Back

ⓘ Aleanca për Shqipërinë Evropiane. Aleanca per Shqiperine Europiane ishte nje koalicion ne zgjedhjet parlamentare shqiptare te vitit 2013, dhe lideri ishte Edi R ..
                                     

ⓘ Aleanca për Shqipërinë Evropiane

Aleanca per Shqiperine Europiane ishte nje koalicion ne zgjedhjet parlamentare shqiptare te vitit 2013, dhe lideri ishte Edi Rama. Mori 57.63% te votave dhe 83 deputete ne parlament.

                                     
  • Skeda: Aleanca Kuq e Zi.jpg Aleanca KuqeZi shkurt AK është një parti politike e cila ka si synim të mbrojë Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë, dinjitetin
  • fitore për Aleancën e drejtuar nga Partia Socialiste për Shqipërinë Evropiane e cila mori 57.6 të votave, duke fituar 83 nga 140 vende. Aleanca për Punësim
  • evropiane dhe ulja e tensioneve në mosmarrëveshjen e emrit me Greqinë i dha një nxitje minimale të kërkonte marrëdhënie më të ngushta me Shqipërinë
  • Lëvizja për Bashkim është organizatë politike që ka për qëllim bashkimin e trojeve me shumicë shqiptare në një shtet të vetëm - Shqipërinë LB ja është
  • pak se koalicioni Aleanca e Ndryshimit e drejtuar nga Partia Demokratike i cili siguroi 70 vende. Koalicioni Aleanca Socialiste për Integrim siguroi 4
  • kërkoi aleanca të reja por nuk pati sukses. Qeveria italiane u bind që për të realizuar interesat e saj duhej të pushtonte ushtarakisht Shqipërinë Për të
  • Vetëvendosje në krye me Albin Kurtin, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës me kryetar Ramush Haradinajn dhe Nisma për Kosovën me kryetar Fatmir Limaj. Partitë
  • epërsia osmane në det, u shkëput nga aleanca dhe lidhi paqe me Stambollin 1573 Shpresat që kishin shqiptarët për të gjetur te Venediku një aleat të jashtëm
  • i saj. Në këtë rast Shqipërinë e priste copëtimi i saj territorial dhe, për pasojë, vdekja e saj politike. Dëshmia e fundit për këtë ishte proklamata