Back

ⓘ Tom yam eshte nje lloj supe e nxehte dhe e tharte tajlandeze, e gatuar zakonisht me karkaleca. Tom yam e ka origjinen ne Tajlande. Fjalet tom yam rrjedhin nga d ..
Tom yam
                                     

ⓘ Tom yam

Tom yam eshte nje lloj supe e nxehte dhe e tharte tajlandeze, e gatuar zakonisht me karkaleca. Tom yam e ka origjinen ne Tajlande.

Fjalet "tom yam" rrjedhin nga dy fjale tajlandeze. Tom i referohet procesit te zierjes, ndersa yam i referohet nje sallate me ereza dhe e tharte tajlandeze. Tom yam karakterizohet nga shijet e tij te dallueshme te nxehta dhe te tharta, me ereza arome dhe barishte te perdorura bujarisht ne supe. Supa pergatitet gjithashtu me perberes te fresket si bar limoni, gjethe gelqere Kaffir, galangal, leng gelqere, salce peshku dhe speca djeges te kuq te grimcuar.

Pasta tom yam komerciale behet duke shtypur te gjithe perberesit e barishteve dhe perzien te skuqur ne vaj. Pastaj, shtohen ereza dhe perberes te tjere konservues. Pasta futet ne shishe ose paketohet dhe shitet ne te gjithe boten. Tom yam me arome mund te kete karakteristika te ndryshme nga ato te bera me perberes te fresket barishte. Supa shpesh perfshin mish te tille si mishi i pules, lope, derri ose karkaleca.

                                     

1. Pergatitja

Shija e tom yam bazohet ne shije te tharte dhe pikante. Nje paste e quajtur nam prik pao pergatitet si baze e supes, se ciles i shtohen uje, barishte dhe mish. Nam prik pao eshte bere nga speca te pjekura, shallot dhe hudhra dhe perberesit piqen ne skare me se miri ne nje zjarr me qymyr.

Perberesi themelor i tom yam eshte karkaleca ose derri. Baza me e njohur e tom yam eshte karkaleca e lumenjve te quajtur tom yam kung.

Perberesit thelbesore te tom yam jane barera te tilla si bar limoni, galangali, dhe gjethet e gelqeres kaffir. Perberesit e tjere jane gjithashtu te rendesishem, veçanerisht speca tajlandeze, kerpudha, gjethe koriandri cilantro, domate, qepe te embla te bardha, leng limoni, sheqer dhe salce peshku. Tom yam nam khon eshte nje larmi me qumesht kokosi ose qumesht te avulluar.

                                     
  • Lloji Nr. Maksimal i lojtarëve Yachtsman - Yakyuu Kakutou League - Man - Yam Yam - Yamato - Yes No Sinri Tokimeki Chart - Yie - Ar Kung Fu - Yo Noid