Back

ⓘ Urdhri i Feniksit eshte nje organizate sekrete ne serine e librave Harry Potter te shkruara nga J. K. Rowling. Themeluar nga Albus Urtimori per te luftuar ndaj ..
Urdhri i Feniksit
                                     

ⓘ Urdhri i Feniksit

Urdhri i Feniksit eshte nje organizate sekrete ne serine e librave Harry Potter te shkruara nga J. K. Rowling. Themeluar nga Albus Urtimori per te luftuar ndaj Lord Fluronvdekjes dhe ndjekesve te tij, Hamorteve, Urdhri i jep emrin e tij librit te peste te serise, Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit.

                                     

1. Permbledhja

Para se te fillonte seria Harry Potter - kur personazhi Lord Fluronvdekja i shpalli lufte botes magjike - Albus Urtimori, drejtori i Shkolles se Magjise dhe Shtrigerise Hoguorts dhe nje qytetar i shquar dhe i fuqishem i botes se magjistareve, u perpoq ta merrte nen kontroll situaten duke themeluar Urdhrin e Feniksit. Disa personazhe u bashkuan me organizaten, duke kerkuar te pengojne Fluronvdekjen te marre persiper boten e magjistareve dhe te vendose nje rend boteror tiran te ri. Gjate kesaj periudhe, para ngjarjeve te Harry Potter dhe Guri Filozofal, Urdhri pesoi humbje te medha, perfshire vrasjet e personazheve si Prewetts, Bones dhe McKinnons. Longbotomet u torturuan gjithashtu deri ne marrezi nga duart e Bellatriks Lestrejnxh.

Mbreterimi i pare i terrorit te Fluronvdekjes mbaroi pas vrasjes se Xhejms dhe Lili Poter dhe perpjekjes se pasuksesshme per ta vrare djalin e tyre, Harri Poter, ne fillim te serise. Magjia iu kunderpergjigj atij dhe i dobesoi fuqite e Fluronvdekjes dhe si rezultat Urdhri u shpernda perkohesisht per shkak te mungeses se ndonje kercenimi te metejshem.

Kur Harri raportoi se Fluronvdekja ishte kthyer, ne fund te Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit, Urtimori riaktivizoi Urdhrin. Shume nga anetaret origjinale u kthyen dhe se shpejti u bashkuan nga rekrutet qe zevendesuan ne menyre efektive ata qe kishin vdekur ne sherbim gjate konfliktit te pare. Urdhri themeloi seline e tyre ne Numrin Dymbedhjete, Grimolld Pllejs, shtepia e familjes se Sirius Bllekut, gjate intervalit midis librit te katert dhe te peste ne seri. Urtimori ishte Bartesi i Sekretit, qe do te thote se vetem ai mund te zbulonte vendndodhjen e selise se Urdhrit te tjeret. Vdekja e Urtimorit ne librin gjashte e beri vendin te prekshem dhe ai vend u braktis duke kaluar ne Shtrofke si rezultat.

Urdhri drejtoi luften kunder Fluronvdekjes ne librin e peste ndersa Ministri i Magjise refuzoi te pranonte kthimin e Fluronvdekjes. Ne Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit, disa anetare te Urdhrit marrin kthesat duke ruajtur profecine e Sibil Trelaunej, e cila i referohej renies se Fluronvdekjes dhe rolit te Harrit ne mposhtjen e tij. Rubeus Hagridi, Roja i Vendeve ne Hoguorts dhe nje Anetar origjinal i Urdhrit, u shoqerua nga Olimpe Maksimi ne nje perpjekje per te bindur katanate ti sherbejne Urdhrit. Disa anetare moren pjese gjithashtu ne nje beteje ne Departamentin e Mistereve ne fund te librit te peste. Anetaret e Urdhrit patrulluan Hoguortsin, shkollen e Magjise, naten e vdekjes se Urtimorit ne librin Princi Gjakperzier, duke luftuar ndaj Hamorteve, te cilet arriten te hyjne ne keshtjelle.

Ne finalen e serise, vemendja kthehet ne shoqerimin e shenjestres kryesore te Hamorteve, Harri Poter, nga shtepia e tij verore me Derslit ne Shtrofken e Uezlive. Me vone ne roman, pasi pushtimi i Ministrise nga Fluronvdekja kishte patur sukses, disa anetare te Urdhrit mbajten "Potterwatch", nje program sekret radioje pirate qe jepte lajme per Boten e Magjise se regjimi i Fluronvdekjes nuk donte qe popullsia e pergjithshme ta dinte. Gjate kulminimit te librit, shumica e Urdhrit, te ndihmuar nga Ushtria e Urtimorit, stafi i Hoguortsit dhe studentet me te rritur, perfshire anetaret e shtepise se Gjarperblertit, luftuan kunder Hamorteve ne Betejen e Hoguortsit, ne te cilen disa anetare te Urdhrit dhe aleate te tjere humben jeten.

                                     

2. Anetaret e Urdhrit

Origjinale

Personazhet e meposhtme ishin anetare te Urdhrit te Feniksit gjate ngritjes fillestare te pushtetit te Lord Fluronvdekjes dhe disa vjet para ngjarjeve kryesore te serise Harry Potter. Shume nga keto personazhe me vone sherbyen si anetare te Urdhrit te ringjallur.

Anetaret e Urdhrit te riformuar

Keto personazhe u bashkuan me Urdhrin kur Urtimori e riaktivizoi ate pas kthimit te Lord Fluronvdekjes ne fund te Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit.

