Back

ⓘ Adam Silver eshte nje biznesmen amerikan, avokat dhe ekzekutiv sportiv i cili eshte komisioneri i peste dhe aktual i Shoqates Kombetare te Basketbollit. Ai u ba ..
Adam Silver
                                     

ⓘ Adam Silver

Adam Silver eshte nje biznesmen amerikan, avokat dhe ekzekutiv sportiv i cili eshte komisioneri i peste dhe aktual i Shoqates Kombetare te Basketbollit. Ai u bashkua me NBA ne 1992 dhe ka mbajtur pozicione te ndryshme brenda kampionatit, duke u bere zyrtari kryesor operativ dhe nenkomisar nen paraardhesin dhe mentorin e tij David Stern ne 2006. Kur Stern doli ne pension ne 2014, Silver u emerua komisioneri i ri.

Ndersa komisioner, liga vazhdoi te rritet ekonomikisht dhe globalisht, veçanerisht ne Kine. Silver beri tituj ne 2014 per te detyruar Donald Sterling te shiste Los Angeles Clippers pasi Sterling beri verejtje raciste; me vone duke e ndaluar ate per jete nga loja. Silver gjithashtu mori vemendjen nderkombetare per pozicionimin e tij neutral te NBA gjate protestave te 2019-2020 ne Hong Kong.

                                     

1. Jeta e hershme

Silver lindi ne nje familje hebreo-amerikane dhe u rrit ne Rye, New York, nje periferi veriore e qytetit te New York-ut ne Westchester County. Ai ndoqi shkollen e mesme Rye dhe u diplomua ne 1980.

Pas shkolles se mesme, Silver shkoi ne Universitetin Duke dhe u diplomua ne shkencat politike. Ai u diplomua ne 1984 me nje diplome Bachelor te Arteve, pastaj punoi per nje vit si ndihmes legjislativ i Les AuCoin, i cili ishte anetar i Dhomes se Perfaqesuesve te SH.B.A. nga 1975 deri ne 1993. Silver me pas ndoqi Shkollen e Drejtesise ne Universitetin e Çikagos, duke u diplomuar ne vitin 1988 me nje diplome JD.

Pas shkolles juridike, Silver sherbeu per nje vit ne gjyqtarin Kimba Wood te Gjykates se Qarkut te Sh.B.A per Qarkun Jugor te New York-ut dhe me pas u bashkua me firmen ligjore te Cravath, Swaine & Moore si bashkepunetor.

                                     

2. Karriera e tij ne NBA

Para se te behej komisioner, Silver ishte Zevendes Komisioneri dhe Zyrtari Kryesor i NBA-se per tete vjet. Ne ate rol, ai ishte i perfshire ne negocimin e tre marreveshjeve te fundit te negociatave te lidhjes me Shoqaten Kombetare te Lojtareve te Basketbollit, zhvillimin e WNBA dhe Lidhjen e Zhvillimit te NBA, partneritetin me Turner Broadcasting per te menaxhuar pasurite dixhitale te NBA dhe krijimin e NBA Kina.

Me pare, Silver kaloi tete vjet si President dhe COO i NBA Entertainment. Qe nga anetaresimi ne NBA ne 1992, Silver ka mbajtur gjithashtu pozicionet e VP & COO te Larte, NBA Entertainment, Shefin e Shtabit te NBA dhe Asistentin Special te Komisionerit.

Gjate kohes se tij me NBA Entertainment, Silver ishte nje producent ekzekutiv i filmit IMAX Michael Jordan to the Max, si dhe dokumentarit Whatever Happened to Micheal Ray? Ai gjithashtu punoi ne anen e prodhimit te Like Mike dhe Year of the Yao.

                                     

2.1. Karriera e tij ne NBA Komisioner

Me 25 tetor 2012, ai u miratua nga David Stern per te qene Komisioneri i ardhshem i NBA kur Stern njoftoi se do te terhiqej me 1 Shkurt 2014.

Me 25 Prill 2014, TMZ Sports leshoi ​​nje video te pronarit te Los Angeles Clippers, Donald Sterling, duke zhvilluar nje bisede me te dashuren e tij qe perfshinte verejtje raciste. Silver u pergjigj me 29 Prill 2014, duke njoftuar se Sterling ishte ndaluar nga NBA per gjithe jeten. Per me teper, Silver gjobiti Sterling 2.5 milion dollare, maksimumi i lejuar sipas kushtetutes se NBA. Argjendi hoqi Sterlingun nga pothuajse te gjithe autoritetin e tij mbi Clippers, dhe u kerkoi pronareve te votojne per te perjashtuar Sterling nga pronesia e Clippers. Sterling nuk u lejua te hynte ne ndonje strukture te Clippers, si dhe te merrte pjese ne ndonje loje NBA. Ishte nje nga denimet me te ashpra te vendosura ndonjehere per nje pronar profesionist te sporteve.

