Back

ⓘ Lupin III vs Detektivi Konan: Filmi eshte nje film i animuar crossover japonez i leshuar me 7 dhjetor 2013. Eshte filmi i dyte crossover midis serive Lupin III ..
                                     

ⓘ Lupin III vs Detektivi Konan: Filmi

Lupin III vs Detektivi Konan: Filmi eshte nje film i animuar crossover japonez i leshuar me 7 dhjetor 2013. Eshte filmi i dyte crossover midis serive Lupin III dhe Detektivit Konan. Ai zhvillohet pas filmit special 2009 Lupin III vs Detektivi Konan, duke perfshire elemente te ndryshem nga paraardhesi i tij ne komplotin e tij. Historia ndjek Konan Edogawa i cili vendos te kape Arsène Lupine III, i dyshuari per vjedhjen e nje xhevahiri te quajtur Safiri i Qershise.

Filmi eshte nominuar per Çmimin e Akademise Japoneze per Animacionin e Vitit.

                                     

1. Permbajtja

Filmi fillon me nje vjedhje tjeter te guximshme te kryer nga Kaito Kid, me nje diamant perrallor si shenjester e tij. Mosperputhjet e tjera ne kete rast perfshijne "Kid" duke perdorur nje arme te vertete dhe nje varke me fuqi te larte, ne vend te pelerines se tij standarde te varur, per te bere largimin e tij. Konan Edogawa ndermerr ndjekjen, por prishet nga nje figure ne hije duke perdorur nje shpate per te prere skateboardin e tij ne dysh; vetem atehere ai e kupton identitetin e vertete te fajtorit: Arsène Lupine III.

Siç rezulton, Lupin vepron nen detyrim; interesi i tij i dashurise, Fujiko Mine, po perdoret si peng, me nje jake shperthyese rreth qafes se saj e cila do te shpertheje nese Lupin nuk bashkepunon. Vjedhja e diamantit, te cilen Lupin e hedh poshte pak me vone, nuk ishte asgje me shume sesa nje prove e aftesive te tij, pasi shenjestra e tij e vertete eshte nje gur i çmuar me emrin Sapfire Qershia "punedhenesi" i tij, nje njeri misteriioz qe e quan veten Alan Smithee me pas. Mystifikuar nga sjellja e Lupin, Policia e Tokjos nen Juzo Megure konsultohet Inspektori i ardhshem i Lupin-it, Koichi Zenigata, me Miwako Sato dhe Wataru Takagi vullnetarisht si ndihmes. Sidoqofte, megjithe masat paraprake te Zenigata, Lupin, i maskuar ne Takagi, arrin te vjedhe perlen dhe te largohet.

Njekohesisht, nje kengetar ri i famshem italian i pop-it Emilio Baretti po mberrin ne Japoni per te kryer nje turne koncerti; por mes mbulimit te lajmeve Konan veren Daisuke Jigen midis shoqeruesve te Baretti. Shoku i Ran Mourit, Sonoko Suzuki rregullon nje takim para koncertit me idhullin e saj ne hotelin e tij, por pas mberritjes ata perplasen me Megure dhe policine ne suiten e Baretti, se bashku me menaxherin e tij, Claudia Belucci dhe producentin e tij, Luciano Carnevale. Baretti ka marre nje leter kercenimi duke i thene qe te anuloje koncertin e tij ose te vritet. Pavaresisht nga rreziku per jeten e Baretti, Carnevale kembengul qe koncerti te zhvillohet siç ishte planifikuar. Kur Ran dhe Sonoko vendosin te largohen, Conan qendron prapa per te kerkuar Jigen, te cilin e gjen duke vepruar si truproje i Baretti, megjithese padyshim qe ndjek nje axhende tjeter.

Ne nderkohe, Ran dhe Sonoko bashkohen papritmas nga Baretti per nje turne klandestin ne Tokyo Skytree. Pasi atje, ai ngjitet ne nje shfrenim te larte ne nje perpjekje te deshperuar per te pare koncertin e anuluar; kur Ran e gjen atje, ajo fillon ta qortoje, duke menduar se deshiron te beje vetevrasje. Nje shperthim i eres gati se i fryn te dy nga kulla, por ato shpetohen nga perpjekjet e kombinuara te Konanit, Jigen dhe Sonoko. I ndeshkuar, Baretti rrefen se Carnevale, i cili eshte i lidhur me mafien italiane, perdor koncertet e tij si nje kopertine per te kryer marredhenie te paligjshme, dhe per kete arsye Baretti perbente kercenimin per jeten e tij ne menyre qe te kishte koncertin ne Japoni, nje anakrus per nje tjeter marreveshje, u anulua.