                                     

3. Anetaret e Urdhrit

Kjo eshte nje liste e anetareve te shquar te Urdhrit te Feniksit. Albus Urtimori, Severus Pitoni dhe Rubeus Hagridi kane faqet e tyre. Minerva MekGuri eshte renditur te stafi i Hoguortsit, Fredi dhe Xhorxhi jane renditur tek Ushtria e Urtimorit, dhe Piter Pavleri eshte renditur te Hamortet.

                                     

3.1. Anetaret e Urdhrit Sirius Bllek

Sirius Bllek, me nofken Hapabuti sepse forma e tij e Magjikafshes merr formen e nje qeni, eshte trashegimtari i fundit i Shtepise se Bllekeve, nje here nje familje e mrekullueshme me gjak te paster. Ai eshte vellai me i madh i Regulus Arkturus Bllek RAB dhe nje kusheri i Narsisa Mallfoit, Andromeda Tonksit dhe Bellatriks Lestrejnxhit. Ai hodhi poshte traditen e familjes se tij te paster dhe tolerancen per Artet e Erreta. Ne ndryshim nga jeta e tij ne shtepi, Siriusi e shijoi shume jeten e tij ne Hoguorts. Duke qene i vetmi prej Bllekeve qe u rendit ne Grifart e vendosi ate me tej nga familja e tij Gjarperblertesh dhe ishte nje nga arsyet e tij per krenari. Ai ishte i pandashem nga miqte e tij me te mire Xhejms Bridega Poter, Piter Bishtnxehti Pavleri dhe Remus Henori Lupini. Ai permendet nga Rubeus Hagrid ne romanin e pare; megjithate, ai nuk u shfaq deri ne librin e trete ne seri, i Burgosuri i Azkabanit.

Siriusi, se bashku me Xhejmsin,e ngacmonin Severus Pitonin ndersa ishin ne shkolle, duke e quajtur ate "Snivellus". Siriusi u largua nga shtepia ne moshen gjashtembedhjete vjeç dhe u strehua me Xhejmsin dhe prinderit e tij. Nena e tij e indinjuar dogji emrin e tij ne pemen e familjes, por ai u la i pavarur financiarisht nga behu bujar i Xha Alphard-it te tij prandaj emri i Alphard u dogj gjithashtu. Pasi la shkollen, ai mbeti mik i ngushte me Xhejmsin dhe Lilin dhe ishte njeriu me i mire ne dasmen e tyre. Kur lindi Harri, Poteret e vune Siriusin si nuni i tij.

Kur Poteret u fshehen nga Fluronvdekja, Siriusi u caktua si Mbajtesi i tyre sekret. Siriusi iu bindi Xhejmsit dhe Lilit te transferojne Sekretet ne momentin e fundit te Piter Pavleri, duke besuar se Fluronvdekja kurre nuk do te mendonte ta gjente ate dhe do ta sulmonte Siriusin ne vend te tij. Sidoqofte, Pavleri tradhtoi Xhejmsin dhe Lilin dhe ata u vrane nga Lord Fluronvdekja.

Harry mbijetoi dhe u shpetua nga Hagridi. Siriusi i kerkoi Hagridit qe t’ia jepte Harrin, pasi ai ishte nuni i Harrit, por Hagridi, nen urdhrat e Urtimorit, nuk pranoi dhe ne vend te kesaj e mori Harrin te jetoje me Derslit. Siriusi ia dha Hagridit motorin e tij fluturues, duke thene se nuk do te kishte nevoje per te. Ne zemerimin e tij, Siriusi e gjurmoi Pavlerin dhe e sfidoi. Gjate konfrontimit, Pavleri falsifikoi vdekjen e tij dhe vrau dymbedhjete Babanace, duke e inkuadruar Siriusin per tradhtimin e Potereve dhe vrasjen e Pavlerit dhe Babanaceve. Siriusi u arrestua dhe u dergua ne Azkaban pa gjyq nga Barti Krouç Sr. Per dallim nga shumica te burgosurve te tjere ne Azkaban, Siriusi ishte ne gjendje te mbante mendjemprehtesine e tij sepse e dinte qe ishte i pafajshem; dhe sepse si nje Magjikafshe ai ishte me pak i ndjeshem ndaj efekteve te Marrosesve kur ishte ne formen e qenit.

