore, regjion ..
Atlanta
                                     

ⓘ Atlanta

Atlanta eshte kryeqyteti poashtu edhe qyteti me i madhi i Shtetit Federal Georgia dhe gjendet ne Fulton County. Qyteti Atlanta pati 2004 419.122 banore, regjioni metropol 4.5 milion banore.

                                     

1. Historia

Atlanta ka qene ne fillim, qe nga mesi i gjysme-shekullit te 19-te, e njohur si nje nga vendet ku nderlidheshin shume rruge hekurudhore. Ajo ishte fusha e nje prej betejave me te medha gjate Luftes Civile, e cila shkaktoi djegjen me zjarr dhe shkaterrimin e pothuajse gjithe vendit. Keto ngjarje jane te pershkruara ne librin e Margaret Mitchell Iku bashke me eren. Rindertimi i Atlantes pas zjarrit i dha si simbol ketij qyteti - Feniksin.

                                     

2. Gjeografia

Atlanta perfshin 342.9 km2. Qyteti ndodhet rreze ​​Maleve Apalashe, 320m mbi nivelin e detit. Nderkohe, Atlanta ka lartesii me te madhe nga qytetet kryesore ne lindje te lumit Misisipi.

Klima

Lartesia e Atlantes e dallon ate nga shumica e qyteteve te tjera jugore dhe lindore, dhe kontribuon ne nje klime me te bute se qytetet me lartesi te njejte. Ajo ka nje klime te lagesht subtropikale, me vere shume te ngrohte dhe te lagesht dhe dimer te bute.

                                     

3. Ekonomia

Zona metropolitane e Atlantes eshte ekonomia e tete me e madhe ekonomise ne vend dhe e 17-ta me e madhe ne bote. Veprimtarite e korporatave perbejne nje pjese te madhe te ekonomise se Atlantes.

                                     

4. Arsimi

Per shkak te me shume se 30 kolegjeve dhe universiteteve qe ndodhen ne qytet, Atlanta eshte konsideruar si nje qender e arsimit te larte. Nder universitetet me te shquar publike ne Atlanta eshte Instituti i Teknologjise i Xhorxhias, qe ka qene renditur vazhdimisht nder 10 dhjete universitetet publike me te mire te SHBA-se per programet e tij ne inxhinieri, informatike, menaxhimin, shkencat, dhe arkitekture. Universiteti i Shtetit te Xhorxhias State, nje universitet publik, eshte i dyti me i madh nga 35 kolegje dhe universitete ne Sistemin Universitar te Xheorxhias dhe nje kontribues i madh per rigjallerimin e qendres se biznesit te qytetit.

                                     
 • Tbilisi është kryeqytet i Gjeorgjisë. Bristol Insbruk Atlanta Nant Sarbriken faqe zyrtare
 • e Georgia është GA. Kryeqyteti i Xhorxhias dhe qyteti më i madh është Atlanta Xhorxhia ndodhet në juglindje të Shteteve të Bashkuara. Ajo është themeluar
 • Selia e CNN është në Atlantë, ndërsa programi emitohet nga tri qendra : Atlanta New York City dhe Washington, D.C.. CNN.com US CNN.com international CNN
 • Julie Fiona Roberts lindi më 28 tetor 1967 në Atlanta Georgia. Është një aktore amerikane dhe fituese e çmimit Academy Award. Julia Roberts në IMDb Ky
 • Walking Dead. Ai është vellai i madh i Daryl Dixon. Ben pjese ne grupin e Atlanta - s ne fillim dhe krahu i djathte i Guvernatorit ne Woodbury. Ne fillim shfaqet
 • Steven Andrew Soderbergh lindi më 14 janar 1963 në Atlanta Georgia. Është një regjisor filmi amerikan. Magic Mike 2012 Contagion 2011 The Informant
 • Rockstar Album Version - 4: 15 Rockstar Clean Version - 4: 15 Kurrë më Live në Atlanta - 4: 16 Fotografi Live në Atlanta - 4: 38 Rockstar Video
 • Clark Howard, i cili u rrit në Atlanta Gjeorgjia, djali i Bernard dhe Joy Garson Howard 13 maj 1924 - 5 qershor 2016 ka qenë një organizator i angazhuar
 • The San Francisco Chronicle, The Chicago Tribune, The Baltimore Sun, The Atlanta Constitution, The Washington Times, The Los Angeles Daily News dhe The
 • saj të vdekur në shtëpinë e Atlanta të halla Melanie, Pittypat. Ardhja e forcave të Bashkimit e zënon Scarlettin në Atlanta ku ajo njihet me Rhett Butler
 • Migos është një grup hip hop amerikan nga Atlanta Georgia.
 • mburrej me kete cilesi te tij. 1886 Në barnatoren e John S. Pemberton në Atlanta Georgia, ShBA shitet për herë të parë një medikament i ri kundër lodhjes