Perfundimisht, koncerti i Baretti fillon siç eshte planifikuar. Sidoqofte, Carnevale arrin ti shmanget mbikeqyrjes se policise dhe te shkoje ne Aeroportin Haneda, ku takohet me Smithee per te kryer marreveshjen. Sidoqofte, ne kete pike zbulohet se ndermjetesi qe organizoi kete takim dhe pronari i Sapfire Qershia ishin bashkepunetoret e Lupin Daisuke Jigen dhe Goemon Ishikawa XIII; Lupin ne fakt eshte punesuar nga qeveria Vespaniane per te marre nje pjese te rralle xehesh te vjedhur nga Carnevale, nje mineral i cili mundeson ndertimin e teknologjise se fundit te vjedhjes. Smithee, nje vendase nga vendi Gillanba, synonte te perdorte mineralin per te kompensuar fuqine ushtarake te nje vendi fqinj, nje qellim qe as mbreteresha e ndjere e Vespania, Sakura, as vajza e saj dhe pasardhesi Mira nuk e kane mbeshtetur.

Sidoqofte, Smithee ka sjelle perforcime te armatosura rende, dhe perkunder ndihmes se shumices se miqve te Konan dhe Lupin, Smithee gjen nje hapje qe i mundeson te marre Konanin si peng. Smithee dhe Carnevale perpiqen te shpetojne me aeroplan, por Lupin hip ne bordin e avionit, ai dhe Konan pergatiten te zbresin Smithee per te mire. Carnevale arrin dhe i hap zjarrin me nje minigun, duke demtuar kontrollet e fluturimit, duke plagosur per vdekje Smithee dhe duke çare trupin, duke shkaktuar vete thithjen nga dekompresimi i papritur. Kur avionet ushtarake sulmojne, duke synuar te shkaterrojne mostrat e xehes para se te mund te largohen nga vendi, Lupin zbulon se Sapfire Qershia eshte bere gjithashtu nga nje pjese e xehes Vespaniane. Pasi e perdoren ate me sukses per te penguar raketat e qelluara ndaj tyre, Conan dhe Lupine braktisin avionin qe rrezohej permes parashutes dhe me pas merren nga nje nendetese e pervetesuar perkohesisht nga Fujiko dhe Ai Haibara.

Ne nje skene pas kreditit, Conan, Ran dhe Haibara shohin Baretti te sigurt ndersa largohet nga Japonia. Lupin, nderkohe, perpiqet te vjedhe nje thesar kombetar nga nje tempull Kansai, vetem per te gjetur Kaito Kid qe tashme e kishte rrahur ate ne te dhe paralajmeroi policine si shpagim per tu veshur si ai.

                                     

2. Dublimi ne japonisht

 • Wataru Takagi si Wataru Takagi
 • Kanichi Kurita si Arsène Lupin III
 • Miyu Irino si Emilio Baretti
 • Atsuko Yuya si Detektivi Miwako Sato
 • Kōichi Yamadera si Koichi Zenigata
 • Megumi Hayashibara si Ai Haibara
 • Kappei Yamaguchi si Kaito Kuroba
 • Miyuki Sawashiro si Fujiko Mine
 • Chafurin si Juzo Megure
 • Wakana Yamazaki si Ran Mouri
 • Ikue Ōtani si Mitsuhiko Tsuburaya
 • Kenichi Ogata si Profesor Hiroshi Agasa
 • Natsuna si Claudia
 • Rie Tanaka si Miike
 • Naoko Matsui si Sonoko Suzuki
 • Yukiko Iwai si Ayumi Yoshida
 • Minami Takayama si Conan Edogawa
 • Iemasa Kayumi si James Black
 • Kiyoshi Kobayashi si Daisuke Jigen
 • Tetsuo Kanao si Luciano Carnevale
 • Yū Sugimoto si Miyamoto
 • Unshō Ishizuka si Ginzo Nakamori
 • Hikaru Midorikawa si Keith Dan Stinger
 • Daisuke Namikawa si Goemon Ishikawa XIII
 • Rikiya Koyama si Kogoro Mouri
 • Seiyo Uchino si Alan Smithee
 • Kazuhiko Inoue si Inspektori Shiratori
 • Kazuyoshi Miura si "King"
 • Jōji Yanami si Menaxheri i lokalit
                                     
 • Lupin III vs Detektivi Konan Japonisht: ルパン三世 VS 名探偵コナン, Hepburn: Rupan Sansei Vāsasu Meitantei Konan është një film i animuar crossover japoneze mes serive
 • aeroplan ndërsa përpiqet ta kapë. Në filmin e animuar crossover Lupin III vs Detektivi Konan Filmi por vetëm se Kaito është në këtë rast thjesht një spektator