Dymbedhjete vjet me vone, ne Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit, Siriusi sheh nje fotografi te familjes Uezli ne kopertinen e perparme te Gazetes se Profetit te marra nga Ministri i atehershem i Magjise, Kornelius Gjelsheqeri, ne te cilen nje mi qendron ulur mbi supin e Ronit. Miu eshte kafsha e Ronit, Korja dhe Siriusi e njeh Pavlerin ne formen e tij te Magjikafshes, duke pare qe nje gisht i mungonte. Kjo njohuri ia heq mendjen dhe i mundeson te arratiset nga Azkabani. Ai e realizon kete duke u shnderruar ne formen e tij te qenit Magjikafshe. Humbja e tij e rende ne peshe nga kequshqyerja dhe paaftesia e Marrosesve per te bere dallimin midis emocioneve te qenve te pangopur dhe çmendurise e lejojne ate te kaloje neper shufrat e tij te qelive. Pas arratisjes se tij, Siriusi strehohet brenda dhe rreth Hogsmidit. Duke ditur qe Marrosesit jane vendosur ne rreth Hogsmidit dhe ne Hoguorts, Siriusi mbetet ne formen e tij Magjikafshe gjate kesaj kohe dhe eshte ne gjendje te hyje ne tokat e Hoguortsit pa u zbuluar nga Marrosesit. Ai ben disa perpjekje te pasuksesshme per ta vrare Pavlerin derisa prania e tij te zbulohet nga studentet dhe mesuesit e Hoguortsit kur ai perpiqet te hyje ne Kullen e Grifartit, dhe siguria e shkolles eshte rritur. Drejt fundit te i Burgosuri i Azkabanit, Harri, Roni, dhe Hermiona perballen me Siriusin, dhe Harri perpiqet ta vrase ate. Megjithate, Lupini, i cili ka mesuar se Siriusi eshte i pafajshem pasi ka pare emrin e Pavlerit ne harten e Pretarit, e ndalon Harrin ta beje kete. Korja zbulohet se eshte maskuar si Pavleri, dhe Harri fillon ta shohe Siriusin si nje figure prinderore, me Siriusin madje duke ofruar te lejoje qe Harri te jetoje me te. Ngjarjet kthehen me shpejtesi perseri kunder tij - Pavleri shpeton dhe Siriusi kapet nga Marrosesit ne Hoguorts dhe denohet me "Puthjen e Marrosesve". Harri dhe Hermiona e ndihmojne ate te shpetoje me Sqepfortin, nje hipogrif, i cili gjithashtu ishte denuar padrejtesisht.

Ne Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit, Siriusi e keshillon Harrin se si te perfundoje provat e Turneut te Tre Magjistareve dhe te siguroje nje pervoje ne Dhuratat e Vdekjes.

Ne Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit, ai strehohet ne shtepine e tij te lashte te familjes ne Grimolld Pllejs numer 12 dhe lejon qe Urdhri i Feniksit ta perdore ate si seline e tyre. Ndarja e tij me urdhrat e Urtimorit shkakton depresion, dhe ai eshte terhequr shpesh dhe antagonist. Ai e urren xhuxhin shtepiak Kriçer, i cili per te perfaqeson shtepine qe e urrente. Kriçer nderkohe e kundershton Siriusin per refuzimin e tij te Familjes se Bllekeve. Kur Siriusi largohet shkurt nga shtepia per te pare Harrin ne Hoguorts, forma e tij e Magjikafshes njihet nga Drako dhe Lusius Mallfoi, duke rezultuar ne me shume kercenime dhe paralajmerime. Siriusi vepron si nje figure e vellait me te vjeter per Harrin gjate gjithe librit, por, sipas Rowling, "ajo qe Harri deshiron eshte nje baba". Siriusi inkurajon Harrin te kundershtoje Dolores Umbrixhin dhe reformat e saj, dhe aprovon me force qe Harri te filloje grupin sekret mbrojtes per studentet, Ushtrine e Urtimorit. Ai demonstron nje nivel te larte besimi dhe respekti per Harrin, duke iu pergjigjur me deshire pyetjeve te tij ne lidhje me Urdhrin dhe Fluronvdekjen. Me lidhjen e tij me vragen e Harrit, Fluronvdekja ngulit nje vizion te rreme ne mendjen e Harrit se Siriusi eshte rob dhe nen tortura ne Departamentin e Mistereve. Te vendosur per te shpetuar Siriusin, Harri dhe miqte e tij fitojne mundesine e perdorimit te Departamentit te Mistereve, por jane ne prite nga Hamortet. Pitoni, megjithate, paralajmeron Urdhrin qe studentet kane shkuar ne Ministri pasi konfirmuan se Siriusi eshte i sigurt ne Grimolld Pllejs. Disa anetare te Urdhrit mberrijne ne Ministri, Siriusi midis tyre dhe luftojne ndaj Hamorteve. Gjate nje dueli te terbuar me kusheriren e tij te urryer Bellatriks Lestrejnxh, Siriusi e gjuan ate per deshtimin per ta demtuar ate. Bellatriks godet Siriusin me nje mallkim, duke e derguar ate prapa ne nje hark te magjepsur ne Dhomen e Vdekjes, duke e vrare ate. Harri e ka te veshtire te rikuperohet nga kjo ngjarje. Siriusi do te deklaronte se pronat, shtepia dhe xhuxhi i tij shtepiak, Kriçer, do te trashegohen nga Harri.

Siriusi ben nje paraqitje perfundimtare drejt fundit te Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes, kur ai eshte thirrur ne forme gjysme te gjalle thelbesore nga Guri i Ringjalljes per te ndihmuar Harrin te shetise neper Pyllin e Ndaluar dhe te sakrifikoje jeten e tij te Fluronvdekja. Me vone, zbulohet se Harri emeroi femijen e tij te pare Xhejms Sirius Poter, pas babait te tij Xhejms dhe nunit te tij Siriusit.

Siriusi u portretizua nga Gary Oldman ne adaptimet filmike te i Burgosuri i Azkabanit, Kupa e Zjarrit, Urdhri i Feniksit, dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dyte. Siriusi si ri beri nje paraqitje te shkurter ne Urdhri i Feniksit luajtur nga James Walters. Siriusi ri u shfaq gjithashtu ne Dhuratat e Vdekjes, i portretizuar nga Rohan Gotobed. Ne versionet e filmit, Siriusi ka floke kaçurrela, kafe me sy blu. Ne liber, ai pershkruhet se ka floke te zinj te drejte dhe sy gri te gjate dhe te pjekur pas 12 vjetesh ne Azkaban, por shume shpejt i shkurton.                                     