Me 13 nentor 2014, Silver publikoi nje artikull te botuar ne The New York Times, ku ai njoftoi se ai eshte ne favor te basteve sportive te legalizuara dhe te rregulluara, duke permendur se ato duhet te "nxirren nga nentoka dhe ne driten e diellit, ku mund te monitorohet dhe rregullohet ne menyre te pershtatshme ".

Me 4 tetor 2019, menaxheri i pergjithshem i Houston Rockets Daryl Morey leshoi ​​nje tweet qe mbeshteste protestat e Hong Kongut 2019-20. Morey me vone fshiu tweet-in. Me 6 tetor, Morey dhe NBA leshuan secili nje deklarate te veçante duke adresuar tweet-in origjinal; Morey tha se ai kurre nuk kishte ndermend qe tweet-i e tij te shkaktonte ndonje shkelje ndersa NBA tha qe tweet-i ishte "per te ardhur keq". Deklaratat terhoqen vemendjen dhe kritikat pasuese dypaleshe nga disa politikane te SH.B.A. Me 7 tetor, Silver mbrojti pergjigjen e liges ndaj tweet-ave, duke mbeshtetur te drejten e Morey per lirine e shprehjes ndersa pranoi gjithashtu te drejten e pergjigjes nga qeveria e dhe bizneset nga Kina. Menjehere pas kesaj, Silver u perball me nje rrezik midis partneritetit te Kines dhe NBA. Kina u pergjigj negativisht me vendime per te prere lidhjet nga NBA. Silver tha publikisht, "eshte e pashmangshme qe njerezit ne te gjithe boten - perfshire nga Amerika dhe Kina - do te kene pikepamje te ndryshme mbi çeshtje te ndryshme. Nuk eshte roli i NBA te gjykoje ato ndryshime." Prodhuesi kinez i smartphone Vivo iu pergjigj deklaratave te Silver, duke thene, "Vivo gjithmone ka kembengulur ne parimin qe interesi kombetar eshte mbi te gjitha dhe kundershton me vendosmeri çdo verejtje dhe sjellje qe perben nje sfide per sovranitetin kombetar dhe integritetin territorial. sot, Vivo do te pezulloje te gjithe bashkepunimin me NBA ".

Me 11 Mars, 2020, Silver mori vendimin per te pezulluar sezonin 2019-20 NBA ne reagim ndaj pandemise COVID-19. Me 4 qershor 2020, u njoftua se sezoni do te rinise per 22 nga 30 skuadrat ne NBA Bubble, nje investim prej 170 milion dollaresh per te mbrojtur lojtaret, trajneret dhe perfundimin me sukses te sezonit. Afer fundit te sezonit te rregullt, Silver deklaroi se flluska ishte "me e mire se ajo qe kishim parashikuar".                                     

3. Nderime

Ne 2016, Sports Business Journal renditi Argjendin Nr. 1 ne listen e saj te 50 Njerezve Me Ndikim ne Biznesin Sportiv. Ne vitin 2015, Silver u emerua Ekzekutiv i Vitit nga Sports Business Journal. Ate vit ai u emerua gjithashtu nje nga 100 Njerezit me Ndikim te Time dhe nje nga 50 Udheheqesit me te Medhenj te Fortune.

Ne vitin 2014, ai u emerua Ekzekutiv i Illustruar i Sportit i Vitit.

                                     

4. Te tjera

Argjendi eshte ne Bordin e Administrimit te Universitetit Duke dhe mori Çmimin Alumnus te Dalluar 2016 nga Shkolla e Drejtesise e Universitetit te Çikagos. Ai eshte gjithashtu ne bordin e Fondacionit te Kancerit Pankreatik te Lustgarten.

                                     
  • Richards, Paul G. Richter, Charles Francis Sekiya, Seikei Sieh, Kerry Paul G. Silver Tucker, Brian Vidale, John Wen, Lianxing Winthrop, John Zhang Heng Allaby
  • Heart, 1949 Arctic Manhunt, 1949 Jack Fina and His Orchestra, 1949 Silver Butte, 1949 Spade Cooley and His Orchestra, 1949 Calamity Jane and Sam
  • Universal Pictures të prodhuar gjatë viteve 1951 - 1960. The Private Lives of Adam and Eve, 1960 Chartroose Caboose, 1960 The Grass Is Greener, 1960 Fowled
  • amerikane vepra e gjashtë më e shtrenjtë e shitur në një ankand, duke tejkaluar Silver Car Crash të Andy Warhol Double Disaster i cili shitet në 2013 për 105
  • Viti Filmi Roli 1940 Juninatten Kerstin Norbäc - aka Sara Nordanå 1941 Adam Had Four Sons Emilie Gallatin 1941 Rage in Heaven Stella Bergen Monrell 1941