Back

ⓘ Doktori ne gjuhen shqipe eshte nje emer qe zakonisht u jepet mjekeve por, eshte edhe nje titull qe perdoret ne akademi, shkence, filozofi, drejtesi, teologji et ..
                                               

Fëmijët e saj

Femijet e saj eshte nje film shqiptar me metrazh te shkurter, i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1957. Producent: Kinostudioja" Shqiperia e Re” Skenari: Hysen Hakani Regjia: Hysen Hakani Muzika:

                                               

Rrethi i kujtesës

Filmi Rrethi i kujteses prodhim i vitit 1987. Regjia: Esat Musliu, Skenari: Roland Gjoza, Esat Musliu, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Maksim Shehu. Nje sirene alarmi po ushton. Gruaja e semure bertet: Rrethi! Rrethi! Hiqmani rrethin! Doktori mbetet i habitur. Eshte nje rast i veçante. Margarita Begolli, protagonistja e filmit, kthehet ne Shqiperi pas 25 vjetesh me kujtesen e humbur. Cila eshte enigma? Dihet se regjimi eshte fajtor i kesaj, me sakte gjermanet nazistet. Ata e shfrytezuan Margariten per eksperimentet e tyre jo njerezore. Mbesa e saj deshiron te zboluje çfare e mundon kaq ...

                                               

Treni niset në 7 pa pesë

Filmi Treni niset ne shtate pa pese prodhim i vitit 1988. Regjia: Spartak Pecani, Skenari: Nexhat Tafa, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Aleksander Lalo. Mimika Luca. Nena e Etleves Ndriçim Xhepa. Astriti Xhevdet Ferri. Martini Spiro Duni. Adi Ilia Shyti. Baba i Etleves Marta Burda. Nena e Astritit Eva Alikaj. Etleva Agim Shuke. Doktori Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Gregori I

Papa Gregori I ose Gregori i Madh ishte pape i kishes katolike nga 3 shtatori i vitit 590 gjer ne vdekjen e tij. Ai eshte i njohur edhe si Gregorius Dialogus ne kishen ortodokse per shkak te dialogeve qe shkroi. Ne kishen katolike eshte shenjt dhe doktor kishe. Mbahet mbi te gjitha si nder papet me te rendesishem, dhe eshte doktori kishtar me i riu i lashtesise se vone latine.

                                               

Kush vdes në këmbë

Filmi "Kush vdes ne kembe" prodhim i vitit 1984. Regjia: Vladimir Prifti, Skenari: Naum Prifti, Vladimir Prifti, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Aleksander Peçi.

                                               

Një ditë nga një jetë

Nje dite nga nje jete eshte film, prodhim i vitit 1993 me regji nga Gjergj Xhuvani, skenar nga Dh. Xhuvani dhe Gj. Xhuvani, muzika nga Zef Çoba, kurse poduksioni u realizua nga Albafilm Studio.

                                     

ⓘ Doktori

Doktori ne gjuhen shqipe eshte nje emer qe zakonisht u jepet mjekeve por, eshte edhe nje titull qe perdoret ne akademi, shkence, filozofi, drejtesi, teologji etj.