3.2. Anetaret e Urdhrit Fler Delakur

Fler Izabell Delakur eshte nje studente e Akademise Bobaton ne France, dhe eshte zgjedhur si nje kampione ne turneun prestigjioz te Tre Magjistareve. Gjyshja e saj e nenes eshte nje Vele, nga e cila Fler trashegoi floket e saj te argjendte-bjonde, sy te zbehte, pamje te mire dhe aftesi per te magjepsur burrat. Ne inspektimin e Turneut eshte zbuluar se zemra e shkopit te Flerit eshte nje fije floku Vele nga koka e gjyshes se saj.

Gjate Turneut te Tre Magjistareve, Fler eshte fillimisht e larguar dhe jomiqesore, pavaresisht se ka marre shume admirim nga djemte, veçanerisht nga Roni. Gjate detyres se dyte te Turneut, ajo perpiqet ta shpetoje motren e saj Gabriel Delakur nga liqeni, por deshton, e penguar nga Ngerthecet. Kur Harri e shpeton Gabrielen ne vend te kesaj, Fler eshte jashtezakonisht mirenjohese, pavaresisht se motra e saj nuk ka asnje rrezik te vertete, dhe behet shume me e ngrohte edhe per Harrin dhe Hoguortsin. Fler perfundon ne vendin e 4-t ne Turneun e Tre Magjistareve per shkak te Mahnitjes gjate detyres se fundit.

Ne vitin e ardhshem, Fler punon ne Gringots me Bill Uezlin, te cilin ajo tashme e kishte takuar gjate turneut, dhe dyshja fejohen. Billi sulmohet nga ujku i eger Fenrir Grejbek dhe u mashtrua ashper prane fundit te Harry Potter dhe Princit Gjakperzier ne Betejen e Kulles se Astronomise. Sidoqofte, pasi qe Grejbek eshte ne formen e tij njerezore ne kohen e sulmit, Billi vuan vetem ndotje te pjesshme lycanthropic. Moli Uezli, e cila kryesisht nuk e aprovon Flerin, supozon se ajo nuk do te deshiroje te martohet me Billin, por Fler eshte e bindur qe planet e tyre te dasmes shkojne te pandryshuara dhe me krenari i deklaron plaget e Billit si nje shenje trimerie, duke shtuar: "Une jam e kujdesshme sa duhet per te dy ne gjithsesi". Besnikeria e saj e ashper, e dashur ndaj te fejuarit te saj, e fiton ate shume respekt nga shumica e familjes se Billit, qe nuk pranon, sidomos Moli, e cila me ne fund detyrohet te pranoje se dashuria e tyre eshte e mirefillte.

Ne Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes, Fler dhe Bill marrin pjese ne operacionin per te shoqeruar Harrin sigurt ne Shtrofke, dhe ata deshmojne per Mesysh Mudin duke u vrare nga Fluronvdekja. Çifti ka dasmen dhe pritjen e tyre ne Shtrofke, por ngjarja nderpritet kur Hamortet sulmojne pas renies se Ministrise se Magjise. Fler dhe Bill e lejojne Ronin te qendroje me ta pasi ai largohet nga Harri dhe Hermiona gjate gjuetise se tyre per Horkrukse. Te porsamartuarit me vone sigurojne nje strehe te sigurt per treshen dhe te tjeret te shpetuar nga Vila e Mallfonjve ne Vilen Guaska, shtepine e tyre. Te dy Billi dhe Fler jane luftetare per Urdhrin gjate betejes se Hoguortsit dhe arrijne ta mbijetojne ate. Çifti vazhdon te kete tre femije: Viktor, Dominik dhe Luis.

Aktorja dhe modelja franceze Clémence Poésy e luan rolin e Fler ne adaptimin e filmit te Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit dhe te dyja pjeset e Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes.

                                     

3.3. Anetaret e Urdhrit Aberforth Urtimori

Aberforth Urtimori eshte vellai i Albus Urtimorit. Ai eshte vellai me i vogel nga rreth tre vjet dhe me pak i afte nga te dy; si i tille, ai zakonisht lihet ne prapavije, ndersa vellai i tij bazohet ne lavdine e suksesit te tij krahasues. Pas vdekjes se prinderve te tij dhe kthimit te Albusit ne shtepi per tu kujdesur per motren e tyre te paqendrueshme Ariana, Aberforthi grindet me vellane dhe mikun e vellait te tij, Gelert Grindelvald, mbi planet e tyre per te filluar nje urdher te ri, duke lene pas dore Arianen. Grindelvaldi filloi ta torturoje ate, duke çuar ne tri duele. Kjo mosmarreveshje rezulton ne vdekjen aksidentale te Arianes ne duart e njerit prej tyre. Ne funeralin e Arianes, Aberforth perballet publikisht me Albusin dhe e godet duke ia thyer hunden. Perfundimisht, Aberforth behet pronar dhe barman i hanit Te Koka e Derrit. Ai njihet per lidhjen e tij te forte me dhite. Patronusi i tij merr formen e nje dhie, dhe ai rrefen per treshen se si nje djale ai ushqente dhite ne shoqeri me motren e tij, Ariana. Aberforth u gjykua gjithashtu para Uizengamotit Gjykata e Larte e Magjistareve, per kryerjen e shortive te papershtatshme ne nje dhi. Taverna e tij gjithashtu, sipas pershkrimit te Harrit ne Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit, ka nje ere te dobet te dhive. Ne adaptimin e filmit, nje dhi zbardhuese mund te shihet duke u perplasur ne pjesen e pasme te barit.

