Back

ⓘ Bice Mizzi Vassallo ishte pianiste malteze, e konsideruar nder pianistet me te shquar te brezit te saj. Ajo njihet gjithashtu si vajza e kompozitorit Paolino Va ..
Bice Mizzi
                                     

ⓘ Bice Mizzi

Bice Mizzi Vassallo ishte pianiste malteze, e konsideruar nder pianistet me te shquar te brezit te saj. Ajo njihet gjithashtu si vajza e kompozitorit Paolino Vassallo dhe Maria Anna nee Grech, dhe gruaja e ish-kryeministrit maltez Enrico Mizzi.

                                     

1. Jeta e Hershme dhe Edukimi

Bice Vassallo filloi studimet e saj nen kujdesin e babait te saj, kompozitorit maltez Paolino Vassallo, nje force levizese e vazhdueshme ne karrieren e saj te hershme muzikore. Nen drejtimin e tij, ajo studioi piano dhe violine. Ai perfundimisht e udhezoi ate te zgjidhte midis ketyre dy instrumenteve muzikore. Ajo zgjodhi pianon por megjithate mbajti dashurine per violinen.

Bice u dallua ne te dy provimet e saj ne Pianoforte divizion i ulet dhe i larte nga Bordi i Asociuar i Akademise Mbreterore te Muzikes dhe Kolegjit Mbreteror te Muzikes perkatesisht ne 1908 dhe 1909.

                                     

2. Performancat

Shfaqja e saj e pare e shquar ishte ne maj 1909, ku ajo interpretoi nje recital te muzikes klasike ne Teatrin Manoel. Kjo shfaqje u zhvillua nen patronazhin e Peshkopit te Maltes, Pietro Pace dhe u organizua ne ndihme te Motrave te Shen Jozefit, Sliema.

Ajo gjithashtu performoi nje koncert ne ndihme te Shoqates Valeta te Shen Vincent de Paul. Ky koncert vokalist dhe instrumental u zhvillua te Dielen 1 Maj 1910 ne Teatrin e Kinematografit ne Cospicua.

Ne qershor 1911, ne moshen 11 vjeç, ajo dha nje nga shfaqjet me te rendesishme te karrieres se saj, kur interpretoi ne Scarlatti Hall ne Conservatorio di Musica Vincenzo Bellini ne Palermo. Ky koncert ishte nen patronazhin HE Princeshes se Castelreale. Nje kritik nga Milano s Rassegna Melodrammatica shkroi ne vijim pas performances Bice-se: "Nje koncert eshte mbajtur ne Sallen Scarlatti te Conservatorio Mbreterore te Muzikes ne Palermo, ku protagoniste ishte 11-vjeçarja Bice Vassallo te Maltes. Ajo eshte pershkruar si nje mrekulli e vertete e pianos. Publiku i shquar nese diference i dha asaj nderimet e plota te nje triumfi te plote ".

Me 1912 ajo interpretoi ne Royal Opera House ne Valeta.

Pas nje koncerti tjeter ne Shtepine e Operes Mbreterore ne Valete ne 1914, u tha per pianisten e re:

"Eja chiamare la pianista quattordicenne? Noi la chiameremmo fenomenale "Si ta quajme pianistin katermbedhjete vjeçar? Ne do ta quajme ate fenomenale.

Ne vitin 1923, ne te njejtin vit kur babai i saj vdiq, ajo interpretoi nje recital ne Wigmore Hall ne Londer. "Bice Vassallo è vanto ed onore di Malta" (Bice Vassallo eshte krenaria dhe nderi i Maltes ".

Me 18 tetor 1946 ajo interpretoi ne nje koncert nga kompozitori maltez Carmelo Pace drejtuar nga Francesco Bellizzi ne Institutin Britanik ne Valeta. Nje performance tjeter e dukshme ishte ajo qe dha ne 1952 ne Sallen e Universitetit ne Hotel Phenicia ne Floriana.

                                     

3. Jeta dhe Familja

Me 26 qershor 1926, Bice Mizzi Vassallo u martua me Enrico Mizzi, udheheqesi i atehershem i partise Nacionaliste. Burri i saj vazhdoi te behet Kryeminister i Maltes ne 1950 pak para se te vdiste vetem disa muaj me vone.

Me 25 korrik 1927, Bice dhe Enrico Mizzi paten nje djale dhe e quajten Fortunato 1927-2017, emrin e babait te Enricos, Fortunato Mizzi 1844-1905. Fortunato Mizzi i njohur edhe si Natolino u shugurua prift ne 1952 dhe me vone, ne 1955, ai themeloi Moviment Azzjoni Socjali MAS - Levizja e Veprimit Social.

