Back

ⓘ Jiroemon Kimura ishte nje supercentenarian japonez i cili ka jetuar 116 vjet e 54 dite. Ai u be njeriu me i vjeter i verifikuar me 28 dhjetor te vitit 2012, kur ..
                                     

ⓘ Jiroemon Kimura

Jiroemon Kimura ishte nje supercentenarian japonez i cili ka jetuar 116 vjet e 54 dite. Ai u be njeriu me i vjeter i verifikuar me 28 dhjetor te vitit 2012, kur e tejkaloi Christian Mortensen i cili kishte vdekur ne vitin 1998. Kimura vdiq nga shkaqe natyrale me 12 qershor 2013, ne nje spital ne Kyōtango, Prefektura e Kiotos, Japoni. Ai konsiderohet burri me i vjeter i verifikuar qe ka jetuar ndonjehere, i lindur ne shekullin XIX.

Kimura u be njeriu me i vjeter i gjalle ne Japoni pas vdekjes se Tomoji Tanabe me 19 qershor 2009, njeriu me i vjeter ne bote me vdekjen e Walter Breuning me 15 Prill 2011, personi me i vjeter ne Japoni me vdekjen e Chiyono Hasegawa me 2 dhjetor 2011 dhe personi me i vjeter ne bote me vdekjen e Dina Manfredini me 17 dhjetor 2012, deri ne vdekjen e tij gati gjysme viti me vone.

                                     

1. Biografia

Kimura lindi si Kinjiro Miyake 三宅 金治郎, Miyake Kinjirō. Sipas te dhenave, ai lindi me 19 Prill 1897, ne fshatin e peshkimit Kamiukawa, i treti nga gjashte femijet e lindur nga fermeret Morizo dhe Fusa Miyake. Sipas nipit te tij Tamotsu Miyake, Kimura lindi ne te vertete me 19 Mars 1897, por ditelindja e tij u regjistrua si 19 Prill 1897, gabimisht ne vitin 1955 kur te dhenat nga qytetet fqinje u konsoliduan dhe u ribene. Ai e mbaroi shkollen i dyti ne klasen e tij ne moshen 14 vjeç dhe filloi punen nga zyrat postare lokale rreth moshes 17 vjeç.

Kater nga vellezerit e motrat e Kimuras jetuan mbi moshen 90 vjeç, dhe vellai i tij i vogel vdiq ne moshen 100 vjeç. Ne kohen e vdekjes se tij, Kimura kishte 7 femije 5 prej te cileve e mbijetuan, 14 niper e mbesa 13 te mbijetuar, 25 sternipa dhe 15 stermbesa. Kimura ishte i ndergjegjshme per shendetin dhe jeten aktive. Ai zgjohej heret ne mengjes dhe lexonte gazeta me nje llupe. Gjithashtu, ai kenaqej te fliste me te ftuarit dhe ndiqte debate te drejtperdrejta parlamentare ne televizion. Ai e vleresonte ngrenien e pjeseve te vogla te ushqimit hara hachi bun me si çelesi per nje jete te gjate dhe te shendetshme. Kimura banonte ne Kyōtango, Prefektura e Kiotos, me te vene e djalit te tij te madh, 83 vjeç, dhe te vene e nipit te tij, 59 vjeç.

Ne ditelindjen e tij te 114-te ne 19 Prill 2011, Kimura permendi mbijetesen e tij nga termeti me magnitude 7.6 te vitit 1927, Kita Tango, qe goditi Kioton dhe vrau mbi 3.000 njerez. Vetem kater dite para se te mbushte 114 vjeç, pas vdekjes se Walter Breuning, Kimura u be njeriu me i moshuar ne bote si dhe njeriu i fundit i gjalle i lindur ne vitet 1800.

Ne tetor 2012, Kimura u paraqit me nje certifikate nga Kryeredaktori i Rekordeve Boterore Guinness Craig Glenday, ne lidhje me paraqitjen e Kimuras ne botimin e vitit 2013 te librit Guinness World Records ; ky ishte viti i dyte me radhe ku Kimura u njoh si njeriu me i vjeter i gjalle ne bote, pasi ai gjithashtu u shfaq ne liber nje vit me pare. Gjate takimit, Kimura tha se pjesen me te madhe te kohes e kalonte ne shtrat.

Ne ditelindjen e tij te 116-te dhe te fundit, Kimura mori shume urime, duke perfshire nje video mesazh nga Kryeministri i Japonise Shinzō Abe. Ai u shtrua ne spital per pneumoni me 11 maj 2013. Me 23 maj 2013, kur vdiq 113-vjeçari James Sisnett nga Barbados lindur me 22 shkurt 1900, Kimura u be njeriu i fundit i gjalle i verifikuar qe lindi ne shekullin XIX. Ai vdiq nga shkaqe natyrore ne spitalin ne qytetin e tij te lindjes Kyōtango, Japonia perendimore, ne 2:08 a.m. me 12 qershor 2013. Varrimi i tij u mbajt me 14 qershor 2013. Ne kohen e vdekjes se tij, Kimura u pasua si njeriu me i moshuar ne bote nga Salustiano Sanchez i lindur me 8 qershor 1901, i cili festoi ditelindjen e tij te 112 vetem dy dite me pare.

Mosha e Jiroemon Kimura u verifikua me tej nga studiuesit ne nje artikull qe ata botuan ne vitin 2017. Bazuar ne dokumentet qe u permenden dhe diskutuan ne kete artikull, autoret arriten ne perfundimin se Jiroemon Kimura ishte me te vertete 116 vjet dhe 54 dite per dallim nga ai qe ishte me ri ne kohen e vdekjes se tij ne 12 qershor 2013. Ata me tej arriten ne perfundimin se Kimura ishte shenuar si e lindur me 19 Mars 1897 ne krahasim me 19 Prill 1897, per te cilen autoret e ketij artikulli arriten ne perfundimin se ishte data e vertete e lindjes se Kimuras ne te dhenat e shkolles se tij per shkak te deshires se prinderve te tij per ta filluar shkollen nje vit me heret ne menyre qe ai te mund te mbaronte shkollen me heret dhe keshtu te filloje te punoje ne fermen e familjes me heret.

                                     

2. Shih edhe

  • Jeanne Calment 1875–1997, gruaja me e moshuar dhe personi me i vjeter mosha se ciles eshte vertetuar
  • Superqindvjeçaret
  • Njerezit me te vjeter te verifikuar
  • Jetegjatesia
  • Njeqindvjeçaret shqiptare
  • Njeqindvjeçaret
                                     
  • janë meshkuj dhe nga ata të moshës 115 vjeç, meshkuj janë vetëm tre. Jiroemon Kimura eshte i vetmi mashkull i cili eshte vertetuar zyrtarisht qe te kete
  • Njeriu i gjinisë mashkullore më i vjetër i verifikuar ndonjëherë është Jiroemon Kimura i Japonisë, i cili vdiq në vitin 2013 në moshën 116 vjeç dhe 54 ditë