Nuk eshte vetem deri ne Dhuratat e Vdekjes qe Aberforth luan nje rol te rendesishem ne seri duke marre Harrin, Ronin, dhe Hermionen ne lokalin e tij para se Hamortet te mund ti kapnin ata. Aberforth me vone zbulon ne treshe disa fakte qe ata nuk dinin per historine e familjes Urtimori. Ndersa ishte i burgosur ne Vilen e Mallfonjve, Harri hedh veshtrimin e shkurter te syrit te Aberforthit ne pjesen e mbetur te pasqyres dykahore qe ia kishte dhene Siriusi dhe ben thirrje per ndihmen e Aberforthit. Aberforth bleu homologun e asaj pasqyre nga Mundungus Fleçer. Duke perdorur pasqyren per te pare mbi treshen, Aberforth dergon Dobin per ti shpetuar ata dhe te burgosurit tjere nga Vile. Ai e pelqeu Dobin dhe u zemerua kur degjoi qe Bellatriks Lestrejnxh e vrau.

Aberforth lejon luftetaret e rezistences per te perdorur nje korridor te sigurt nga Koka e Derrit per te Dhoma e Nevojave permes portretit te Arianes, duke qene hyrja e vetme e paruajtur ne Hoguorts. Kjo dergese eshte perdorur per te evakuuar studentet e mitur nga Hoguortsi dhe, sipas Nevilit, eshte perdorur edhe nga anetaret e Ushtrise se Urtimorit per te marre ushqim kur ata jetonin ne Dhomen e Nevojave, sepse kjo eshte nje gje qe Dhoma e Nevojave nuk do ta bente. Aberforth largohet nga Urdhri, duke besuar se lufta kunder Fluronvdekjes eshte e humbur. Sidoqofte, ai shpejt bashkohet ne Betejen e Hoguortsit dhe eshte pare per here te fundit duke e Augustus Rukvudin. Sipas Rowling, Aberforth i mbijeton betejes, dhe eshte akoma "tek Koka e Derrit, duke luajtur me dhite e tij".

Jim McManus u shfaq shkurt si Aberforth ne adaptimin filmik te Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit. Ciarán Hinds luan rolin e Aberforth ne nje rol me te madh ne Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dyte.                                     

3.4. Anetaret e Urdhrit Arabella Fig

Arabella Doreen Fig, e njohur me mire thjesht si Znj. Fig, eshte nje Magjinuke qe jeton fshehurazi si nje Babanace dhe me urdhrat e Urtimorit mbikeqyr me vemendje Harrin ndersa ai eshte ne shtepi me Derslit. Ajo eshte nje arme e Çehovit, e permendur se pari si nje fqinje ne dukje e parendesishme ne Harry Potter dhe Guri Filozofal dhe nuk zbulohet si nje anetare e komunitetit magjik deri ne Urdhrin e Feniksit. Ajo ka nje dashuri te perjetshme per macet dhe ben "nje tregti te zhurmshme" te macet e kryqezuara dhe Kneazles, varianti i tyre magjik. Brenda Urdhrit te Feniksit, ajo funksionon si nje nder nderlidhjet mes botes magjike dhe Babanaceve. Sipas Urdhrit te Feniksit, ajo ndihmon Harrin pasi ai dhe kusheriri i tij Dadli Dersli sulmohen nga dy Marroses, dhe zgjedh ta zbuloje veten. Ajo i shpjegon Harrit se ajo me qellim i beri qendrimet e Harrit me te pakendshme, ne menyre qe Derslit te vazhdonin ta dergonin ate tek ajo, megjithese do te preferonte te bente ndryshe. Kur Ministria e Magjise perpiqet qe Harri te debohet nga Hoguortsi per perdorim nen moshe te magjise pasi ai hodhi nje shorti Patronusi per ta mbrojtur veten dhe kusheririn e tij, deshmia e saj para Uizengamotit eshte thelbesore per te lejuar Harrin te qendroje ne Hoguorts. Sidoqofte, sipas Rowling, Magjinuket jane te paafte te shohin Marrosesit, dhe sugjerohet nga menyra e saj gjate gjykimit qe ajo te jete nxitur se çfare te thote ne lidhje me Marrosesit. Ne Harry Potter dhe Princi Gjakperzier, ajo merr pjese ne funeralin e Urtimorit ne Hoguorts.

Zonja Fig u portretizua nga Kathryn Hunter ne adaptimin e filmit Urdhri i Feniksit.

                                     

3.5. Anetaret e Urdhrit Mundungus Fleçer

Mundungus "Deng" Fleçer permendet kur kalon ne disa nga librat e meparshem ne seri, por nuk eshte deri ne kapitullin e dyte te Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit qe ai ben paraqitjen e tij te pare. Mundungus eshte pershkruar si nje "njeri kallamishte, i palekundur" me "kembe te shkurtra, bande", "floke te gjate xhenxhefil xhenxhefili" dhe "sy gjaku, sy te bute qe i dhane atij pamjen e hijshme te nje qese basset". Ai eshte i perfshire ne shume veprimtari te paligjshme, megjithate ai duket se kufizohet ne krime relativisht te vogla, siç jane vjedhja dhe tregtimi i mallrave te vjedhura ne tregun e zi. Shume anetare te Urdhrit kane ndjenja te ndryshme per te, por ai eshte shume besnik ndaj Urtimorit, i cili dikur e nxori ate nga telashet serioze. Lidhjet e tij i mundesojne atij te degjoje thashethemet dhe informacionet qe rrotullohen rreth segmenteve me te shndritshme te popullates magjistare, te cilat mund te deshmojne se jane te dobishme ne luften kunder Flurovdekjes.