                                     

3.1. Jeta dhe Familja Jeta gjate luftes

Bice dhe djali i saj kaluan periudha te veshtira gjate jetes se tyre. Ne vitin 1940, kur po flitej per perfshirjen e Maltes ne Luften e Dyte Boterore, burri i saj Enrico u arrestua, per dyshimin se ai kishte simpati italiane dhe u internua ne Fort Salvatore ne Kordin dhe me pas u transferua ne Shen Agatha ne Rabat. Ne nje leter te dates 19 qershor 1940, Bice pyet veten pse burri i saj nuk i ka marre te gjitha letrat, pasi ajo i ka shkruar atij pothuajse çdo dite ".

Ne shkurt 1942, Guvernatori i atehershem i Maltes, Sir William Dobbie, mori nje urdher per te debuar Enrico Mizzi, se bashku me 47 shtetas te tjere malteze, ne Uganda. Vetem ne vitin 1945 me ne fund grupi i te merguarve u lejua te kthehej ne vend. Burri i saj u fut shpejt ne politike dhe u zgjodh si Kryeminister ne zgjedhjet e vitit 1950 te cilat u zhvilluan ne 2-4 Shtator. Mjerisht, ky sukses ishte jeteshkurter, pasi ai nderroi jete me pak se 4 muaj me vone, me 20 dhjetor 1950 ne moshen 65 vjeç. Atij iu dha nje funeral shteteror dhe deri me sot, ai eshte i vetmi Kryeminister qe ka vdekur ne detyre.                                     

3.2. Jeta dhe Familja Vitet e mevonshme

Gjate gjithe jetes se saj, Bice, ishte e vendosur te mos e largonte kurre vemendjen e burrit te saj nga misioni i tij ne sherbim te kombit. Siç kishte bere me burrin e saj, ajo me pas iu perkushtua thirrjeve prifterore dhe shoqerore te djalit te saj. Kjo ishte ne nje kohe kur ishujt Malteze po kalonin sfidat me te medha te pasluftes.

Bice Mizzi Vassallo iu perkushtua mesimdhenies ne vitet e mevonshme. Ajo dha mesim me shume entuziazem dhe drejtoi disa nga pianistet me te mire te vendit. Mesimi i pianos ishte veçanerisht i rendesishem si nje mjet per te fituar te ardhura, veçanerisht pas vdekjes se burrit te saj ne 1950. Burri i saj vdiq pa para dhe iu desh ca kohe qe asaj ti jepej pensioni qeveritar i burrit te saj. Nje mik shkollor i djalit te saj Fortunat, Joe Felice Pace, i cili do te bashkohej me ta shpesh per dreke gjate diteve te shkolles, e pershkroi Bice si nje grua prej çeliku me nje zemer prej ari, e cila ia kushtoi jeten teresisht familjes se saj, duke iu perkushtuar perpjekjeve te tyre plotesisht, duke lene menjane karrieren e saj. Felice Pace kujtoi gjithashtu nje rast kur ajo u ftua te jepte nje numer koncertesh jashte vendit ne fund te viteve 1960. Pasi u ndal ne kete per nje kohe mjaft te gjate, ajo me ne fund e refuzoi ftesen sepse ndjeu se nuk mund ta linte djalin e saj vetem per dy jave, pasi ishte e shqetesuar se kjo do te nderhynte ne misionin e tij. Ai gjithashtu kujtoi se ditet e saj konsistonin ne dhenien e mesimeve te pianos ne mengjes dhe me pas luante per kenaqesine e saj midis mesdites dhe 12:30 te mbremjes, me se shumti Chopin, i cili ishte kompozitori i saj i preferuar.

                                     

3.3. Jeta dhe Familja Vdekja dhe Trashegimia

Bice Mizzi Vassallo vdiq me 22 shkurt 1985 ne moshen 85 vjeç.

Ne vitin 1987, Keshilli Kombetar i Grave te Maltes themeloi Konkursin e Muzikes Bice Mizzi Vassallo per nder te saj; Cynthia Turner kryesoi panelin gjykues deri ne vdekjen e saj ne 2021. Konkursi zhvillohet çdo 2 vjet dhe eshte zhvilluar pa nderprerje qe kur eshte themeluar.

Shkolla fillore shteterore Bice Mizzi Vassallo ne Pembroke, si dhe rruget ne te njejtin lokalitet dhe qytetin Santa Lucija, jane emeruar pas saj.

                                     
  • Drejtësi në Urbino në 1911. Në 1926 Enrico Mizzi u martua me Bice Vassallo  ata kishin një djalë, Fortunat Mizzi 1927 2017 cili u bë prift në 1952 dhe
  • kur Këshilli Kombëtar i Grave të Maltës themeloi Konkursin e Muzikës Bice Mizzi Vassallo Turner ishte anëtare e komitetit organizues dhe kryesoi panelin