Back

ⓘ Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut. Ne kete roman Kadareja nepermjet Lul Mazrekut shpreh realitetin absurd te viteve te fundit te komunizmit ne Shqiperi. Luli ..
                                               

Vepra 16 (Ismail Kadare)

Vepra 16 me Autor Ismail Kadare. Shtepia Botuese "Onufri". Faqet e librit 590. Ne kete vellim, perveç dy romaneve te shkurtra "Shkaba" dhe "Çeshtje te marrezise", eshte perfshire romani tjeter "Aktori", i njohur me pare me titullin "Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut", si edhe drama "Stine e merzitshme ne Olymp". Ne kete te fundit, e vetmja pjese teatrale e Kadarese, autori rinderton, sipas versionit te vet, trilogjine e famshme te Eskilit, prej se ciles, pas humbjes se pjeses se pare dhe te trete, ka mbetur vetem pjesa e mesme "Prometheu i lidhur".

                                               

Dialog me Alain Bosquet

Alain Bosquet - Çdo dialog nuk eshte i plote. Çdo rrefim i nje shkrimtari nuk do te kishte vlere nese nuk do te pyetej perfytyrimi i tij, pra, aftesia e tij per te fantazuar. Letersia perbehet prej hovesh, megjithese te kontrolluara te ruajtura, por jo prej bravash apo çelesash. Libri juaj i pare," Gjenerali i ushtrise se vdekur”, shkruar me 1960, kur ju ishit njezet e kater vjeç, u botua ne frengjisht me 1970. Ai tregon shume me teper, sesa ajo qe lexohet. U poq ne mijera ndergjegje dhe eshte teresia e vazhdimesive te tyre psikike, estetike e, ndoshta, sociale. Ne kete bisede nuk kemi nde ...

                                               

Prilli i thyer

Prilli i thyer eshte nje nga romanet me te shquara te shkrimtarit shqiptar me fame boterore Ismail Kadare. I publikuar se pari ne vitin 1980 ne permbledhjen "Gjakftohtesia", ky liber qe per teme ka besen, gjakmarrjen dhe kanunin ne krahinat malore te Shqiperise Veriore, eshte perkthyer dhe botuar ne dhjetera gjuhe dhe eshte filmuar disa here. Personazhi kryesor, Gjorgu, detyrohet te hakmerret per shkak se kete e kerkon Kanuni qe eshte perdorur me shekuj ne vendin ku ai jeton. Ky roman fillon me personazhin kryesor Gjorgun qe ka zene prite dhe pret hasmin te shfaqet per tia marre gjakun vel ...

                                               

Darka e gabuar

Darka e gabuar eshte roman i shkrimtarit te mirenjohur shqiptar Ismail Kadare. Eshte shkruar mes Malit te Robit, Luganos se Zvicres dhe Parisit gjate veres dhe dimrit 2007-2008. Nje darke krejtesisht e pazakonte, me nje mister, eshte subjekti i romanit te Kadarese. Ndonese i bazuar mbi nje ngjarje te vertete, qe ka trazuar vite me pare nje qytet te tere, dhe ndonese i hetuar per nje kohe teper te gjate, here haptas me se shumti, ne fshehtesi, e verteta e darkes ka mbetur ende sot e pashpjeguar plotesisht.

                                               

Kështjella dhe helmi

                                               

Vajza e Agamemnonit

Vajza e Agamemnonit eshte nje roman i shkruar nga Ismail Kadare. Bashke me romanin pasues, Pasardhesi, perbejne nje diptik te cilin disa kritike e kane renditur perkrah veprave me te mira te autorit.

                                     

ⓘ Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut

Ne kete roman Kadareja nepermjet Lul Mazrekut shpreh realitetin absurd te viteve te fundit te komunizmit ne Shqiperi. Luli, nje aktor amator, papritur realizon endrren e jetes se tij. Ne nje kohe te shkurter ai behet pjese e nje drame qe per disa eshte komedi dhe per popullin eshte tragjedi. Nje drame e padegjuar ndonjehere ne historine e njerezimit. E krijuar dhe e inskenuar nga xhelatet. Padashur Luli behet vegel e atij mekanizmi qe perdorej per te shtypur jete njerezish. Ne tere historine ai eshte aktori kryesor dhe si i tille ai mban mbi supe tere peshen e tragjedise, madje edhe vjdekjen…

Ne vetvehte romani eshte nje permendore dhe nje monument kushtuar viktimave te heshtura qe dhane jeten ne kufijte me boten e lire. Ata ishin heronjte e pare te demokracise qe kerkonin te kapercenin kufijte dhe te thyenin vargonje e skllaverise. Shume prej tyre mbeten te vrare ne kufirin endrres se tyre dhe emrat e tyre nuk u permenden kurre. Askush deri me sot perveç te afermve nuk ua njeh historite. Keta heroj jane pa varr, pa histori, pa monumente, pa kujtime, ndaj Kadareja me kete roman u ka kushtuar nje monument shpirteror me mjeshterine e shkrimtarit te madh.

Romani eshte botuar ne vitin 2002 dhe eshte botim i Shtepise Botuese "Onufri".