Andy Linden luan rolin e Mundungus Fleçeritr ne Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Pare.

                                     

3.6. Anetaret e Urdhrit Remus Lupini

Remus Xhon Lupini, me nofken Henori, per here te pare shfaqet te i Burgosuri i Azkabanit si mesuesi ri i Mbrojtjes kunder Arteve te Erreta. Shumica e studenteve e konsiderojne ate ne nje vleresim jashtezakonisht te larte dhe e duan stilin e tij te mesimit. Gjate mandatit te tij, ai i jep mesime private Harrit per hedhjen e Shortise Patronus, per ta ndihmuar ate ne luftimin e Marrosesve qe patrullonin ne bazat e Hoguortsit. Ne fund te i Burgosuri i Azkabanit, zbulohet qe Profesor Lupini eshte nje Ujk i eger njeri-ujk. Ai shnderrohet ne ujk ne çdo hene te plote dhe vetem mban mendjen e tij njerezore ndersa shnderrohet duke pire ilaçin Wolfsbane te pergatitur per te nga Pitoni. Hermiona zbulon para Harri dhe Roni se Profesor Lupini eshte nje ujk pasi Profesori Piton i jep klases se Lupinit nje detyre ne ujqer. Ajo gjithashtu veren se qullsi i profesor Lupinit eshte nje hene.

Ne serine e filmit, Lupini eshte portretizuar nga David Thewlis si i rritur, dhe nga James Utechin si i ri.

                                     

3.7. Anetaret e Urdhrit Mesysh Mudi

Alastor "Mesysh" Mudi eshte Aurori me i njohur. Ne Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit, Mudy emerohet si mesuesi ri i Mbrojtjes Kunder Arteve te Erreta ne Hoguorts, duke dale nga pensioni si nje favor i Urtimorit. Pak para se te fillonte viti shkollor, megjithate, Mudy sulmohet nga Barty Krouçi, Jr., i cili nenshtron ate me Mallkimin Imperius dhe merr Shurupin Shumelengjesh per te supozuar pamjen e tij. Ai e mban gjalle Mudin e vertete si burim te perberesve te Shurupit Shumelengjesh dhe te informacionit personal te dobishem ne vendosjen e mashtrimit dhe ze vendin e Mudit ne Hoguorts. Zakoni i mirenjohur i Mudit per te mbajtur rreth pijeve te tij ne nje tufe private hipi lejon Krouç te marre Shurupin Shumelengjesh sipas nevojes per te mbeshtetur maskaraden pa ngritur dyshime.

Mudi eshte portretizuar nga Brendan Gleeson ne serine e filmit.

                                     

3.8. Anetaret e Urdhrit Xhejms Poter

Xhejms Poter, me nofken Bridega, eshte babai i Harri Poterit dhe burri i Lili Poterit. Xhejms u takua me Sirius Bllekun, Remus Lupinin dhe Piter Pavlerin kur hyne ne Hoguorts. Kur Xhejms, Sirius dhe Piter zbuluan se Remus eshte, ne te vertete, nje ujk, te tre ata ne menyre te paligjshme mesuan te beheshin Magjikafshe per te shoqeruar me siguri Remusin gjate transformimeve te tij dhe per ta mbajtur ate nen kontroll. Gjate kesaj kohe ata zbuluan pothuajse te gjitha vendkalimet sekrete te Hoguortsit dhe hartuan harten e Pretarit. Ne shkolle, Xhejms thuhet se ka qene nje lojtar i talentuar ne ekipin e Grifartit ne Kuidiç. Ne versionin e filmit te Gurit Filozofal, Harri dhe miqte e tij gjejne emrin e Xhejmsit te renditur ne nje pllake si Kerkues ne ekipin e tij te Kuidiçit; megjithate, Rowling deklaroi ne nje interviste se ajo synonte qe ai te ishte Ndjekes.

Ne serine e filmit, Xhejms eshte portretizuar nga Adrian Rawlins si i rritur, Robbie Jarvis si ri dhe Alfie McIlwain si femije.                                     

3.9. Anetaret e Urdhrit Lili Poter

Lili Poter Evans eshte nena e Harri Poterit. Ajo eshte pershkruar si shume e bukur, me sy te mrekullueshem te gjelber ne forme bajame dhe floke te trashe, te gjate dhe te erret paub. Ajo eshte nje nga "studentet e preferuar te gjitha koherave" te koleksionistit te yjeve Horas Brikermillit, e cila e pershkruan si "te gjalle", "simpatike", "te bute" dhe "shume qesharake" dhe kujton se ai "shpesh i thoshte asaj se duhet te kishte qene te Gjarperblerti". Per me teper, Brikermilli thote se Lili eshte nje nga studentet me te ndritshem qe ai ka ligjeruar ndonjehere, me nje aftesi natyrore dhe intuitive ne Shurupe. Rowling e pershkruan Lilin si "pak te kapur"; ajo ishte nje vajze e njohur per te cilen shume djem kishin ndjenja romantike. Edhe pse Lili eshte e lindur nga Babanacet, ajo eshte nje magjistare jashtezakonisht e talentuar ne krye te klases se saj. Ajo u be Vajza Shefe ne vitin e shtate te saj. Motra e Lilit, Petunia Dersli e perçmoi ate per te qene nje magjistare dhe e shikoi ate si nje "fanatike", megjithese me vone Petunia zbulohet se ka pasur zili per aftesite e saj. Rowling deklaroi se Lili kishte marre letra paralajmeruese per testimin e kufijve te Statutit te Sekretit. Patronusi i Lilit eshte nje drenushe, qe supozohet se duhet te çiftohet me formen e nje Patronusi nga Magjikafsha e Xhejmsit gjithashtu forma e Patronusit te Harrit.

