Back

ⓘ Anisa Ismaili eshte nje aktore shqiptare e filmit dhe e teatrit. E lindur me 1972 ne Prishtine, Kosove. Ka mbaruar studimet per aktore ne Fakultetin e Arteve te ..
                                     

ⓘ Anisa Ismaili

Anisa Ismaili eshte nje aktore shqiptare e filmit dhe e teatrit. E lindur me 1972 ne Prishtine, Kosove. Ka mbaruar studimet per aktore ne Fakultetin e Arteve te Universitetit te Prishtines ne klasen e profesor Faruk Begollit. Eshte nene e dy femijeve, tashme te rritur. Aktualisht vepron si aktore shume e suksesshme ne Teater dhe Kinematografi shqiptare.

                                     

1. Biografia

Qe kur ajo ishte shume e vogel, Anisa kishte enderruar gjithmone te behej nje aktore dhe e famshme. Per me teper, shpesh familja ka kapur rolet e saj ne fshehtesi, ne nje dhome te vetme. Por, sot, si aktore profesionale, pertej veprimit, ajo ka gjetur forma te ndryshme per te arritur tek grate qe nuk jane ne gjendje ta ngrene zerin. Per Anisen, varferia e grave, sidomos e atyre me femije, eshte e papranueshme. Ajo perpiqet aq shume per te sjelle nje rreze te lehte per shume nenat e veta dhe familjet ne nevoje nga Kosova duke kryer fushata per mbledhjen e fondeve. Ajo eshte gjithashtu nje vullnetare ne organizaten Mother and Happy Child, qe mbledh fonde per grate e pastrehe, te dhunuara dhe te vetme. Ne ditelindjen e saj, ajo kurre nuk pranon dhurata nga miqte, por organizon nje feste dhe u kerkon miqve te saj dhe familjes qe te japin para per nje nene te vete-mbeshtetese.

Kjo mini-fushate e Anises ka rezultuar me shume suksese, por ka rritur gjithashtu ndergjegjesimin e njerezve per sigurimin e nevojave te njerezimit dhe gjithashtu per sigurimin e dashurise ndaj te tjereve. Perveç kesaj fushate, Anisa ne janar 2017 rriti fonde per nje familje, viktime e luftes se fundit. Ajo eshte e besueshme per sa i perket anes humanitare te saj, sepse çdo here njerezit e perkrahin ne keso iniciativash.

Ka aktruar ne shume filma te shkurte, per tiu ndihmuar studenteve/eve ne diplomim.

                                     

2. Puna Aktuale

Anisa aktualisht punon si producente ne Radio Televizionin Publik te Kosoves, ku perveç punes se perditshme ka krijuar edhe 4 kater emisione per femije. Perderisa profesionin e saj si aktore nuk e ka braktiksur asnjehere kohe pas kohe e shohim ne shfaqje teatrore si ne Teatrin Kombetar, ashti edhe ne Teatrin Oda dhe Teatrin Dodona. Ajo ka luajtur gjithashtu ne disa filma dhe seriale si "Kukumi" ne rolin e Mara, "Jeta e tokes" 2002 serial, "Ku dielli nuk rritet" 1996 serial, "Vesa "1996, "Lex-i ne qytet" 2009 serial, "Stine dashurie" 2015 serial, "Plum in the Throat" 2018. Perveç punes si producente dhe aktrimit, Anisa ka gjetur nje menyre per te liruar emocionet e saj pozitive dhe negative. Ajo pelqen te shkruaje per gjithçka qe e rrethon, si ndihet, njerezit me te cilet ajo deshiron te qendroje. Per te zbuluar realitetin e fantazise se saj nga nje grua me proze poetike, ajo ka botuar librin "Momente", si nje ditar personal qe mbledh momente lumturie, trishtimi, imagjinatash dhe momentet me intime te nje aktoreje. Libri u promovua ne edicionin e dyte te festivalit "Femmes Fatales", organizuar nga ARTPOLIS. Shkrimin e ka si pjese te jetes dhe planifikon edhe te botoje edhe librin e dyte.

                                     

3. Kukumi

Filmi i pare nga Kosova qe nga lufta ne vitin 1999 dhe filmi i pare nga regjisori Isa Qosja ne shtatembedhjete vjet, kjo drame komike lirike ende e erret ndjek tre ish-pacientet e spitalit mendor derisa ata kalojne permes nje lufte ne Kosove me nje hapje te hapjes se syve vete zbulim. Viti eshte 1999. OKB ka mberritur ne Kosove, duke çliruar Kukumin, Maren dhe Hasanin nga institucioni mendor ku te tre kane jetuar per sa kohe qe mund te kujtojne. Te pasigurt se si te merren me lirine e tyre te re, treshja endet ne peisazhin e pasluftes si femijet e humbur deri sa te arrijne ne fshatin ku jeton vellai i Hasanit. Per fat te keq, vendasit jane me pak se akomodues, duke bere qe treshja te ngreje shtepine ne nje ndertese te braktisur ne nje perpjekje te fundit per te rikthyer ndonje ndjenje normaliteti ne jeten e tyre te thyer.

                                     

4. Filmografia

  • Vesa - 1996
  • Stine dashurie - 2015 serial
  • Atje ku nuk lind dielli - 1996 serial
  • Jeta e nje toke - 2002 serial
  • Kukumi - 2005 si Mara
  • Lexi-i ne qytet - 2009 serial
  • Plum in the Throat 2018 si Shqipja