Back

ⓘ Lindje 1951 ..
                                               

Jakup Asipi

Mulla Jakup Asipi ka qene hoxhe dhe patriot shqiptar. Ishte me oratori dhe me karizmatiku nder shqiptaret e ketyre trojeve ne kohen tone. Ligjerimet e tij dallohen per nga permbajtja karizmatike dhe argumentuese. Paraqitja e tij multimediale keto 25 vitet e fundit e posaçerisht pas viteve 90 ka ndikuar drejtperdrejt ne vetedijesimin e rrethit te Likoves si ne aspektin fetar Islam ashtu edhe ne aspektin kombetar e patriotik.

                                               

Justina Aliaj

Pas shkolles 7-vjeçare iu dha e drejta per te studiuar ne Liceun Artistik per muzike. Por qysh e vogel ka zgjedhur teatrin, ka qene ne shtepine e Pionerit teksa luante, kur provoi te kendonte. Tonin Dajia, vellai i Tish Dajise, zbuloi talentin e saj edhe ne muzike. Pasi mbaroi Liceun Artistik nisi studimet e larta ne Akademine e Arteve ne degen e dramaturgjise. Kengetarja Justina Aliaj mbetet nje yll i kenges dhe skenes shqiptare. Kenge te tilla si: "Mall per vendlindjen", "Ne ekranin e televizorit", "Stacion i dashur", "Ne mbremjen e vallezimit", "Unaza", "Une dhe shoket e mi" etj., mbete ...

                                               

Jamarbër Marko

Jamarber Marko lindi ne Tirane me 1951 dhe u nda nga jeta me 4 shtator 2010. Djali i shkrimtarit Petro Marko dhe piktores se njohur Safo Marko. Perfundoi studimet per gazetari ne vitin 1975. Jamarber Marko eshte autor i disa botimeve ne poezi si: Rastesisht me dashje, Tirane 1995, Pro nobis, Tirane 2001, Ai gjithashtu eshte autor i shume poezive, poemave dhe artikujve te botuara ne mediat e ndryshme te vendit.

                                               

Omer Abdul Kafi

Omar Abdul Kafi Shehata eshte shkrimtar, profesor, teolog egjiptian. Ai eshte i famshem ne boten arabe. Ai ka shkruar shume libra islame, ai gjithashtu beri me shume se 3000 ligjerata me ze dhe me qindra ligjerata ne TV qe nga vitet 1970.

                                               

Paolo Torrisi

Paolo Torrisi, pseudonimi i Maurizio Torresan, ka qene nje dublues italian, i njohur sidomos per dublimin e Goku ne Dragon Ball Z.

                                               

Robert Zemeckis

Robert Lee Zemeckis ka lindur me 14 Maj te vitit 1951 ne Chicago, Illinois, Sh.B.A eshte regjizor dhe skenarist shume i njohur Amerikan po ashtu ka qene dhe politkan ne Amerike.

                                               

Shemsa Sulakoviq

Ne vitin 1971,publikoi Suljaković albumin e saj te pare single "Otišla je ljubav s našeg kućnog praga" dashuria Jone shkoi nga pragu, i shtepis. Kur shpertheu lufta ne Bosnje shkoi Suljaković ne nje koncert-turne ne Evrope dhe Amerike, per te mbledhur para per popullsine Boshnjake.

                                               

Unshō Ishizuka

Unshō Ishizuka ishte aktor, dubluese dhe tregues japoneze. Ai ishte bashkuar me Aoni Production. Ai ishte i njohur per dublimin e shume personazheve si Kizaru One Piece, Zabuza Momochi ne serine Naruto dhe Mr. Satan ne ekskluzivitet Dragon Ball. Ai poashtu beri dublimin e Heihachi Mishima ne video lojen Tekken.

                                               

Kelechi Emeteole

Emeteole ka luajtur 17 ndeshje per Nigerine duke shenuar 4 gola. Ai ishte asistent i trajnerit i skuadres Super Eagles dhe kreu i trajnerit te Heartland F.C., Enugu Rangers dhe El-Kanemi Warriors F.C. Ai u shkarkua si trajner i Enugu Ranger ne maj 2015, ku ai ishte ne page per tre mujore. Ai u punesua si trajner i Maiduguri nga El-Kanemi Warriors ne gusht 2015.