Lili eshte portretizuar nga Geraldine Somerville si e rritur ne serite e filmit, dhe nga Susie Shinner si adoleshente dhe Ellie Darcey-Alden si femije.

                                     

3.10. Anetaret e Urdhrit Kingsli Shekellbollti

Kingsli Shekellbollti eshte nje Auror i moshuar qe vepron si informator per Urdhrin brenda Ministrise se Magjise. Ai eshte prezantuar per here te pare ne Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit, kur ai vullnetarizohet te jete nje nga anetaret e Gardes se Avancuar qe shoqeroi Harrin nga shtepia e Derslive ne numrin 12, Grimolld Pllejs. Kingsli eshte pergjegjes per kerkimin e Siriusit ne Ministri; megjithate, duke e ditur Siriusin se eshte i pafajshem, ai po i jep Ministrise informacione te rreme se Siriusi eshte ne Tibet. Ai eshte i pranishem ne skenen e librit te peste kur Harri eshte konfrontuar ne lidhje me Ushtrine e Urtimorit, pasi Marieta Exhkomb e tradhton ate te Dolores Umbrixhi. Kingsli modifikon me shpejtesi kujtesen e Marietes, por per te shmangur dyshimet nga Ministria, Urtimori detyrohet ta hedhe edhe ate ndersa ai iken.

George Harris u shfaq si Kingsli ne filmat Urdhri i Feniksit dhe te dyja pjeset e Dhuratat e Vdekjes.

                                     

3.11. Anetaret e Urdhrit Nimfadora Tonks

Nimfadora Tonks eshte nje Nderrotrajte dhe Aurore. Emri i saj do te thote "Dhurate e Nimfave". Ajo perçmon emrin e saj te dhene dhe preferon te quhet vetem me mbiemrin e saj. Ajo ende eshte referuar si "Tonks" nga bashkemoshataret e saj edhe pas marteses.

Ajo pershkruhet se ka "nje fytyre te zbehte ne forme zemre, me sy te erret te ndezur", dhe zakonisht pershkruhet me ngjyra te ndryshme te flokeve, te cilat mund ti ndryshoje sipas deshires. Tonks eshte pare te jete shume e ngathet dhe e pa shkathte ne magji shtepiake. Nimfadora eshte vajza e vetme e Ted dhe Andromeda Tonks, kjo e fundit eshte motra e Bellatriks Lestrejnxhit dhe Narsisa Mallfoit; Nimfadora eshte pra kusherira e pare e Drako Mallfoit por ajo kurre nuk i drejtohet atij si familje, duke aluduar per te thjesht si "djali i Mallfonjve". Tonks eshte renditur ne Baldoskuq, dhe diplomohet ne Hoguorts nje vit para se te hynte Harri, pas se ciles ajo fillon tre vjet trajnim per Aurore; nen tutelen e Mudy, ajo kualifikohet si Aurore nje vit para paraqitjes se saj te pare te Urdhri i Feniksit.

Natalia Tena luajti Tonksin ne versionet e filmit te Urdhri i Feniksit, Princi Gjakperzier dhe te dy pjeset e Dhuratat e Vdekjes.

                                     

3.12. Anetaret e Urdhrit Artur Uezli

Artur Uezli eshte patriarku i Uezlive, nje familje magjistaresh qe konsiderohen "tradhtare te gjakut" nga Hamortet per interesimin e tyre ne boten e Babanaceve. Ai eshte i martuar me Moli Uezlin, me te cilen ka shtate femije, duke perfshire Ronin, mikun me te mire te Harrit. Gjate kohes qe qendronte ne Hoguorts, Arturi i perkiste shtepise se Grifartit. Arturi eshte pershkruar si i gjate dhe i holle, dhe se ka nje fije floku te terhequr dhe syze me brire. Nje burre i dashur, me zemer te lehte, ai nuk priret te jete figura e autoritetit ne familje; gruaja e tij Moli merret me ate zone. Arturi punon per Ministrine e Magjise, fillimisht ne Zyren e Keqperdorimit te Artikujve te Babanaceve. Ai eshte i fiksuar pas mesimit per zakonet dhe shpikjet e Babanaceve dhe zoteron nje koleksion te madh te artikujve kryesisht te perdorur nga Babanacet. Departamentit te tij i mungojne fonde, dhe paga e tij eshte vetem ne gjendje te siguroje nje familje te madhe, duke lene financat e familjes se tij te pasigurta.

Artur Uezli shfaqet ne çdo film perveç te parit dhe eshte portretizuar nga Mark Williams.

                                     

3.13. Anetaret e Urdhrit Bill Uezli

Uilliam Artur "Bill" Uezli eshte djali me i madh i lindur i Artur dhe Moli Uezlit. Ai eshte pershkruar si "punetor", por posedon nje dashuri per "pak aventure, pak shkelqim". Gjate kohes se tij ne Hoguorts, Bill behet prefekt dhe Kryenxenes, me 12 NZM per kredine e tij. Me vone, ai punon per Gringots Bank ne Egjipt si nje Mallkimthyeres.

Ai e ben paraqitjen e tij te pare te plote ne Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit, ku ai pershkruhet si nje ri me pamje te mire, me floke te gjate te kuq sportiv te lidhur dhe nje vathe te vetme. Kur Fler spiunon Billin ne Hoguorts ndersa ai dhe zonja Uezli e vizituan Harrin gjate Turneut te Tre Magjistareve, ajo e shikon ate me "interes te madh". Bill kthehet ne Britani per te punuar me Urdhrin ne Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit. Ai takohet me Fler ne seline e Gringots ne Londer, ku ajo eshte e punesuar ne ate kohe, duke dhene mesime per te permiresuar anglishten e saj. Pas nje marredhenieje nje-vjeçare, çifti fejohet, dhe Billi e sjell ne shtepi te fejuarin e tij per ta njohur me familjen e tij, e cila nuk e pelqen ate.

Richard Fish u shfaq si Billi shkurt ne adaptimin e filmit te Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit. Domhnall Gleeson, djali i aktorit Brendan Gleeson Alastor Mudi ne seri, interpreton Bill Uezlin ne Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes dhe te udhetimi ne Harry Potter dhe Arratisja nga Gringoti ne Wizading World of Harry Potter - Diagon Alley ne Universal Studios ne Florida.

                                     

3.14. Anetaret e Urdhrit Çarli Uezli

Çarli Uezli eshte djali i dyte i Artur dhe Moli Uezlit dhe pershkruhet se ka nje ndertim si ai i vellezerve te tij Fred dhe Xhorxh: me i shkurter dhe me i rezervuar se Billi, Persi dhe Roni. Ai ka nje fytyre te gjere, me natyre te mire, e cila eshte pak e rrahur nga moti dhe shume e çuditshme. Krahet e tij jane muskuloze, dhe njeri prej tyre ka nje djegie te gjate me shkelqim. Ndersa ishte ne Hoguorts, ai ishte nje prefekt, nje Kapiten i Kuidiçit dhe nje Kerkues legjendar per ekipin e Grifartit ne Kuidiç. Aftesite e tij si Kerkues ishin aq te mira saqe thuhej, "Ai mund te ishte marre per ne Angli, nese nuk do te kishte ndjekur dragonjte."

Pas shkolles, Çarli zgjedh te shkoje ne Rumani per te punuar me dragonjte si nje rojtar i Dragonjve. Me kerkesen e Harrit, Ronit dhe Hermiones, ai merr dragoin e femijes se Hagridit, Norbertin, nje Kurrizthyer te Norvegjise, i cili eshte terhequr ne menyre te paligjshme, ne kujdesin e tij ne vitin e pare te Harrit, dhe ai eshte pjese e nje ekipi te Rojeve te Dragonjve qe sjell kater dragonj te racave te ndryshme ne Hoguorts te Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit per Detyren e Pare te Turneut te Tre Magjistareve.

Alex Crockford u shfaq shkurt si Çarli ne adaptimin filmik te i Burgosuri i Azkabanit.

                                     

3.15. Anetaret e Urdhrit Moli Uezli

Moli Uezli Prjuet eshte gruaja e Artur Uezlit dhe matriarkja e familjes Uezli. Ajo eshte nena e shtate femijeve, perfshire Ron Uezlin, i cili behet shoku me i mire i Harri Poterit. Moli ka lindur ne familjen me gjak te paster Prjuet, duke qene motra e Gideon dhe Fabian Prewett. Personazhi eshte prezantuar per here te pare ne Harry Potter dhe Guri Filozofal, kur ajo me dashamiresi i tregon Harrit si te kaloje pengesen ne Platformen Nente e Tre-Çereke. Ne Harry Potter dhe Dhoma te Fshehtave, ajo eshte e zemeruar me Fredin, Xhorxhin dhe Ronin pasi zbulon se ata fluturuan me makinen e magjepsur te prinderve te tyre per ta shpetuar Harrin nga tezja dhe xhaxhai i tij qe e kishin burgosur ne dhomen e tij. Ne fillim te vitit shkollor, Moli ia dergon Ronit nje Leter Uleritese, duke i bertitur atij ne zemerim se ai dhe Harri fluturuan perseri me makinen e familjes, kete here per ne Hoguorts. Ne Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit, Uezlit fitojne terheqjen e Gazetes se Profetit dhe perdorin arin ne nje udhetim ne Egjipt per te vizituar Billin. Ata kthehen ne Britani dhe qendrojne te Kusia Magjike me Harrin dhe Hermionen. Harri degjon zotin dhe zonjen Uezli duke argumentuar nje nate per te thene Harrit te verteten per lidhjen e supozuar midis Sirius Bllekut dhe Harrit; Arturi mendon se Harri duhet ta dije te verteten por Moli, duke ndier se e verteta do ta tmerronte ate, e siguron ate qe Harri do te jete plotesisht i sigurt ne Hoguorts me mbrojtjen e Urtimorit, dhe urdheron Persi Uezlin qe ta vezhgoje Harrin ne shkolle.

Julie Walters portretizon Moli Uezlin ne çdo film perveç te Kupa e Zjarrit, ne te cilen roli i saj ne roman eshte i prere. Ne vitin 2003, BBC votoi portretizimin e saj te Molit si "nena e dyte e ekranit me te mire", pas Julia Roberts si Erin Brockovich.